Челси сложи край на мечтите на Ливърпул за требъл (видео)

Челси отстрани Ливърпул на осминафиналите в Купата на Англия след победа с 2:0 на “Стамфорд Бридж”. Лондончани изиграха силен мач и заслужено стигнаха до успеха. Вилиан откри резултата в 13-ата минута след неумела намеса на Адриан. Рос Баркли удвои аванса на "сините" в 64-ата минута.

Юрген Клоп заложи само на част от основните си играчи, а отборът му записа трета загуба в последните си четири срещи. Мърсисайдци имаха своите шансове през първата част, но тогава Кепа, който се завърна на вратата, направи поредица от отлични спасявания. След почивката играта на "червените" бе безидейна, а Челси на два пъти пропусна прекрасни възможности за трети гол чрез Педро и Жиру.

Ливърпул започна много мотивирано срещата и още в първите минути натисна, като можеше и да открие резултата. Още на старта на мача грешка на Зума позволи на Мане да овладее топката, но атаката не доведе до нищо опасно. В третата минута неточна изява на Рюдигер подари топката на съперника. Мане получи шанс да стреля от близко разстояние в наказателното поле, но ударът му бе точно във вратаря и не създаде големи проблеми на Кепа.

Лондончани имаха проблеми в защита, но бяха опасни в атака. В шестата минута великолепно подаване на Баркли изведе Педро. Испанецът навлезе в наказателното поле, но се забави с изстрела и Уилямс изби топката. От последвалия ъглов удар Аспиликуета отклони топката с глава и тя мина близо до лявата греда на Адриан.

И двата отбора атакуваха при всяка възможност, като топката не се задържаше в средата на терена, а темпото бе високо. В 11-ата минута Рос Баркли пробва да изненада вратаря на гостите с далечен удар. Изстрелът бе силен, но право в тялото на Адриан. Малко по-късно атака на Челси завърши с удар на Вилиан от отлична позиция. Стражът на Ливърпул направи отлично спасяване, но секунди по-късно трябваше да вади топката от мрежата си.

Защитата на мърсисайдци изглеждаше объркана. Фабиньо загуби топката пред наказателното си поле, тя отиде във Вилиан, който стреля. Топката летеше право към Адриан, но се удари в тялото му и влезе в мрежата. “Сините” се опитаха да се възползват от предимството си след гола и да стигнат до второ попадение. Маркос Алонсо пробва изстрел от фаул, а топката мина малко над вратата.

Отборът на Клоп се опита да реагира възможно най-бързо и в 20-ата минута неясно как не изравни, след като имаше четири възможности в една ситуация. Първо топката стигна до Минамино в наказателното поле. Японецът не успя да отправи удар, но това направи Мане от много близка дистанция. Изстрелът бе в тялото на Кепа. Топката отиде в Ориги, който също не успя да преодолее вратаря, а това се случи и на Джоунс, като и той бе спрян от испанския страж.

Кепа определено имаше ден. След като бе оставен на резервната скамейка няколко мача, испанецът бе решен да демонстрира качествата си. Той направи отлично спасяване и в 31-ата минута след удар на Мане. Ливърпул имаше предимство в този период, но нападенията не се развиваха плавно. Въпреки това Ориги получи шанс след ъглов удар. Топката бе отклонена и той бе на отлична позиция, но стреля високо над вратата.

Малко преди почивката Челси загуби Ковачич, който се контузи и бе заменен от Мейсън Маунт. В самото началото на второто полувреме Вилиан получи травма и създаде още главоболия за Лампард. Бразилецът напусна терена и на негово място влезе Жоржиньо. На фона на тези проблеми имаше и положителни новини за мениджъра на “сините”. Решението му да пусне като титуляр 18-годишния Били Гилмор бе напълно оправдано, тъй като младокът изигра отличен двубой и бе избран за играч на мача.

След почивката мърсисайдци търсеха изравняването, но не стигаха до чисти положения. Домакините пък играеха малко по-предпазливо и в по-голяма част от времето “червените” владееха топката. Контраатаките на лондончани бяха редки, но на два пъти доведоха до нарушения пред наказателното поле на съперника. При второто Маунт удари горната греда от прекия свободен удар.

Именно бърза атака доведе до втория гол. В 64-ата минута топката се озова в Баркли на центъра на терена. Английският халф напредна, преодоля голяма дистанция и стреля от дъгата, като прати топката в десния ъгъл на Адриан, а Челси поведе с 2:0. Малко по-късно Педро получи фантастична възможност да увеличи аванса на домакините и до голяма степен да реши мача. След ъглов удар пред вратата на Кепа топката стигна до Педро в централната зона. Испанецът се измъкна, както Баркли, напредна и бе сам срещу вратаря на Ливърпул, но не успя да го преодолее.

Клоп опита да промени нещо, като пусна в игра Фирмино и Милнър на мястото на Ориги и Джоунс. Ливърпул държеше топката, но нямаше идея как да преодолее защитата на съперника. Когато мърсисайдци загубеха топката, това водеше до много сериозни опасности пред вратата им. Поредната контраатака, която матира отбраната на гостите, завърши с удар на Жиру в 74-ата минута. Французинът също пропусна да реши мача. Топката бе отклонена от Адриан и се удари в гредата.

Опитите на гостите да стигнат до гол не даваха резултати. Играчите на Клоп допускаха и нетипични грешки. Лондончани бяха на другия полюс - изключително организирани в защита и отлични на контраатаки. При поредната Маунт се откъсна от защитата на мърсисайдци, но стреля над вратата.

ЧЕЛСИ - ЛИВЪРПУЛ 2:0
1:0 - Вилиан (13)
2:0 - Баркли (64)