Швеция продължи с класика, Мексико с късмет (видео)

Швеция изигра много силен мач и отнесе Мексико с 3:0. Скандинавците отбелязаха и трите гола през второто полувреме. Защитникът Аугустинсон откри резултата малко след почивката, капитанът Гранквист направи 2:0 от дузпа в 62-ата минута, а след автогол на Алварес резултатът стана 3:0.

Отборът на Яне Андерсон показа изключителен характер, като преодоля болезнената загуба от Германия с гол в последната минута и от трудна ситуация в крайна сметка завърши на първо място в група F. Мексико пък бе на косъм от отпадане и трябва да благодари на слабата Германия, която не само не успя да отбележи гол на Южна Корея, но и допусна загуба. Така мексиканците завършиха втори и се класираха за осминафиналите.

Това беше десети двубой между двата отбора, но втори на световното първенство. При предишния сблъсък на тази сцена шведите спечелиха с 3:0 в груповата фаза през 1958 г. на първенството, на което бяха домакини.

МЕХ

В двата отбора нямаше никакви промени от съставите от предишните им срещи в групата. За първи път в 50-те мача на Хуан Карлос Осорио наставникът разчита на един и същ състав в два поредни мача.

Шведите упражниха натиск от първата минута. Те показаха, че са забравили болката от победния гол на Германия в последната минута, и се хвърлиха в атаки. Още във втората минута те пропуснаха добра възможност да открият резултата. Ларсон центрира от фаул, но Гранквист не успя да засече топката към мрежата. Малко по-късно съдията отсъди нарушение за игра с ръка на вратаря на Мексико. Реферът прецени, че Очоа е пипнал топката извън наказателното поле, въпреки че той не излезе от него, а бе на линията. Форсберг отправи хубав удар от фаула, на Очоа се начеси отлично.

Мексиканците бяха прибрани, като разчитаха на контраатаки, но изглеждаха доста уязвими в защита. След поредното статично положение пред тяхната врата в 13-ата минута Гранквист смали към Берг, но нападателят не успя да намери целта.

Отборът на Осорио организира отлична бърза атака в 18-ата и стигна до първото си голово положение. Лозано намери Карлос Вела на добра позиция, а след изстрела топката мина близо до дясната греда, като част от зрителите на стадиона дори помислиха, че е влязла в мрежата. Швеция отговори с поредната си опасност и удар на Форсберг над вратата.

След половин час игра шведите поискаха дузпа за игра с ръка на Хавиер Ернандес в наказателното поле. Съдията отиде да види видеоповторение на ситуацията и прецени, че няма нарушение. Наставникът на скандинавците Яне Андерсон беснееше пред резервната скамейка, а секунди по-късно неговите играчи пропуснаха поредната възможност, като Очоа отново бе на висота. Първото полувреме завърши със силен удар на Берг от външната страна на мрежата.

С началото на втората част мексиканците опитаха да бъдат по-агресивни и се изнесоха в по-предни позиции. Съперникът им обаче нямаше намерение да променя подхода си и продължи да създава положения. В 50-ата минута Швеция най-накрая успя да прати топката в мрежата зад Очоа. С малко късмет кълбото стигна до Аугустинсон, а бранителят стреля със сила и откри резултата с първия си гол за националния отбор.

След попадението скандинавците не спряха да атакуват. Те доминираха, но продължиха да пропускат. Форсберг нанесе неточен удар от добра позиция, а малко по-късно Аугустинсон отново бе изпуснат от отбраната на Мексико, но този път не намери целта.

Швеция загуби Себастиан Ларсон, който напусна терена на носилка и бе заменен от Свенсон. Тимът на Андерсон обаче стигна до втори гол. Ектор Морено повали Маркус Берг и съдията посочи бялата точка, а капитанът Андреас Гранквист реализира дузпата за 2:0.

След втория гол шведите заиграха по-спокойно, а Мексико тръгна в хаотични атаки, защото рискуваше отпадане при гол на Германия в другия мач. В нападенията на “ацтеките” обаче нямаше идеи, а по-скоро паника. В 74-ата минута ситуацията за мексиканците се усложни още повече. Едсон Алварес си отбеляза автогол и резултатът стана 3:0. Бранителят опита да изчисти, топката се отклони от ръката му и влезе в мрежата.

В заключителните минути мексиканците стигнаха до едно-две положения, но като цяло започнаха да чакат крайния резултат от другата среща. Те останаха на терена и имаха повод да се радват, тъй като Южна Корея победи Германия и ги класира за осминафиналите, където ще се изправят срещу победителя в група Е, в която лидер преди последните мачове е Бразилия.

МЕКСИКО - ШВЕЦИЯ 0:3
0:1 - Аугустинсон (50)
0:2 - Гранквист (62-д)
0:3 - Алварес (74-авт)

МЕКСИКО: Очоа, Гаярдо, Морено, Салседо, Алварес, Ерера, Гуардадо, Вела, Лозано, Лаюн, Ернандес

ШВЕЦИЯ: Олсен, Аугустинсон, Гранквист, Линдельоф, Лустиг, Форсберг, Екдал, Ларсон, Клаесон, Тойвонен, Берг