Очаквайте в 17:00 - Женско футболно първенство: Пълдин - Локомотив (Стара Загора)

Левски разочарова 10 000 на "Герена" (видео+галерия)

Отборът на Левски разочарова близо 10 000 свои фенове, които пристигнаха на стадион "Георги Аспарухов", за да ги подкрепят при подновяването на Първа лига срещу Локомотив (Пловдив). Двата тима завършиха 1:1 в последен мач от 21-ия кръг, като "сините" пропуснаха отлична възможност да се доближат на само една точка от втория ЦСКА-София. Анте Аралица стресна трибуните с гол в 44-ата минута, но попадение на Давиде Мариани измъкна столичани от шокираща загуба в официалния дебют на Георги Дерменджиев начело на 26-кратните шампиони на България.

Третото равенство за сезона остави Левски на трето място с 42 точки, изоставайки на три от тима на Любослав Пенев и на 10 от шампиона и лидер в класирането Лудогорец. "Черно-белите" пък вече имат 26 точки и заемат девета позиция. Това беше тяхно пето равенство, което остави тима осем точки от мечтаната шеста позиция.

113 Левски - Локомотив (Пловдив)

След много турбулентните събития от последните седмици при "сините" Георги Дерменджиев не успя отново да запише първа победа в Левски. Той заложи на схема 4-2-3-1, като повторен дебют при столичани направиха Николай Михайлов и Валери Божинов. Стражът се завърна след 12 години под рамката на вратата на родния си тим, докато нападателят водеше отново атаката на столичани след петгодишна пауза. При липсата на получилия травма Живко Миланов отново десен бранител беше Милош Цветкович. Нуно Рейш, Давид Яблонски и капитанът Иван Горанов бяха останалите бранители. Кали Тиам и Мартин Райнов, който също дебютира за "сините", бяха опорните халфове. Жерсон Кабрал, Давиде Мариани и Паулиньо действаха зад Божинов.

"Смърфовете", които нанесоха първата загуба на предния треньор на Левски Славиша Стоянович през септември, останаха непобедени от своя противник през тази кампания. Амбицията на Бруно Акрапович бе отново да развали плановете на "сините", които разчитаха на сериозна подкрепа по трибуните. Феновете имаха надежда, че отборът на Левски ще може да съкрати разликата заради издънките на съперниците си в челото на

.

Пловдивчани излязоха само с едно от новите си попълнения - Момчил Цветанов. Мартин Луков бе вратар, а Милош Петрович, Стивън Езе, Димитър Везалов, Йосип Томашевич Игор Банович, Янко Ангелов, Абделхаким Буна, Димитър Илиев и Анте Аралица бяха останалите титуляри.

Пред около 10 000 зрители домакините започнаха малко сковано, като първо беше спестен жълт картон на Кали Тиам в 6-ата минута, но минута по-късно Давид Яблонски беше санкциониран за груб фаул.

Първият точен удар беше на Мариани в 15-ата минута, който беше избит от Луков. Минути преди това швейцарецът отново стреля, но тогава защитник посрещна топката с тяло. Гол на Валери Божинов беше отменен поради засада в 17-ата минута. Нападателят прати топката в мрежата след опит за задна ножица на Тиам.

Последваха неточни удари на Тиам и Яблонски с глава, след което чешкият бранител изби в корнер опасна атака на гостите. В 30-ата минута Паулиньо нацели горната греда с удар от 13 метра. Пет минути по-късно Божинов стреля в аут след центриране на Горанов. Следващите минути домакините нямаха много идея как да стигнат до гол срещу затворения добре състав на Локомотив.

Секунди преди края на първата част след светкавична контраатака "смърфовете" поведоха в резултата. Момчил Цветанов се възползва от неубедителна намеса на Рейш, подаде на Аралица, който въпреки опита на Михайлов да го затвори отбеляза своя четвърти гол през сезона. Интересното е, че е втори във вратата на "сините".

Бившият играч на Литекс и ЦСКА Цветанов провокира публиката, което доведе до напрежение между него и Димитър Иванков след края на първото полувреме.

Втората част започна без промени в двата състава. В 50-ата минута Буна пропусна сам срещу Михайлов да матира домакините, стреляйки в аут. В 52-ата минута Луков парира изстрел на Тиам. Домакините бяха видимо тромави и без идея как да стигнат до равенството. Яблонски направи голям пропуск с глава в 60-ата минута. Бранителят стреля в аут от добра позиция пред вратата.

"Никой не е по-голям от Левски!", гласеше транспарантът в Сектор "Б", където бяха запалени и доста факли. Публиката подкрепяше "сините", но играчите нямаха сили да направят натиск. Станислав Костов замени Божинов в 62-ата минута, който разочарова, но въпреки това получи доста аплодисменти.

Сериозно неразбирателство между Езе и Димитър Илиев, които бяха пресирани от Костов и Яблонски, донесе равенството на Левски в 71-ата минута. След неприятен за тях рикошет топката попадна в Мариани, който моментално стреля и прати коженото кълбо в мрежата. Гостите имаха основателни претенции за засада на чешкия бранител, тъй като беше зад защита при головото си подаване. Попадението пък е седмо за швейцареца през тази кампания. Голът изправи почти 10 000 на крака, които започнаха бурно да подкрепят "сините" към обрат.

Богдан Вашчук смени Паулиньо. Именно естонецът не успя да засече добре топката в 85-ата минута, но въпреки това отправи удар, а защитник изпревари Яблонски, който се гласеше да вкара с глава.

При добра атака на пловдивчани Езе пропусна с глава в 87-ата минута. Румънският нападател Сержиу Буш също влезе вместо Тиам, докато Бирсент Карагерен се появи на мястото на Цветанов. Реферът Драгомир Драганов даде четири минути продължение, но центриранията пред Луков не доведоха до голова възможност и срещата завърши 1:1.

Дерменджиев и момчетата му трябва да съжаляват най-много, че разочароваха многобройната си публика с играта, която демонстрираха. Отборът беше бавен и без идея, като изпита сериозни трудности пред подредения в собствената половина тим на Локо. Много по-здравият физически състав на гостите затрудни максимално "сините", в чийто редици разочароваха доста от играчите. Видя се, че проблемът в центъра на защитата е голям, а също така и липсата на конкуренция на крилата, които също не помогнаха в тази среща на тима.

Левски излиза след три дни срещу Витоша (Бистрица) на стадион "Васил Левски", където следващата неделя посреща ЦСКА-София. Пловдивчани приемат Септември и гостуват на Етър през следващите седем дни.

Равенството беше едва шесто между двата тима в София от 64 мача в родния елит. Левскарите останаха с предимство от 51 победи срещу само шест на тима от "Лаута". В историята на сблъсъка между "сините" и "черно-белите" предимството остава за столичани. От 127 мача Левски има 70 победи, 20 са тези на Локомотив, а това беше 27-то равенство. Головата разлика пък е 264 на 108 в полза на гранда от София.

ЛЕВСКИ - ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) 1:1
0:1 Аралица (44)
1:1 Мариани (71)