След много битка България се измъкна в Косово (видео + снимки)

Националният отбор на България записа второ поредно равенство в европейските квалификации за Евро 2020. "Лъвовете" спечелиха точка при визитата си на Косово от група "А". Васил Божиков даде аванс на българите в 39-ата минута, но Занели изравни в 61-ата минута. В историческия мач за домакините, които за първи път в историята си играха квалификации за европейско първенство, те надиграха тотално след почивката селекцията на Петър Хубчев, която се измори и нямаше идея как да стигне до голово положение. Българският тим показа и сериозна липса на самочувствие през втората част, когато имаше притежание на топката.

Страхотни изяви на Николай Михайлов (определен за играч на мача) обаче помогнаха на "трикольорите" да не запишат загуба, въпреки че при гола на косоварите той не успя да се намеси. Вратарят спаси няколко положения през първата част, а също така се намеси решаващо в 90-ата минута. Преди това Антон Недялков изчисти от голлинията още в началото на мача, а в 55-ата минута и гредата помогна на родните национали. Дебют от първата минута записа Кристиян Малинов, а младият му съотборник Валентин Антов също дебютира в края и дори получи жълт картон. Освен това още един тийнейджър игра за България - Мартин Минчев. Момчетата на Хубчев показаха характер срещу отбор, който ще създаде сериозни проблеми на този стадион и на останалите съперници в групата, но отново и голяма доза страх да играят футбол. Футболното джудже Косово демонстрира, че в този мач нямаше по-слаби играчи от тези в родния национален отбор. Под еуфорията, която се създаде около този мач в младата държава, футболистите в "синьо" се опитваха да играят атакуващ футбол, като накрая съжаляваха за изпуснатата възможност да запишат исторически три точки.
Равенството е четвърто поредно с този резултат за България след тези с Кипър (1:1), Словения (1:1) и Черна гора (1:1), а отборът вече няма победа в пет поредни мача. Негативната серия стартира със загуба в Норвегия (0:1).

Селекционерът на "лъвовете" Петър Хубчев бе направил три промени сред титулярите от равенството 1:1 с Черна гора преди няколко дни. Симеон Славчев, Антон Недялков и Кристиян Малинов започнаха вместо контузения тежко Ивайло Чочев, Петър Занев и Галин Иванов. Така "трикольорите" излязоха с трима дефанзивни полузащитници в схема в 4-4-2.

Николай Михайлов бе на вратата, въпреки че минути преди мача беше обявено от диктора на стадиона, че дебютантът Димитър Евтимов ще го замени. Пред него в отбора действаха Страхил Попов, Николай Бодуров, Васил Божиков и Антон Недялков. Симеон Славчев, Георги Костадинов, Кристиян Малинов и Тодор Неделев бяха халфовете пред тях, докато в нападение действаха Спас Делев и капитанът Ивелин Попов.

Феновете на препълнените трибуни на стадион "Фадил Вокри" бяха приготвили хореография във всички сектори. Около 200 българи подкрепяха "трикольорите", които бяха разделени между гостуващия сектор и официалната трибуна.

Още във втората минута Попов имаше добра възможност, но реши да прехвърля от над 20 метра вратаря Мурич, който без проблем спаси. В 8-ата минута Неделев стреля слабо, а Мурич отново нямаше проблем. При последвалата контраатака на домакините Антон Недялков предотврати сигурен гол. Защитникът на Лудогорец изби от голлинията удар на Рашица, който беше преодолял Михайлов, след като остана очи в очи с него.

Домакините действаха много здраво, което водеше и до напрежение на терена. Първо Рахмани избута Малинов без топка, но без да получи картон. Малко след това Войвода изрита Делев, който падна на земята. Защитникът на Косово тръгна да му се кара и да го вдига, което изнерви Недялков. Той също избута противника и двамата получиха жълти картони.
Постепенно косоварите взеха инициативата, докато селекцията на Хубчев не успяваше да задържи топката и да организира атаки, тъй като Попов седеше прекалено изолиран напред. След 30-ата минута "лъвовете" организираха две добри добрата атаки, но и двата пъти Страхил Попов центрира прекалено силно. В 35-ата минута Славчев сбърка изрита Зенели, но Косово продължи атаката и Целина излезе на стрелкова позиция. Вратарят Ники Михайлов обаче парира силния му изстрел.

Тодор Неделев спечели ъглов удар в 38-ата минута, а след центрирането му вратарят Мурич се размина с топката. Рашица подцени ситуацията и реши да покаже техника, но прати топката в нов ъглов удар. Осмицата на "лъвовете" центрира отлично, а Божиков изпревари всички и с глава прати топката в долния ляв ъгъл на домакините за 0:1. Целият тим на България отиде да празнува пред скамейката на тима, където ги чакаше фланелката на Ивайло Чочев. Капитанът Попов взе екипа с №18 и го показа на целия стадион, като посвети попадението на халфа, който вчера претърпя тежка операция.
Домакините се хвърлиха веднага в атака под възгласите на феновете си. Попето пък стана третият играч от българите с жълт картон. Славчев беше изведен отлично зад защитата, но беше маркирана засада, каквато всъщност нямаше. Халфът разкара топката, което пък можеше да му коства изгонването, тъй като вече имаше картон. Именно такъв искаха домакините, но реферът само предупреди шестицата на "трикольорите".

Минута преди края на първата част Рашица излезе сам срещу Михайлов, който парира силния му изстрел от къса дистанция. Косово натисна и в продължението Михайлов отново трябваше да се намесва. Този път след удар с глава на Войвода, останал зад защитата на България.

Втората част започна с очакван натиск на домакините. Михайлов трябваше два пъти да се намесва при центриране в наказателното му поле. В 52-ата минута грешка в защитата на Косово можеше да доведе до втори гол в тяхната врата. Първо Ивелин Попов стреля слабо, но при добавката силен шут изстреля Малинов, топката отиваше във вратата, но защитник изби в корнер. Три минути по-късно Мурики се възползва от рикошет в Малинов и Бодуров и излезе сам срещу Михайлов. Нападателят насочи топката към вратата, но коженото кълбо се отби в лявата греда. При добавката Войвода стреля, но топката срещна тялото на Недялков.
Шаланд направи две промени в състава си, а в 61-ата минута Зенели взриви трибуните. Бодуров сбърка и топката попадна в десетката на домакините, който финтира Страхил Попов и Костадинов, след което с диагонален удар вкара топката в левия ъгъл на вратата на Михайлов, който не реагира, тъй като не видя топката.

Това вдъхна още повече сили на домакините и над 13 500 гледаха оставащите минути на крака. Косово започна да търси победата с всички сили, докато българите все по-трудно успяваха да задържат топката. Петър Занев замени Делев, след което младият Мартин Минчев влезе вместо Малинов, а контузеният Костадинов напусна за сметка на Валентин Антов, който дебютира за България. Вратарят на домакините Мурич не разчете добре центриране на Неделев в 72-ата минута, като увисна под топката, но за жалост тя не попадна във вратата му.

Играчите на Косово бяха по-свежи, но не стигаха до сериозни опасности. В 87-ата минута Занели изпълни страхотен фаул, минал на сантиметри от гредата, докато Михайлов нямаше какво да направи. Буквално в последната минута на редовното време Ники Михайлов отново спаси България. Този път той изби удар на Рашица, който стреля фронтално срещу него.
Така България записа второ поредно равенство в тези квалификации, като вече има две точки в групата, докато домакините записаха първа историческа точка в европейските квалификации. През юни на българския тим му предстоят гостуване на Чехия и домакинство на Косово. Именно в тези два мача ще се разбери дали "лъвовете" ще имат шансове за класиране.

Дали обаче в тях Петър Хубчев ще бъде селекционер тепърва ще разберем. Той отказа категорично да коментира слуховете, които го пращат в Левски. Специалистът беше бесен, че такава информация се появи буквално часове преди срещата и разконцентрира играчите, които въпреки това се бореха до края в Прищина, но просто в този момент липсва класа и самочувствие на този отбор. Това е самата действителност, колкото и да не се харесва на феновете в България.