Гледай на живо

Ботев диша във врата на ЦСКА след успех над Спартак (Варна)

Рику Миура и Рюичи Кихара спечелиха титлата при спортните двойки на Световното

Рику Миура и Рюичи Кихара спечелиха титлата при спортните двойки на Световното

Японците Рику Миура и Рюичи Кихара спечелиха титлата при спортните двойки на Световното първенство по фигурно пързаляне в Бостън (САЩ).

Миура и Кихара, които имат в кариерата си вече два златни и два сребърни медала от шампионати на планетата, получиха втора оценка за волната си програма 143.22 точки. Те обаче бяха лидери в кратката и със сбор от 219.79 станаха за втори път световни шампиони след 2023 година.

Японците победиха само с 0.71 точки разлика първенците на Европа Минерва Фабиене Хасе и Никита Володин (Германия), които останаха с 219.08. Бронзовите отличия завоюваха европейските шампиони за 2023 година Сара Конти и Николо Мачи (Италия) с 210.47. Защитаващите титлата си Деана Стелато-Дудек и Максим Дешан (Канада) се наредиха пети със 199.76 точки. Американците Алиса Ефимова и Миша Митрофанов и Ели Кам и Дани О'Шей завършиха съответно шести и седми, давайки шанс на САЩ да спечелят трета квота при спортните двойки за Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина догодина. САЩ за последно класираха максималните три двойки на олимпиада на Игрите в Лилехамер през 1994 година. За да получи трето място за Милано-Кортина, двойка от САЩ, различна от Ефимова и Митрофанов и Кам и О'Шей, трябва да се състезава на квалификациите в Пекин през месец септември.

23-годишната Миура и 32-годишният Кихара тренират в Онтарио, откакто са дует от 2019-а, точно по времето, когато Кихара беше готов да се оттегли след две олимпийски игри с други партньорки. Те се класираха извън 20-те най-добри двойки в света през първия сезон, но оттогава завоюваха доста медали за Япония, която има богата история във фигурното пързаляне в състезанията на сингъл.

Миура и Кихара се класираха на седмо място на първите си олимпийски игри заедно в Пекин 2022. Най-добрата позиция на двойка на Япония досега на Олимпийски игри е 14-а. След като спечелиха първата си световна титла през март 2023-а, Миура и Кихара не се състезаваха един сезон заради травма на партньора. Те се завърнаха миналия февруари и след това взеха сребро на Мондиала през март миналата година. Сега обратно на върха, Миура и Кихара могат да станат поредните японци, печелили олимпийско злато след Шизука Аракава (2006 година) и Юдзуру Ханю (2014 и 2018).

От 18-те световни титли на Япония във фигурното пързаляне, 16 са индивидуални, а другите две са на Миура и Кихара при спортните двойки.

Първенството в Монреал продължава днес с ритмичния танц при танцовите двойки и с волната програма при жените с участието на шампионката на България Александра Фейгин.

Следвай ни:

Добави коментар

Като регистриран потребител имате достъп до всички налични функционалности.Вход / Регистрация

Анонимен потребител

Чрез тази опция вашите коментари ще излизат публикувани като 'Анонимен', а част от фунцкионалносите може да не са достъпни.

Още от Зимни спортове

Виж всички