Фантастичен гол матира Левски и доближи Лудогорец до 9-тата (видео+галерия)

Шампионът на България Лудогорец отново превзе стадион "Георги Аспарухов" в мач от efbet Лига. "Орлите" надвиха с 1:0 Левски в дербито от 25-ия кръг на първенството, което днес беше подновено след близо тримесечна принудителна пауза заради пандемията от COVID-19. Фантастичен гол на Каули в 46-ата минута приближи разградчани съвсем близо до девета поредна титла и вгорчи дебюта на Наско Сираков, като собственик на клуба. Преди това в 24-ата минута автогол на Холмар Ейолфсон беше отменен заради много спорна засада, а в 80-ата минута "сините" имаха сериозни претенции за дузпа след игра с ръка на Георги Терзиев. Успехът е четвърти поред на "Герена" за Лудогорец в мач от първенството. Това е нещо, което не е правил нито един отбор в историята на Левски, като по този начин играчите на Павел Върба си върнаха на "сините" за отпадането на четвъртфинала за Купата на България през март. Левскарите пък останаха без победа от игра в официален мач през 2020 година.

Гонещият рекорда на ЦСКА - девета поредна титла, тим от Разград има вече 58 точки и мач по-малко от "сините", които останаха с 46 точки, като вече Локомотив (Пловдив) ги измести от второто място, с актив от 49 точки. Именно "смърфовете" приемат момчетата на Петър Хубчев в първия полуфинал за Купата идния вторник.

Интересното е, че Левски останаха без попадение във вратата на шампионите на своя стадион от над три години. Последният гол на играч на Левски срещу "орлите" пред своя публика бе през май 2017 година, когато Давид Яблонски се разписа в 31-ата минута при поражението 1:3. Вече 630 минути столичани нямат гол в София срещу разградчани. В тях тимът записа равенство 0:0 в шампионата, четири поражения - 0:1, 0:2, 0:2 и 0:1, а към тях добавяме и 120-те минути при равенството 0:0 за Купата.

59 Левски - Лудогорец
Наставникът на домакините Петър Хубчев, който не можеше да разчита на наказаните Живко Миланов, Кали Тиам и Дени Алар, заложи на следните 11: Милан Миятович на вратата, Ивайло Найденов, Янис Каргас, Холмар Ейолфсон и Иван Горанов. Опорните халфове са Мартин Райнов и Симеон Славчев. Станислав Иванов, Стайн Спиерингс и Паулиньо действат зад Найджъл Робърта.
Треньорът на шампионите Павел Върба бе без контузените Пламен Илиев и Светослав Дяков. Чехът избра да започне с Владислав Стоянов под рамката. Пред него в отбрана бяха Сисньо, Драгош Григоре, Георги Терзиев и Антон Недялков. Анисе Абел и Стефан Баджи бяха опорните полузащитници, а пред тях като плеймейкър бе Каули, а Мавис Чибота и Вандерсон оперираха по крилата, а в предни позиции действаше голаджията Клаудио Кешерю.
През първия полусезон Лудогорец победи Левски с 2:0 в Разград
.
След това двата тима се изправиха един срещу друг и на 1/4-финал за Купата на България. Там пък "сините" триумфираха след изпълнение на дузпи.
Около 4500 зрители пристигнаха на стадион "Георги Аспарухов" да подкрепят домакините, като стояха през две седалки един от друг. В Сектор "А" имаше и 450 лика на фенове върху плексигласови фигури.
Преди срещата титулярите на столичани опънаха транспарант:"Благодарим ви за подкрепата", изказвайки своята благодарност на привържениците. Именно 12-ият играч на Левски е в основата клубът да не е фалирал през последните месеци.
Новият собственик на 26-кратните шампиони Наско Сираков наблюдава дербито от ложите в компанията на бившите собственици на клуба - Томас Лафчис, Тодор Батков и Спас Русев, а компания им прави и президентът на БФС Михаил Касабов.
Домакините започнаха по-активно в първите минути. Светкавична контраатака на "сините" в 6-ата минута можеше да завърши с гол, но Недялков изби в корнер изстрел на Иванов. Миятович парира силен шут на Анисе в 9-ата минута. Черногорецът демонстрира отличен рефлекс и спаси удар от воле на Кешерю в 15-ата минута.
В 24-ата минута гол на "зелените" беше отменен заради много спорна засада. Кешерю изведе Чибота, който центрира към Анисе, а Ейолфсон прати топката в собствената си врата при опита да избие на шпагат. Реферът Николай Йорданов моментално вдигна засада на крилото, но на повторението се видя, че той и Найденов са по-скоро на една линия.
Домакините отвърнаха с опасен удар на Горанов в 36-ата минута, който Стоянов изби. Последва нова възможност за Кешерю. Румънецът обаче стреля покрай "синята" врата. В 39-ата минута Иванов центрира отдясно, а Спиерингс с майсторско поемане се освободи от бранител и с левия крак прати топката покрай дясната греда на гостите.
Капитанът на гостите трябваше да се намесва отново в последните секунди на първата част, когато изби фаул на "сините".
На почивката Якуб Шверчок замени имащия проблеми в коляното Кешерю. Още в 24-ата секунда на втората част Каули матира Миятович с шут от 22 метра. Попадението е първо в елита на България за зимното попълнение на "орлите", който вече се беше разписал срещу Интер в Лига Европа.
Попадението даде още повече увереност и спокойствие на шампионите, докато играчите на Хубчев се опитаха да вземат инициативата, но без да имат много идея как да стигнат до вратата.
Робърта стреля встрани от вратата в 67-ата минута при бърза контраатака.
Малко след това Славчев бе заменен от Филипе Нашименто.
За груб фаул Паулиньо получи жълт картон, който ще го извади от мача на "Лаута".
В 72-ата минута Чибота нахлу в половината на "сините" и стреля силно след колективна грешка на домакините в центъра на терена, но Миятович изби в ъглов удар. Това беше и последната изява на крилото, който бе заменен от Жоржиньо. Изстрел на Робърта отново не уцели вратата на Стоянов в 77-ата минута.
Десет минути преди края играчите на Хубчев и феновете скочиха на Ники Йорданов, след като поискаха дузпа. Спиерингс се опита да пробие през Терзиев, но изрази сериозни претенции за 11-метров наказателен удар, след като топката се удари в ръката на националния бранител.
Малко преди края публиката започна да скандира: "Наско Сираков, Наско Сираков", а той вдигна ръце и благодари за подкрепата.
Марселиньо и Мартин Петков замениха Вандерсон и Стаси Иванов. Станислав Костов и Джордан Икоко също влязоха в края на мача, но резултатът не бе променен.
Така Лудогорец отново си тръгна победител от "Герена" и записа рекордната осма победа в дома на "сините" и общо 18-та от 28 мача в елита на България. Никога у нас не е имало клуб, който да има такъв положителен баланс срещу "сините". Освен това "орлите" остават без загуба в първенството и вече имат серия от 29 мача без поражение, а в сряда гостува на Арда в отложения си мач, като може да да продължи успешната си серия.
Хубавото за "сините" е, че феновете изпратиха с аплодисменти футболистите на тима, които обаче трябва да ги зарадват с класиране на финал за Купата, тъй като може още утре вечер да бъдат на четвърто място във временното класиране.