Мартин Петров ужилен с 3,8 млн. лв. от служител на банка

Мартин Петров ужилен с 3,8 млн. лв. от служител на банка

Футболната звезда Мартин Петров е сезирал Софийска градска прокуратура за източени без негово знание 3,8 милиона лева от банковите му сметки в УниКредит Булбанк АД. Писмото е заведено тази година на култовата дата 17 ноември, напомняща ни за паметната победа над Франция (2:1) на „Парк Де Пренс“.

„Да, за съжаление тази афера е факт – каза Мартин Петров за „Труд“. – Не мога да повярвам, че подобно грабителство може да се случи и то в държава от Европейския съюз. Изкарах парите си в чужбина, честно и пред очите на света, но ги вложих у нас. И… ето сега какво ме застигна. Не искам повече да коментирам, моля ви. Ангажирах за мой адвокат по случая корифея в търговското право Тодор Табаков, който вече работи по разнищване на аферата. Надявам се с неговия екип да помогнат накрая да има справедливост. Друга развръзка ще е срам за страната ни.“

Мартин Петров установил измамата на 18 август 2017 г. при посещение в клон на „УниКредит Булбанк“. Тогава разбрал, че трудовият договор на назначения му от трезора личен банкер Ирина Ч.А. е прекратен още преди 10 месеца. В този период обаче уволнената служителка продължавала да предоставя на Петров информация за неговите сметки, депозити и операции. Разбира се, той не знаел за „малката подробност“, че банковите новини и извлечения са фалшиви.

Шокът застигнал бившия национал малко по-късно, когато поискал официални справки за движението на парите му. Оказало се, че в периода 2007 – 2017 година без негово знание, съгласие и подпис са извършени над 450 платежни операции по 13 негови сметки. Сред тях дори теглене на пари в брой на каса в офис на банката, закриване и откриване на депозити и превеждане на суми на трети лица, които Футболист №1 на България за 2006 година не познавал. В сигнала до прокуратурата са посочени няколко имена, сред които и съпругът на Ирина Ч.А. Твърди се категорично, че тя никога не е разполагала с необходимото пълномощно, подписано по надлежния ред от нейния клиент за извършване на въпросните финансови операции.

Повечето от тях са осъществени, докато футболният ас е бил извън България, ангажиран с тренировъчен процес и мачове на отборите, за които е играл. Фаталната Ирина е назначена за личен банкер на Мартин Петров от 2003 година, когато той беше част от германския „Волфсбург“.

Мартин Петров афишира претенции към вътрешния контрол на „УниКредит Булбанк“. Също и затова, че не е уведомен за уволнението на въпросната служителка и не е получавал справки от трезора за движението на парите му. Той настоява да се разследва и възможността да е станал жертва на организирана престъпна група, сформирана от Ирина Ч.А. вътре в трезора. Преди да сигнализира Софийска градска прокуратура, Петров е направил в присъствието на своите адвокати, серия срещи с ръководни фактори в „УниКредит Булбанк“.

Визитка

Мартин Петров е от футболните идоли на България. Роден е на 15 януари 1979-а във Враца. В близо 20-годишната си професионална кариера играе като нападател за „Ботев“ (Враца), ЦСКА, швейцарския „Сервет“, немския „Волфсбург“, испанските „Атлетико“ и „Еспаньол“, и английските „Манчестър Сити“ и „Болтън“. Има 90 мача с 19 гола за националния отбор на България в периода от 1999 г. до 2011 г. Участник на Европейското първенство през 2004 г. в Португалия. Определен от медиите за Футболист № 1 на България за 2006 година. Един от „Трите коня от Каляската“, както Димитър Бербатов нарече триото лидери в последния ни силен национален отбор. Именно Берба, Мартин и Стилиян Петров бяха лицата на това поколение.

Играчът с прякор Свръхзвуковия има репутацията на най-тихата звезда в родния футбол. Мартин не обича шумотевицата и минава „под радара“ на жълтите медии. Известен е като домошар и човек, който няма афинитет към мащабни бизнес начинания. Прекрати кариерата си през 2014-а и започна работа като мениджър в „Агенция Танев“. Със съпругата си Ралица и двете им дъщери живеят между София, Мадрид и Враца.

Отговорът на „УниКредит Булбанк” АД

Пред „Труд” от пресцентъра на трезора коментираха информацията така:
„Клиентите на банките са защитени с банкова тайна. Ако реши, клиент може да направи публични твърдения за отношенията си с банки, но ние нямаме право да предоставяме каквато и да е информация – да я потвърдим или опровергаем в медиите. В случай, че който и да е клиент оспори плащания в банката, извършваме задълбочена проверка и сътрудничим на отговорните органи”.

Владимир Памуков, "Труд"

 

Следвай ни:

Още от Булевард

Виж всички