Balkan Grand Prix 6

Белгия разкъса Тунис (видео + галерия)

Отборът на Белгия помете с 5:2 Тунис в мач от Група "G" на Мондиал 2018. Срещата се игра на "Откритие Арена" в Москва. В 6-ата минута Еден Азар бе точен от дузпа, която бе отсъдена за нарушение срещу него. В 16-ата минута Ромелу Лукаку реализира второто попадение за Белгия, но само две минути по-късно Дилън Брон отбеляза гол за Тунис. В третата минута на добавеното време на първата част Лукаку направи резултата 3:1. В 51-ата минута Азар добави още едно попадение и резултатът стана 4:1. Резервата Миши Батшуай направи куп пропуски, но все пак отбеляза гол в 90-ата минута - 5:1. Крайния резултат оформи Вахби Хазри с гол в третата минута на допълнителното време.
Белгийците обсадиха вратата на Фарук Бен Мустафа още от първата минута. В 5-ата минута Еден Азар бе съборен от противников бранител отдясно на вратата на Тунис и реферът прецени, че нарушението е било извършено в наказателното поле, въпреки че ситуацията изглеждаше дискусионна. Така или иначе Азар не сбърка от бялата точка и даде аванс на “червените дяволи” в резултата.
“Червените дяволи” продължаваха да атакуват и в 16-ата минута Ромелу Лукаку получи топката в наказателното поле на Тунис. Нападателят на Манчестър Юнайтед изигра майсторски ситуацията и изпрати топката в долния ляв ъгъл на Бен Мустафа - 2:0.
Само две минути по-късно обаче тунизийците върнаха едно попадение. Дилан Брон с глава изпрати топката в мрежата зад Тибо Куртоа след центриране от фаул и върна интригата в срещата.
Веднага след гола на Брон първо тунизийците създадоха опасност за 2:2, а секунди по-късно бе горещо и пред вратата на Тунис, но до ново попадение не се стигна.
В средата на първата част тунизийците получиха тежък удар, тъй като авторът на попадението за тях Дилан Брон получи контузия и бе принудително сменен.
До края на първата част и двата тима търсеха попадението, а в края на полувремето бе извършена втора принудителна смяна в състава на Тунис, след като и Сиям Бен Юсеф не можа да продължи срещата.
В последните секунди на първото полувреме първо Кевин де Бройне даде малко силен пас за Лукаку, но в третата минута на първата част “деветката” все пак направи резултата 3:1 с втория си гол в двубоя и общо четвърти от началото на шампионата. Лукаку се възползва по най-добрия начин от извеждащ пас на Тома Мюние и с техничен удар преодоля Бен Мустафа.
В началото на втората част защитникът Тоби Алдервейрелд бе близо до гол във вратата на Тунис, но стреля неточно от движение след центриране по земя на Де Бройне. Последваха интересни моменти и пред Тибо Куртоа и гол падна в 51-ата минута, но във вратата на Тунис. Азар бе изведен от Де Бройне в много добра позиция, “десетката” майсторски преодоля Бен Мустафа и насочи топката в опразнената врата.

В 61-ата минута Яник Караско пропусна много добър шанс за 5:1, а четвърт час преди края и резервата Миши Батшуай бе близо до попадение в ситуация, при която останаха съмнения за игра с ръце на стража Бен Мустафа извън наказателното поле. Секунди по-късно, в 76-ата минута, Батшуай направи голям пропуск и резултатът остана непроменен.
В 80-ата минута Батшуай направи наистина фрапантен пропуск. Стражът Бен Мустафа се намеси лошо след изстрел на Караско и изпусна топката, но от съвсем близко разстояние уцели напречната греда. Малко след това Батшуай направи поредния си голям пропуск, този път стреляйки право в Бен Мустафа от много удобна позиция.
В последната минута Батшуай все пак най-сетне реализира попадение, засичайки по блестящ начин центриране на току-що появилия се в игра Юри Тилеманс.
В добавеното време първо Батшуай направи поредния си голям пропуск, а в 93-ата минута Вахби Хазри оформи крайния резултат, отбелязвайки второто попадение за Тунис. Той бе оставен сам в наказателното поле от бранителите на Белгия и с хубав удар от движение изпрати топката в мрежата, макар че този гол на практика не промени нищо.
Тимът на Роберто Мартинес е лидер в класирането в Група “G” с 6 точки, докато Тунис е с 0, но тепърва предстои да се изиграе мачът Англия - Панама. “Трите лъва” са с 3 точки, а Панама е с 0. "Червените дяволи" спечелиха първия си мач в групата - 3:0 срещу Панама, докато тунизийците загубиха с 1:2 от Англия.

БЕЛГИЯ - ТУНИС 5:2
1:0 Азар (6-дузпа)
2:0 Лукаку (16)