Експериментален състав на България отстъпи на Беларус (видео+галерия)

Изключително експериментален състав на България загуби с 0:1 контролата си с Беларус на стадион "Васил Левски". Трима пълни дебютанти играха с екипа на "лъвовете", след като повечето основни играчи не бяха допуснати да участват в мача, тъй като датата не е официална от УЕФА. Това бяха Иван Турицов, Стефан Велков и Димитър Илиев. Футболист №1 на България за 2019 година записа първите си 45 минути с националната фланелка, като пробва два удара, а бранителите пък имаха вина за попадението на Дмитрий Подстрелов в 15-ата минута, при което останаха впечатления за засада.

Положителното от днешната среща бе, че тимът създаде няколко възможности преди почивката. Нещо, което не бе правено от дълго време, но въпреки това беше пропилян шанс да се натрупа самочувствие преди най-важния сблъсък на България от 16 години.

96 България - Беларус

Мачът бе последна проверка за "трикольорите" преди големия сблъсък с Унгария на 26 март от плейофа в Лигата на нациите, който може да ни даде шанс за класиране на Европейското първенство през лятото. Както е известно, унгарците гостуват в София, а при успех, България отново ще бъде домакин във финала на плейофите срещу победителя измежду Исландия и Румъния, който е на 31 март.

96 България - Беларус 96 България - Беларус

Селекционерът Георги Дерменджиев, който имаше на разположение осем играчи от младежкия национален отбор, заложи на Георги Георгиев на вратата, а Иван Турицов, Стефан Велков, Петър Занев, който бе капитан, и Иван Горанов бяха в защита. Кристиан Малианов и Георги Миланов бяха опорните халфове, а Спас Делев, Александър Тонев и Димитър Илиев действаха зад Исмаил Иса.

Гостите също не бяха с титулярния си състав, за тях това бе генерална репетиция преди баража с Грузия.

"Лъвовете" започнаха по-добре срещата и създадоха няколко възможности. Още в първата минута дебютантът Димитър Илиев шутира с левия крак, но вратарят Хаткевич спаси. Стражът показа отличен рефлекс в 9-ата минута, когато спря излезлия сам срещу него Спас Делев, а при добавката парира удар и на Исмаил Иса. Добра атака на "трикольорите" завърши с удар над гредата на Илиев в 13-ата минута.

За съжаление на българите минута по-късно гостите поведоха в резултата със сериозна доза късмет. Лисакович проби през центъра на отбраната, която не се организира добре, Велков и Турицов не успяха да изчистят топката и тя попадна в краката на Подстрелов, който беше в засада при атаката, а той с удар от въздуха прати кълбото в мрежата на Георгиев.

Играчите на Дерменджиев опитаха да върнат попадението, но акробатичен изстрел на Иса беше спасен от Хаткевич в 41-ата минута. Хубав изстрел на Делев в 42-ата минута пък се отби в горната греда на гостите

На почивката Тодор Неделев замени Митко Илиев и той зае позицията на плеймейкър. Звездата на Ботев (Пловдив) още с първото си докосване пробва удар, който не затрудни вратаря. В 64-ата минута Иса отново имаше възможност за гол, но нападателят не успя да засече топката отблизо.

Младият Светослав Ковачев замени Иса в 69-ата минута, а минута по-късно Миланов стреля над гредата. Голмайсторът на Беларус Подстрелов пропусна отлична възможност в 73-ата минута, когато след светкавична контраатака остана сам срещу Георгиев.

Валентин Антов, Александър Цветков, Мартин Минчев също влязоха в игра. Нов удар отдалеч на Неделев мина покрай вратата в 83-ата минута, а 120 секунди след това Георгиев отново трябваше да се намесва. Родният вратар с хубав рефлекс изби удар с глава на противников играч.

Спас Делев пък се контузи и напусна принудително в предпоследната минута, а на негово място влезе Виктор Попов. Така България загуби първата си среща за 2020 година, но трябва да вярва, че срещу Унгария може да постигне успех. Тогава и селекцията на Дерменджиев ще бъде в изцяло друг състав, много от футболисти ще са натрупали игрови минути и се очаква публиката да се върне на стадиона.

Поражението е второ за Дерменжиев начело на представителния състав, като и двете са на "Васил Левски"

с 0:1, първата от Парагвай на 14 ноември 2019 година

. Единственият му успех обаче е срещу един от участниците на Евро 2020 - Чехия (

1:0
1:0

), който също дойде в родната столица.

Днешната среща ще бъде под №200 за "трикольорите" на “Васил Левски”, а това бе 38-то поражение. Победите са 115, а равенствата - 47. България остана с положителен баланс и срещу Беларус, въпреки загубата, след като има 5 побед, 3 поражения и голова разлика 12:7.

БЪЛГАРИЯ - БЕЛАРУС 0:1
0:1 Подстрелов (14)

БЪЛГАРИЯ:

БЪЛГАРИЯ:

1. Георгиев, 2. Турицов, 5. Велков (75 - 21. Антов), 3. Занев, 4. Горанов, 16. Малинов (75 - 22. Цветков), 17. Миланов, 20. Тонев (83 - 15. Минчев), 9. Делев (89 - 12. Попов), 14. Илиев (46 - 8. Неделев) 19. Иса (69 - 7. Ковачев)