Очаквайте в 13:00 - Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Хърватия се промъкна на 1/4-финал след невероятна драма с дузпи (видео)

Отборът на Хърватия се промъкна до 1/4-финала на световното първенство в Русия по изключително инфарктен начин. "Шахматистите" победиха Дания след изпълнение на дузпи. В редовното време мачът приключи при резултат 1:1 след два експресни гола на Мартин Йоргенсен във 2-ата и Марио Манждукич в 4-ата минута. След това обаче мачът зацикли и се стигна до продължения. Там балканците имаха шанс да стигнат до успеха, но Лука Модрич пропусна дузпа в 117-ата минута. Така се наложи победителят да бъде определен с изпълнение на дузпи, като при тях нервите на хърватите се оказаха по-здрави и с 3:2 точни изстрела те продължават напред. Кристиан Ериксен, Ласе Шьоне и Николай Йоргенсен не успяха да преодолеят Даниел Субашич, който отрази техните удари от бялата точка. Хърватите също направиха два пропуска чрез Милан Бадел и Пиварич, но те в крайна сметка не се оказаха фатални и отборът им продължава в следващата фаза, където ще срещне домакина Русия.

ГЛЕДАЙТЕ НА ЖИВО ТУК!

Хърватите заложиха на Марио Манджукич като изнесен нападател, а зад гърба подкрепа му оказваха Анте Ребич, Лука Модрич и Иван Перишич. В средата на терена действаха Марсело Брозович и Иван Ракитич, а карето в защита бе съставено от Шиме Върсалко, Деян Ловрен, Домагой Вида и Иван Стринич. На вратата отново бе Субашич.

155 Хърватия - Дания

За Дания на вратата бе Каспер Шмайхел, а пред него в отбрана стартираха Йонас Кнудсен, Симон Кяер, Матиас Йоргенсен и Хенрик Далсгаард. Като опорен полузащитник действаше Андреас Кристенсен, а пред него в средата на терена играта движеха Томас Дилейни и Кристиан Ериксен. Мартин Брайтвайт и Юсуф Поулсен бяха на крилата, а на върха на атаката започна Андреас Корнелиус.

Срещата започна вихрено и още във 2-ата минута се стигна до откриване на резултата. При един дълъг тъч в наказателното поле на Хърватия се стигна до сериозно разбъркване и Мартин Йоргенсен бе най-съобразителен, за да отправи удар към вратата. Там стражът Даниел Субашич не се намеси особено добре и топката се търкулна до гредата и влезе във вратата му.

Отговорът на Хърватия обаче бе минговен. В 4-ата минута при едно центриране отдясно защитник на Дания действа нескопосано и изчисти топката в гърба на свой съотборник, след което тя стигна до Марио Манджукич и той отблизо я прати във вратата за 1:1.

44

В 12-ата минута Иван Перишич стреля от фаул, но топката се отби от стената и не застраши вратата на Шмайхел.

В 19-ата минута Марио Манджукич падна в наказателното поле след сблъсък с Кнудсен. "Шахматистите" претеднираха за дузпа, но съдията бе категоричен, че няма да отсъди такава, като не пожела дори да се консултира със системата ВАР.

В 27-ата минута Дания стигна до втората си по-интересна възможност. Брайтвайт бе изведен на скорост и от паднало положение успя да отправи удар, но Субашич излезе предвидливо и изби.

В ответната атака обаче Шмайхел бе поставен под обстрел. Вратарят първо отрази далечен удар на Иван Ракитич, а след това отблизо Перишич опита добавка, но отново стражът бе на мястото си и не допусна да се стигне до попадение.

В 39-ата минута при едно центриране от фаул в наказателното поле Деян Ловрен се извиси и стреля с глава, като топката профуча на сантиметри от гредата, но все пак в аут.

В 44-ата минута Ракитич получи пас по земя на чудесна позиция на границата на пеналта. Халфът стреля от движение по земя, но не успя да затрудни Шмайхел.

Второто полувреме започна в далеч по-спокойно темпо. Двата тима действаха предпазливо и положенията пред двете врати липсваха.

Датчаните обаче изглеждаха по-опасният от двата тима през тази част и в 72-ата минута Йоргенсен бе намерен в наказателното поле и стреля по земя, но право в ръцете на Субашич.

Две минути по-късно и Ериксен отправи изстрел, но той бе доста слаб и неточен и не попадна в очертанията на вратата.

В 77-ата минута една лошо изчистена топка се озова в Модрич, който веднага стреля, но далеч от вратата. Веднага след това нова добра атака на Хърватия завърши с далечен удар на Анте Ребич, който обаче бе спасен от Шмайхел.

В 84-ата минута Пиварич центрира за Перишич в наказателното поле, който опита удар с глава от трудна позиция, но не успя да намери очертанията на вратата.

В 86-ата минута Ребич направи каскада от финтове по десния фланг и центрира остро по земя, но няколко играчи се разминаха с топката, а накрая ударът на Пиварич рикошира в съперников играч и излезе в корнер.

В добавеното време на втората част Ракитич отправи бомбен шут, който профуча до лявата греда на вратата на Шмайхел.

След това събитията се пренесоха пред другата врата, където Субашич не изби добре едно центриране от корнер и Брайтват отправи удар от воле, който обаче бе в аут.

В крайна сметка редовното време приключи без победител и се наложи да се играят продължения. В тях Дания започна по-активно и обсади вратата на съперника.

В 99-ата минута Ласе Шоне отправи изстрел от далечна дистанция, като топката премина опасно близо до гредата.

В 107-ата минута Пионе Систо пробва диагонален удар от ъгъла на наказателното поле, като не бе никак далеч от попадението, но топката все пак отиде в аут.

В 113-ата минута след поредният дълъг тъч кълбото попадна в Николай Йоргенсен, но ударът на нападателя бе разочароващ.

Минута по-късно обаче Модрич разсече отбраната на Дания с извеждащ пас за Анте Ребич, който бе препънат в наказателното поле за дузпа. Модрич застана зад бялата точка, но ударът му бе спасен от Каспер Шмайхел.

В 119-ата минута халфът на Реал Мадрид опита да се реваншира с далечен изстрел, който обаче попадна в ръцете на Шмайхел.

В крайна сметка победителят трябваше да бъде определен след изпълнение на дузпи. Там нервите си проличаха още в началото, като първо Ериксен пропусна за Дания, а веднага след него и ударът на Бадел бе отразен от Шмайхел. Симон Кяер откри головата сметка за Дания с мощен шут за 0:1, а Крамарич изравни. Последваха нови два точни изстрели на Крон-Дели за датчаните и на Лука Модрич за хърватите като резултатът стана 2:2. След това Субашич отрази шута на Шьоне, но и Шмайхел спаси изстрела на Пиварич. Така петите дузпи се оказаха решаващи. Йоргенсен изпълни доста слабо и Субашич се прояви с поредно спасяване, а накрая Иван Ракитич стана героят за своя тим, вкарвайки решителната дузпа за крайното 3:2.