Григор отново се справи с Гофен и е на полуфиналите в Монте Карло (видео)

Григор Димитров постигна седма победа от осем мача срещу партньора си на двойки Давид Гофен. Българинът спечели с 6:4, 7:6(5) и се класира за първи път за полуфиналите на турнира от сериите Мастърс в Монте Карло, където очаква победителя между Рафаел Надал и Доминик Тийм.

Григор осъществи изключителен обрат във втория сет, в който изоставаше с два пробива с 1:5. Той спечели пет поредни гейма, а след това бе стабилен в последвалия тайбрек. 26-годишният хасковлия направи 26 печеливши удара и 36 непридизвикани грешки и приключи мача след 1 час и 46 минути игра.

Димитров и Гофен живеят в Монте Карло и са добри приятели, като често тренират заедно. По-късно днес двамата ще излязат за мача си на двойки от четвъртфиналите на турнира срещу поставените под номер три Оливер Марах (Австрия) и Мате Павлич (Хърватия). Днес Григор и белгиеца за първи път се изправиха един срещу друг на клей, но и на тази настилка, която не е любимата за българина, се видя превъзходството му над Гофен.

Григор започна силно мача и бе повече от убедителен в първия гейм. Той играеше агресивно и направи няколко отлични завършващи удари. Единствената точка, спечелена от съперника му бе с прецизен минаващ удар. Най-добрият български тенисист вкарваше първи сервис, което му помагаше да притиска Гофен. Белгиецът обаче също бе убедителен при своето първо подаване в мача.

Във втория гейм, в който сервираше, Димитров показа леки колебания на сервис, като направи първата си двойна грешка, но малко по-късно отново вдигна нивото и поведе с 3:2. Съперникът му също сервираше отлично и започна мача със седем поредни точки на свой сервис.

26-годишният българин показа отлична защита в шестия гейм, което доведе до грешки на Гофен. Белгиецът не можеше да намери начин да печели точките и започна да търси рискови удари, което в няколко случая прати топката в аут. Когато пускаше по-удобни топки за ракетата на Григор пък бе наказван. Петият в света постигна пробив и малко по-късно го затвърди, повеждайки с 5:2.

Когато сервираше за сета, прекрасната игра на Димитров от началото на мача се изпари. Той започна гейма с две непредизвикани грешки от форхенд от добри позиции. След това успя да обърне нещата и стигна до два сетбола, но Гофен ги спаси. Белгиецът бе по-търпелив, стигна до шанс за пробив и намали за 5:4. Давид върна жеста в следващия гейм с няколко грешки, като се озова в ситуация 0:40. Той спаси първите два сетбола, но при третия сбърка и след 35 минути игра българинът спечели първата част с 6:4.

Втората част обаче Гофен започна уверено, а играта на българина започна да се разпада. Димитров загуби първите три точки при свой сервис, а след това допусна пробив на старта. Григор пропусна два шанс да върне пробива във втория гейм и след това допусна още един пробив - трети пореден. Развитието на сета даваше все по-голяма увереност на десетия в света, като той поведе с 4:0. Белгиецът започна да играе по-агресивно и дори да излиза на мрежата.

Постепенно хасковлията стабилизира играта си и отново започна да притиска съперника си. Агресивна игра доведе до грешки на Давид, когато той сервираше за сета при 5:2. При втория брейк пойнт Григор завърши с великолепен удар по правата и върна един от пробивите, а след убедителен сервис гейм намали до 5:4.

Трите поредни гейма в полза на българина разколебаха съперника му. Димитров стигна до две възможности за пробив и шанс да изравни за 5:5. Отлично разиграване от страна на Гофен и добър негов сервис го оставиха в гейма, който се превърна в оспорвана битка и продължи повече от 11 минути. Двамата направиха едно невероятно разиграване, изпълнено с технични удари. Григор опита да завърши много красиво, но топката излезе в аут. При следващия шанс за пробив той опита странна къса топка, която се озова в мрежата. В този период и двамата показаха на какво са способни, а Димитров направи няколко блестящи уинъра. При петия брейк пойнт той спечели гейма и изравни резултата във втория сет на 5:5.

Следващият гейм също беше много оспорван. Двамата редуваха блестящи изпълнения с непредизвикани грешки. Григор спаси две възможности за пробив и след пети пореден спечелен гейм поведе с 6:5. Белгиецът успя да стигне до тайбрек, който бе първи в двубоите между двамата. В него Димитров бе стабилен и при втория си мачбол го спечели със 7:5.