Египетския Меси зашлеви Юве насред Торино (видео + галерия)

Фиорентина направи голяма крачка към финала в турнира за Купата на Италия. Тимът от Флоренция удари с 2:1 като гост Ювентус в първа полуфинална среща и е фаворит преди реванша. Над всички в двубоя беше новата звезда на "виолетовите" Мохамед Салах. Привлеченият под наем от Челси бързак не само отбеляза и двете попадения за Фиорентина, но правеше каквото си поиска с отбраната на Юве. Особено впечатляващ беше първият гол на Египетския Меси, който тръгна от собствената си половина и прекоси почти целия терен, преди да простреля Марко Сторари.

Единственият гол за домакините бе дело на Фернандо Йоренте в 24-ата минута. Ювентус игра слабо и можеше да допусне дори по-тежка загуба. Поражението е първо за "старата госпожа" срещу Фиорентина в турнира след пауза от 20 години и първо като домакин във всички турнири от април 2013 година, когато Юве отстъпи на Байерн в Шампионската лига. В този период грандът от Торино записа 38 победи и 4 равенства на своя стадион.Ювентус - Фиорентина 1:2

Срещите между тези два отбора винаги са били с по-особен заряд, а "виолетовите" бяха амбицирани да си отмъстят на Юве за отпадането от Лига Европа през миналия сезон. Освен това, тимът на Винченцо Монтела има за цел за втора поредна година да стигне до финала за Купата на Италия. В същото време "бианконерите" продължават битката на три фронта и Масимилиано Алегри реши да даде почивка на част от титулярите си, начело с Джанлуиджи Буфон, Карлос Тевес, Джорджо Киелини, Стефан Лихтщайнер и Патрис Евра. Техните места заеха Марко Сторари, Фернандо Йоренте, Анджело Огбона, Мартин Касерес и Симоне Падоин. В стартовия състав се появиха и Симоне Пепе и Кингсли Коман, а Пол Погба се завърна сред титулярите, след като не игра в дербито срещу Рома в понеделник.

Контузии оставиха извън групата за мача много от основните футболисти на Фиорентина, но добрата новина беше възстановяването на Марио Гомес, който започна в предни позиции, заедно със Салах. На вратата застана бразилецът Нето, за когото упорито се твърди, че от следващия сезон ще премине в Ювентус.Ювентус - Фиорентина 1:2

Още във 2-ата минута Артуро Видал можеше да даде преднина на домакините, но ударът му мина встрани от вратата. Фиорентина не се прибра в половината си и бързо показа, че ще търси голове на "Ювентус Стейдиъм". В 11-ата минута Погба се озова на добра позиция, но беше блокиран от Майка Ричардс. След изпълнението на корнера гостите организираха бърза контра. Салах пое топката зад центъра, с лекота надбяга Падоин и много технично прати топката в горния десен ъгъл на вратата. Ювентус - Фиорентина 1:2

Попадението даде още повече самочувствие на "виолетовите", които разиграваха спокойно в средата на терена и търсеха пробойни в противниковата защита. В 24-ата минута обаче Йоренте се извиси в наказателното поле след перфектно центриране на Пепе и с глава изравни - 1:1. Противно на очакванията, че Юве ще притисне гостите, следващите опасни положения отново бяха пред вратата на Сторари. В 31-ата минута той спаси далечен изстрел на Матиас Фернандес, а малко по-късно Хосе Басанта от няколко метра направи по-трудното и вместо да вкара втори гол за Фиорентина, изкара кълбото в аут.Ювентус - Фиорентина 1:2

Явно недоволен от младия Коман, Алегри го смени още преди почивката и пусна на негово място Тевес. В самия край на първата част Видал имаше шанс да се разпише, но не можа да отправи достатъчно силен и точен удар.

В началото на второто полувреме Майка Ричардс беше изведен на добра позиция, но Сторари спаси. Нямаше обаче кой да спаси Юве няколко минути по-късно след много груба грешка на Клаудио Маркизио. Халфът загуби топката в опасна близост до наказателното поле, Салах напредна и елегантно я прати в мрежата. Ювентус - Фиорентина 1:2

При този резултат Алегри смени Йоренте с Алваро Мората, който раздвижи играта на "бианконерите" в предни позиции. В 62-ата минута след него пас Тевес шутира коварно, но Нето изби. Контрите на Фиорентина бяха все така опасни и при една от тях изстрел на Иличич мина на сантиметри от гредата.

В последните минути хаотичният натиск на Ювентус доведе само до няколко разбърквания, с които бранителите на Фиорентина се справиха. Гостите дори могат да съжаляват, че не отбелязаха трети гол, но Алесандро Диаманти се забави и не подаде на свой съотборник, който беше свободен на точката на дузпата. Ювентус - Фиорентина 1:2

Ювентус спечели Купата на Италия за последно през 1995 година, a Фиорентина през 2001 година. През миналия сезон "виолетовите" загубиха във финала от Наполи.

Освн това, "виолетовите" имат положителен баланс в мачовете срещу Юве за купата - 6 победи, 4 равенства и само 3 загуби.

ЮВЕНТУС - ФИОРЕНТИНА 1:2 (1:1)
0:1 Салах (11)
1:1 Йоренте (24)
1:2 Салах (56)