Швейцария взе важна победа срещу Сърбия с гол в последната минута (видео)

Отборът на Швейцария постигна първи успех на световните финали в Русия, след като надви Сърбия с 2:1 с победен гол на Джердан Шакири в последната минута. Така тимът вече има 4 точки в Група “Е”, с колкото е и фаворитът Бразилия. “Орлите” са трети с 3 точки, а Коста Рика е без актив и отпада. В последния кръг задачата на “кръстоносците” изглежда по-лесна срещу костариканците, докато сърбите и “селесао” се изправят в другата битка. На осминафиналите първите два тима ще играят със съперници от групата на Германия.

Швейцария губеше с 0:1 след попадение на Александър Митрович още в 5-ата минута, но през второто полувреме показа много силна игра и стигна до заслужен обрат след точните изстрели на Гранит Джака (52’) и Шакири (90’). Освен това последният удари и греда при 1:1. В 66-ата минута обаче сърбите претендираха за дузпа, а съдията дори не прибегна до помощта на ВАР.

"Орлите" бяха само с една промяна в състава си в сравнение с 11-те, които започнаха в предишната среща. Филип Костич бе предпочетен пред Адем Ляич.
В същото време селекционерът на "кръстоносците" Владимир Петкович заложи на същите титуляри, с които беше извоювана точката срещу Бразилия.
Гранит Джака нанесе първия изстрел към едната от двете врати в 4-ата минута, но топката мина над гредата.
Само секунди след това Алекснадър Митрович за малко да изведе сърбите напред, след като засече с глава, но Ян Зомер спаси.
Атаката обаче не беше завършила и след ново центриране този път Митрович не даде шанс на вратаря - 1:0 в 5-ата минута.
Играчите на Младен Кръстаич продължиха да са активни и заложиха на висока преса в стремежа си да се възползват от смута в тима на Швейцария.
Въодушевените сърби продължиха да търсят второ попадение и в 19-ата минута Митрович стреля атрактивно със задна ножица.
Последваха малко по-добри минути за играчите в бели екипи и в 26-ата минута Мануел Аканжи стреля с глава след корнер, но в аут.
В 30-ата минута дойде най-добрата възможност за "кръстоносците" до момента. Блерим Джемайли беше намерен сам срещу вратаря, но не успя да нанесе силен изстрел и Владимир Стойкович спаси.
След още три минути отново полузащитникът на Болоня се оказа на добра позиция в наказателното поле, но и този път не демонстрира нужната класа.
Може би неочаквано за заряда на сблъсъка грубите нарушения ги нямаше до момента и чак в 34-ата минута беше показан първия жълт картон - в случая на Сергей Милинкович-Савич за опасна игра.
Душан Тадич опита удар от над 20 метра, но право в ръцете на Зомер.
Минута преди почивката само късметът спаси тима на Владимир Петкович от втори гол, след като Душко Тошич се размина с топката на 2-3 метра от голлинията.
Още на полувремето Петкович замени централния си нападател Харис Сеферович, който се представи крайно неубедително. На терена вече беше Марио Гавранович от Динамо (Загреб).
Швейцарците успяха скоро да изравнят. В 52-ата минута Джака заложи на най-силното си оръжие - далечен изстрел, и кълбото намери целта - 1:1.
Шест минути след това Джердан Шакири завъртя топката с левия крак, но тя се отби в гредата.
"Орлите" претендираха за дузпа в 66-ата минута, когато Митрович попадна в хватката на двама играчи на Швейцария, но и нападателят на сърбите използваше ръцете си. Реферът Феликс Брих маркира нарушение на Митрович.
Минута по-късно изкаралият сезона във Фулъм футболист беше на крачка от втори гол, но не достигна до паса на Александър Коларов.
Като цяло обаче швейцарците бяха по-добрите на терена и в 82-ата минута имаха две възможности за гол.
В 84-ата Гавранович пропусна сам срещу Стойкович, като щастливи трябва да са и реферите, защото в ситуацията имаше засада, която обаче не беше маркирана.
Сърбите се надцениха и в 90-ата минута се бяха втурнали напред, при което бяха изненадани от пас през центъра към Шакири. Засада нямаше, защото при подаването бързоногият футболист беше в своята половина. Последва спринт от страна на бившия играч на Байерн (Мюнхен) и технично завършване за 2:1 в полза на Швейцария.
Вече не беше останало почти никакво време и логично "кръстоносците" задържаха аванса си.