Нишикори подчини Чилич и стигна първия си 1/2-финал в Монте Карло

Кей Нишикори подчини поставения под номер 2 Марин Чилич с 6:4, 6:7(1), 6:3 и стигна полуфиналите на тенис турнира от сериите “Мастърс” в Монте Карло при първото си участие от 2012 година насам. Японецът постигна осми успех в 14-ия двубой с хърватина и записа най-доброто си класиране в Княжеството, където не бе прескачал никога досега дори 3 кръг. Това е първият му полуфинал на “Мастърс” от Торонто 2016-а насам.

Повторението на финала на US Open 2014 не разочарова откъм драма и битка, макар Чилич да получи физически проблеми в неподходящ момент в средата на втория сет. По това време той беше напред с пробив, но поиска медицински таймаут и играта бе спряна за малко над пет минути, а дясното му коляно бе превързано. Дискомфортът веднага доведе до връщане на пробива и изглеждаше, че Нишикори ще затвори мача в два сета срещу възпрепятствания си опонент, като при 5:4 и свой сервис имаше цели три мачбола, от които не можа да се възползва. Чилич се възроди и започна да наказва Самурая с премерени атаки от основната линия и направи рибрейк. Самият Нишикори започна да бърка значително повече и изобщо не бе конкурентоспособен в тайбрека, като в началото на третия сет изглеждаше като аутсайдер на корта.

Чилич обаче първи трепна при 3:4 и направи грешки от форхенд, от които се възползва Нишикори за ключовия пробив в мача. Японецът този път успя да материализира четвъртия си мачбол и да стигне полуфиналите в Монте Карло за първи път в едва второто си участие в турнира.

Следващият му съперник ще бъде Александър Зверев или Ришар Гаске. Победата над Чилич извиси Нишикори с цели 10 позиции в световната ранглиста и той ще бъде минимум 26-и в понеделник, а ако стигне финала, ще се изстреля до 21-ото място.