Левски София стана първият български спортен клуб, който откри собствена библиотека

В Деня на народните будители 1 ноември волейболен клуб Левски откри собствена библиотека. Тя се намира в дома на "сините" спортна зала "Левски София". Официалното откриване започна в шампионския кът в залата, където до спечелените трофеи имаше и книги.

Присъстваха тримата ръководни фактори на ВК Левски - Давид Давидов, Владимир Николов и Атанас Гаров, Христо Блажев, който селектира и дари близо 500 книги за старта на библиотеката, и популярният български режисьор и драматург Явор Гърдев.

В събитието се включиха старши треньорът и капитанът на шампионите от мъжкия волейболен отбор на Левски - Николай Желязков и Светослав Гоцев, на които се падна честта символично да отворят вратата на самата библиотека "Левски София" в спортната зала.

На откриването присъстваха и таланти от школата на Левски - момичета и момчета от отборите до 16 и до 18 години.

Като обичащи спорта и книгите хора Давид Давидов и Атанас Гаров обявиха, че това е поредна сбъдната мечта за волейболното семейство на "Левски", за клуба, който има мисия не просто да изгражда спортисти на най-добро ниво, но и успешни личности извън игралното поле. Благодариха на всички хора и партньори, с които изповядват сходни ценности, за да правят и спорт на високо ниво, но и да развиват мислещи, достойни хора. Специалните благодарности бяха за Христо Блажев. За своето дарение и цялостното съдействие за създаването на библиотеката той беше изненадан със "Златна карта" на "Съмишленик" на волейболен клуб "Левски София".

"Благодаря на волейболен клуб Левски, на всички, които ми дадоха шанс да направим това чудо заедно. Искам да кажа нещо най-вече на младите в клуба. Когато бях на вашата възраст, за мен бяха важни две неща - спортът и книгите. Спортът под формата на волейболната топка. Разбира се, аз нямах вашия талант, нямах вашата воля, тогава нямах и този ръст, може би щяха да ми се получат нещата по-добре. Но в крайна сметка днес правя книги, което е много важно за мен. Но вие имате волята, таланта и това невероятно място спортна зала "Левски София", в което вече си имате и собствена библиотека. И много ми се иска тези книги да ви помогнат да дръпнете още малко пред всички други. Пожелавам ви един ден да ми се наложи да правя книги за вас", каза Христо Блажев.

"Честит празник. Надявам се, че много от вас ще се възползват от това богатства, от това съкровище, което имаме вече. Книгите, четенето - те помагат и във волейбола. Волейболът е игра, в която често трябва да си представим какво ще направи противникът, за да му противодействаме по най-добрия начин. А четенето развива фантазията, развива визуализацията. Нещо, което не се получава с гледане на TikTok и YouTube. Така че - четете", заяви Владимир Николов.

"Честит празник на всички българи. Откриването на библиотеката е поредната страхотна инициатива в Левски. Книгите са прозорец към света. Обогатяват въображението, развиват всестранно една личност. Със сигурност помагат в живота. Във волейбола трябва да се вземат и решения, свързани с предвиждане на ходове. Книгите могат да спомогнат също и във волейболната игра, защото развиват мисленето. Но даже и да се абстрахираме от директното влияние върху играта, инициативата е страхотна, в библиотеката има наистина страхотни заглавия, а книгите ще развиват тези млади хора, които тренират в клуба", сподели Николай Желязков.

"Аз съм чел различни жанрове. И да днес обичам да чета фантастика, също и исторически книги. Това са двата жанра, които най-много обичам. В треньорската ми кариера книгата, която е оставила най-голям отпечатък, специално за волейбола, това е "Изкуството на войната" на Сун Дзъ", добави треньорът на шампионите от Левски.

Капитанът Светослав Гоцев влезе в библиотеката с три книги подарък от него.

"Честит празник на всички. Книгите, които реших да подаря, са от моята лична колекция. Понеже ме интересува историята и чета много, първата книга е "Под игото". Отварям и една скоба - не трябва да се учим на омраза заради обстоятелства от отминали години, но трябва със сигурност да познаваме историята, да се учим от нея и да я предаваме на бъдещите поколения. Историята е такава, каквато е, не може да бъде пренаписана, за добро или за лошо. Втората книга, която съм избрал, е "Бай Ганьо". За съжаление, ми звучи актуална и днес. Трябва да я познаваме, но с вяра и надежда тези типажи вече да не са на мода, а да показваме на младите добрия пример. Третата книга е много ценна за мен. Тя е "Сборник нелитературни думи и изрази от Брезник, Брезнишко и Граово". Свързана е с моя роден град Брезник, в който съм отраснал. Много ценна е за мен. Съдържа много думи, които аз самия не знам, от които съм се интересувал, за да си обогатя диалектния речник. Диалектите са нещо, от което не трябва да ни е срам. Езикът ни е обогатен от тях. На Изток и на Запад се говори по различен начин", заяви Светослав Гоцев.

"Поздравявам всички с новата важна придобивка за клуба Надявам се да има интерес за четене от младите", добави капитанът на шампионите.

"Откриването на библиотека от спортен клуб е нещо прекрасно. Знаете, че още древните римляни са казали: Mens sana in corpore sano, което значи "Здрав дух в здраво тяло". Те самите никога не са делили културата от спорта. Напротив, те мислят, че двете неща не просто вървят ръка за ръка, а са част от едно цяло. Затова приветствам откриването на библиотека в спортен клуб. И особено във волейболен клуб "Левски", защото волейболът е спорт за фини и интелигентни хора. Аз също благодаря на Христо Блажев за дарението. Ще се присъединя с един личен подарък на библиотеката, една много важна книга - "Възвишение" на Милен Русков. По-важното от тази библиотека, която ще продължава да се разширява, е, че тя ще съдържа общи места, места на общ интерес, споделени духовни пространства", заяви режисьорът Явор Гърдев.

Образованието е основна ценност за Левски София. Сред верните "съотборници" на волейболния клуб е и фондация "Заедно в час". А клубът подкрепя мисията й за осигуряване на качествено образование за всички деца в България. Левски София дарява 10% от приходите и даренията по програма "Съмишленик" за подпомагане работата на фондацията. Така отново всички хора, решили да подкрепят мисията на клуба да изгражда успешни спортисти и хора, подпомагат и качественото образование на децата ни. Левски София подкрепя и образователните планове на състезателите като създава споразумения с водещи университети в САЩ, където младите спортисти могат да продължат развитието си.

И сякаш напълно естествено се стигна до 1 ноември 2024 година - откриването на библиотека "Левски София", книгите в която ще бъдат на разположение на състезателите и екипа на клуба. Създадена е и специална секция в сайта на клуба, където волейболисти и треньори получават пълна информация за книгите в библиотеката.

А най-голямата победа още в деня на откриването не беше самият факт, че Левски стана първият спортен клуб в България със собствена библиотека. Когато официалното откриване приключи и различните отбори влязоха в нормалния си ритъм, залата към библиотеката беше пълна с четящи млади спортисти - утрешни звезди на волейбола и успешни хора.

Следвай ни:

Снимки: Startphoto

Още от Волейбол

Виж всички