Всички футболисти на Реал Мадрид са изключителни, но не всички са жизненоважни. В състава има такова излишество на ресурси, че малцина изглеждат незаменими. Лука Модрич обаче попада в тази категория.
Хърватинът събира у себе си качества за фундаментален играч в един препълнен с качество състав във всяка линия без полузащитната. Неговата тежка контузия от квалификационния мач за Евро 2016 на Хърватска с Италия на “Сан Сиро” връща Мадрид към експерименталната ситуация от началото на сезона.
След изследването на ядрено-магнитен резонанс лекарите установиха контузия в лявото бедро, но не обявиха публично какъв ще е периодът на възстановяване. Преди това специалистите от хърватската федерация спекулираха, че отсъствието може да е до два месеца, а други удължиха срока до три. Ако е така, Модрич ще пропусне световното клубно първенство в Мароко, гостуванията срещу Ейбар, Малага, Алмерия и Валенсия плюс мачовете на “Сантиаго Бернабеу” срещу Селта и Севиля.
Признанието за 29-годишния халф вътре в клуба е огромно, особено в съблекалнята. Летният трансферен прозорец бе достигнал своята точка на кипене в средата на август, когато Карло Анчелоти се обърна към ръководителите на Мадрид, за да им разясни един важен пункт от своя мениджмънт на персонала.
Според свидетели от съблекалнята и от управата, треньорът поискал шефовете да разберат, че Анхел ди Мария, Сами Кедира, Чаби Алонсо и Модрич трябва да получат специално отношение, в случай че останат в състава. Ако останели, тези четиримата трябвало да бъдат с приоритетно значение при момента на вземане на решения за евентуални нови договори. Заслужили си го били заради своя опит и своите постижения като мадридисти.
Ветераните наблюдавали спектакъла с любопитство. “В средата ще играят Чаби, Сами и Лука”, си казвали след продажбата на Ди Мария. Никой на Валдебебас не можел да игнорира факта, че подобна формация в халфовата линия би била резултатът от наложената от Флорентино Перес трансферна политика и предпочитанията на Анчелоти. И мнозина смятали, че в края в най-важните мачове Хамес Родригес и Тони Кроос ще отстъпят място на истински ценените от треньора хора заради достатъчното при последните качество в защита и физическа издръжливост в ситуации, при които тримата нападатели се откъснат от играта.
Перес действа твърдо. В седмиците след предупрежденията на Анчелоти биват продадени Ди Мария и Алонсо. Мускулната контузия с неясен произход на Кедира отваря в крайна сметка пътя за новите. Кроос и Хамес се превръщат от луксозни допълнения в твърди титуляри, а Модрич, дотогава най-малоценният от халфовете в очите на треньора, се превръща в един вид шаман.
Заобиколен от младоци (Хамес на 23 години, Кроос на 24, Иско на 22), дребничкият някогашен офанзивен полузащитник използва набор от уникални качества, за да развие ролята си на по-дръпнат назад фар на средната линия на Мадрид. Никой от неговите съотборници няма неговите познания за играта, неговия километраж, неговата физическа издръжливост и трудоспособност.
“За нас контузията му е тежък удар – каза Тони Кроос, – защото Лука игра в почти всички мачове и бе в топ форма. Новината е много лоша.”
Задължен да импровизира, Анчелоти съумя постепенно да завърти играта на отбора около реформираната полузащита. Кроос и Модрич се превърнаха в “администратори” – фигурите, около които гравитираше играта на един тим, чийто прогрес изглеждаше невъзможен за спиране до последния мач с Райо Валекано. Само Челси и Байерн съперничеха убедително на новото произведение на Чамартин. Играта на Мадрид заслужаваше всичките хвалби и погребваше съмненията. Контузията на Модрич обаче задължава дълбока промяна.
Влиянието на хърватина върху функционирането на отбора бе толкова решаващо, колкото и тактическия му разум, позволил на Кроос да се приспособи към една позиция, на която на практика никога не бе играл. Цифрите са красноречиви. Модрич е 4-ти в състава по спечелени топки (88) след Кроос (112), Марсело (92) и Серхио Рамос (89). Втори е по точни подавания (1005) след Кроос (1210), както и по отиграни топки (1350) пак само след германския си партньор (1526). Дал е три асистенции и е вкарал един гол.
На Валдебебас го наричат Роналдиньо заради този ореол на артист, на вещер с топката, с който озарява тренировките. Външният вид обаче невинаги съвпада с действителността. На терена Модрич дава пример с усещането си за саможертва, по-внимателен е от всички (от защита до атака), за да запълва отворилите се дупки пред централните защитници. В неделя не се контузи, водейки топката – стори го, гонейки “деветката” на Италия Чиро Имобиле. На мига се строполи на земята и поиска медицинска помощ. Направи жестове, издаващи силни болки.
Диего Торес, “Ел Паис”