Диана Петкова с поредна поправка на национален рекорд

Диана Петкова направи поредна поправка на национален рекорд по време на държавното първенство по плуване в 25-метров басейн на Спортната палата в София. Състезателката на ПК "Спринт" подобри собственото си върхово постижение на 100 метра бруст, като спечели златото с време 1:07.40 минути. Досегашният рекорд на Петкова бе 1:08.07 от европейското в Глазгоу по-рано този месец.

Това е трета поправка на национален рекорд за Петкова по време на шампионата на Спортната палата след постиженията й на 50 бруст от четвъртък и на 100 съчетано от вчера. Още пет рекорда паднаха през третия ден на държавното първенство.

Женската щафета на Черно море подобри клубния рекорд на 4 по 50 метра свободен стил. Варненки в състав Калина Николаева, Ива Георгиева, Азра Янък и Бояна Кирчева спечелиха финала с 1:47.21 минути и подобриха досегашния клубен рекорд на "Спринт" от 1:48.26, поставен на държавното първенство преди година.

Падна и клубният рекорд на 4 по 50 метра свободен стил при мъжете, след като квартетът на Астери в състав Венелин Смуков, Георги Цурев, Александър Смиленов и Благовест Тодоров спечели финала с 1:31.49 минути и подобри клубното постижение на Черно море от 1:32.79 минути, поставено преди две години.

На 100 метра гръб 16-годишният Калоян Левтеров остана трети във финала с време 54.86 секунди, което е нов рекорд за юноши старша възраст. Победител в дисциплината стана Димитрий Горбунов от Бриз с 54.25 секунди, а втори е Владислав Терзиев (Спринт) с 54.51. 16-годишната Азра Янък спечели финала на 100 метра бътерфлай с време 1:01.98 минути, което е нов рекорд за девойки старша възраст. Ново постижение за девойки старша възраст (15-17 годишни) постави и Жанет Ангелова от "Акулите", която завърши втора на 400 метра свободен стил с 4:18.62 минути. Победителка в дисциплината стана Бояна Кирчева от Черно море с 4:17.72 минути.

В отсъствието на хегемона на 200 метра бътерфлай Антъни Иванов победител в тази дисциплина стана Светлозар Николов (Спринт) с 1:59.21 минути. Националката Габриела Георгиева спечели без проблеми финала на 50 метра гръб с 28.54 секунди. В най-оспорвания финал за деня Любомир Епитропов спечели на 50 метра бруст с 27.88 секунди. Втори на три стотни остана Тонислав Събев, а трети е Лъчезар Шумков с 27.98 секунди.