Англия реши шведския ребус с голове с глава и фантастичен вратар и е на полуфинал за първи път от 28 години (видео)

Англия се класира на полуфинал на световно първенство за първи път от 28 години, след като надигра и победи Швеция с 2:0 на "Космос Арена". "Трите лъва" бяха по-добрият отбор и заслужено продължават напред след голове с глава на Хари Магуайър (30') и Деле Али (59'). Рахим Стърлинг пропусна да направи победата на англичаните по-изразителна, а Джордан Пикфорд направи три важни спасявания и във втори пореден мач се представи на високо ниво.

За Англия това ще бъде трети полуфинал на световно първенство след 1966-а и 1990-а. В него тимът на Гарет Саутгейт ще срещне победителя от сблъсъка между Русия и Хърватия, които играят по-късно днес.
Микаел Лустиг бе наказан и не можеше да играе в този двубой. Вместо него отдясно на отбраната на Швеция стартира Емил Крафт. Себастиан Ларсон обаче се завърна в състава на "тре кронур", след като изтърпя своето наказание. Той замени Густав Свенсон. Това бяха двете промени на Яне Андерсон.
Гарет Саутгейт разчиташе на същия стартов състав, който започна и срещу Колумбия. A
От самото началото шведите съвсем очаквано се прибраха в своята половина. В шестата минута Деле Али отне топката от Крафт в половината на "тре кронур", но след това халфът не успя с извеждащото подаване към Хари Кейн и Олсен улови без проблем.
В 19-ата минута англичаните създадоха първата голова опасност. Стърлинг получи от Хендерсън, след което дриблира на скорост. Крилото на Манчестър Сити стигна до границата на наказателното поле. Оттам Хари Кейн стреля по земя, но топката премина встрани.
Малко след това островитяните имаха леки претенции за дузпа, когато опит за центриране на Стърлинг срещна ръката на Форшбери. Тя обаче бе прилепена до тялото на халфа, така че правилно сигнал не последва.
В 30-ата минута Англия нанесе своя удар, и то за пореден път на този турнир попадението падна след статично положение. Ашли Йънг центрира от корнер, а Магуайър засече с глава, пращайки топката в левия ъгъл - 0:1. Това бе първи гол на централния бранител за националния отбор.
Четири минути преди почивката Стърлинг направи добър пробив отляво, след което центрира към близката греда, където Лингард се опита да засече с пета, но този удар бе блокиран.
В края на частта Рахим Стърлинг попадна в центъра на събитията. Той на два пъти бе извеждан зад отбраната на Швеция и излизаше очи в очи с Олсен, но не успяваше да го преодолее. В първата ситуация имаше засада, която бе маркирана със закъснение, но във втория случай играчът на Ман Сити бе в чиста позиция и се опита да премине покрай вратаря, който спаси. След това Стърлинг имаше възможност да подаде на Кейн или Деле Али, но реши отново да играе сам. И този път обаче не го направи добре, като ударът му бе блокиран и топката излезе в ъглов удар. Така англичаните пропуснаха страхотна възможност да се приберат на почивка с два гола аванс.
Шведите не затрудниха Пикфорд нито веднъж през първото полувреме.
В 47-ата минута Пикфорд вече трябваше да се намесва и го направи по категоричен начин. Берг засече с глава центриране отляво и насочи топката до гредата, но стражът на Англия спаси с лявата ръка.
В 59-ата минута Англия направи решаваща крачка към полуфиналите. Шведите така и не успяха да се справят с едно продължително нападение на "трите лъва", завършило с много прецизно центриране на Лингард към далечната греда, където Деле Али изскочи зад гърба на отбраната и стреля с глава отблизо - 0:2.

В 62-рата минута шведите организираха една от най-добрите си атаки на това първенство. Берг продължи много технично към Клаесен след едно центриране отдясно. Пикфорд обаче отново се намеси блестящо и изби, след което Хендерсън блокира добавката на Клаесен.
Десетина минути след това Пикфорд се намеси за трети път. Този път Берг стреля добре от 10-11 метра, но стражът на Евертън отново протегна лявата си ръка и изби над вратата.

В 77-ата Трипиър направи поредното си страхотно включване в атака по десния фланг, след което центрира остро в наказателното поле, но в последния момент Крафт изчисти пред Стърлинг.
Следващият мач на Англия на Мондиал 2018 е на 11 юли, сряда, в Москва. Съперник на "трите лъва" ще бъде домакинът Русия или Хърватия.

ШВЕЦИЯ (4-4-2): Олсен; Крафт (85'-Янсон), Линдельоф, Гранквист, Аугустунсон; Клаесон, Ларсон, Екдал, Форшбери (65'-Гуидети); Берг, Тойвонен (65'-Гуидети)
АНГЛИЯ (3-5-2): Пикфорд; Уокър, Стоунс, Магуайър; Трипиър, Лингард, Хендерсън (85'-Дайър), Али (76'-Делф), Йънг; Стърлинг (91'-Рашфорд), Кейн