Федерер отново е на финал (видео)

Носителят на рекордните 19 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер се класира за финала на Australian Open. Петкратният шампион в Мелбърн, който защитава миналогодишната си титла, елиминира на полуфиналите сензацията от Южна Корея Чонг Хьон с 6:1, 5:2, 30:30 и отказване на азиатеца, който бе измъчван от физически проблеми и взе медицински таймаут при 4:1 за швейцареца във втория сет.

На финала 36-годишният Федерер, поставен под №2 в схемата, ще срещне хърватина Марин Чилич, когото победи миналата година на финала на "Уимбълдън". Поставеният под №6 Чилич на полуфиналите сега в Мелбърн се справи в три сета с британеца Кайл Едмънд, а на четвъртфиналите елиминира испанската суперзвезда Рафаел Надал, който се отказа в началото на петия сет.

Двубоят започна по перфектен за Федерер начин - с пробив още в първия гейм в мача. Чонг можеше да върне веднага пробива, но швейцарецът отрази брейкпойнт в откриващото си подаване в срещата и поведе с 2:0. След това 21-годишният Чонг взе първия си гейм в двубоя, но той остана единствен за него в първия сет. До края на първата част Федерер реализира още два пробива - в петия и седмия гейм.

Във втория сет Федерер проби в четвъртия гейм и секунди след това поведе с 4:1. След края на петия гейм на втория сет Чонг взе медицински таймаут, тъй като имаше проблеми с левия крак. При 2:5 кореецът сервираше за оставане в сета, но при 30:30 прецени, че няма сили да доиграе мача и се отказа. Мачът, който бе първи между Федерер и Чонг, продължи едва 63 минути.

Федерер се класира на 30-ия си финал в турнирите от “Големия шлем”. За него това ще бъде седми финал в Мелбърн, като спорът за трофея с Чилич е в неделя от 10,30 часа българско време. Срещу Чилич Федерер има само едно поражение от девет мача - на полуфиналите на US Open през 2014 година, когато хърватинът спечели единствената си до момента титла от “Големия шлем”.

Чонг, който е сред участниците на Sofia Open в началото на февруари, направи страхотен турнир в Мелбърн, като по пътя към полуфиналите елиминира последователно поставения под №4 Александър Зверев (Германия) и шесткратния шампион на Откритото първенство на Австралия Новак Джокович (Сърбия). Федерер пък влиза в 30-ия си финал от "Шлема" без загубен сет в шестте си срещи на Australian Open 2018.

Купете си тук билети за тенис турнира в София и гледайте на живо Григор Димитров!