България отново стъжни живота на Италия в София (видео + галерия)

Отборът на България изигра най-силния си мач в европейските квалификации от група "Н" и пропусна да победи Италия на стадион “Васил Левски” пред едва 10 000 зрители. Срещата на "лъвовете" срещу четирикратния световен шампион приключи при резултат 2:2, а гостите от Апенините останаха без победа и при шестата си визита в София.

“Трикольорите” направиха страхотен обрат в рамките на няколко минути, след като губеха с 0:1 от самото начало в дебюта на Ивайло Петев. Йордан Минев си отбеляза нелеп автогол в 4-ата минута, но страхотни попадения на Ивелин Попов (11) и Илиян Мицански (17) обърнаха нещата в полза на “лъвовете”. Веднъж и гредата спря Попов в 37-ата минута от нов гол във вратата на Сиригу, сменил в последния момент болния Джанлуиджи Буфон. Шест минути преди края пълният дебютант за “Скуадра адзура” Едер с отлично изпълнение възстанови равнеството, а до края на срещата гостите изпуснаха да си тръгнат и с трите точки, но отново не го сториха.

Петев заложи на вратата на Ники Михайлов и на Мицански на върха на атаката от първата минута. Капитанската лента бе дадена на Светослав Дяков, а Попов изостави своя номер 9 и го замени с №10.

Още в 19-ата секунда Чиро Имобиле остана очи в очи с Николай Михайлов, който изби в корнер.

Три минути по-късно Йордан Минев си вкара автогол, след като Михайлов изби в него центриране на Бертолачи. Веднага след това удар от фаул на Антонио Кандрева бе избит от Михайлов в корнер.
В 8-ата минута при първата добра атака за "лъвовете" Михаил Александров стреля от въздуха, но Марко Верати изби пред голлинията.
Ивелин Попов със страхотен гол изравни в 11-ата минута. Бившият капитан на "трикольорите" преодоля Леонардо Бонучи и от 23 метра прати топката в долния десен ъгъл на Сиригу. Това бе негов първи гол за тима от октомври 2013 година и общо девети. България стигна до пълен обрат в 17-ата минута, когато след бърза контраатака Георги Миланов центрира отдясно, а Илиян Мицански изпревари Андреа Бардзали и с глава прати топката за втори път в мрежата на "адзурите". Попадението бе второ за него в тези квалификации и общо четвърто с националната фланелка.
120 секунди след това Имобиле бе изпуснат от защитата на "лъвовете" и от няколко метра с глава направи страхотен пропуск.
Попов бе близо до нов гол в 37-ата минута, когато изпълни пряк свободен удар, но топката се отби в горната греда на Сиригу. Последва спасяване на Михайлов, след което гостите завършиха полувремето с тотален натиск и множество мелета пред вратата на България и цели девет ъглови удари.
Втората част започна с нова възможност за "трикольорите", но нито един играч не засече центриране на Миланов. Последва очакван натиск на гостите, като корнерите ставаха все повече пред Михайлов. Едер дебютира за "адзурите" на мястото на Дзадза в 58-ата минута. В 60-ата Верати стреля опасно от границата, но встрани от вратата. Силен удар на Имобиле бе избит от Михайлов в 68-ата минута. Бодуров изчисти лошо топката, която попадна в Бертолачи. Играчът на Дженоа стреля отляво на вратата.
Сориано и Божинов се появиха в игра на местата на Бертолачи и Мицански. Габиадини замени пък Антонели и офанзивната мощ на "адзурите" се засили.
Киелини пропусна да изравни в 81-ата минута след поредния ъглов удар пред вратата на "трикольорите".
Три минути по-късно Едер се освободи от Дяков и с майсторски удар не остави шансове на Михайлов за 2:2.
Буквално секунди по-късно Киелини пропусна да вкара трети гол. Невероятен пропуск на Габиадини спаси "лъвовете". Нападателят на Наполи бе оставен непокрит на метри от Михайлов, който излезе да го блокира, но за радост топката мина на сантиметри от вратата.
До края момчетата на Петев видимо без сила запазиха точката и отново не позволиха на Италия да си тръгне с победа от България. Равенството е четвърто от шест мача между двата тима в София, като останалите два пъти "лъвовете" печелят.
Селекционерът пък тръгна своята кариера подобно на своя предшственик Любослав Пенев, който също дебютира в столицата с 2:2 срещу Италия през 2012 година в първи мач от световните квалификации за Мондиал 2014.
България остана на четвърто място в групата с едва пет точки от пет мача
след второ поредно равенство като домакин, но за разлика от предишното с Малта настроението в тима е на другия полюс
. Попов и компания изостават на четири точки от Норвегия.
Италия пък вече е на второ място в групата с актив от 11 точки, докато лидер е Хърватия с 13.