Германия разби Унгария и записа най-резултатната победа в историята на Лигата на нациите

Отборът на Германия победи тима на Унгария с 5:0 в първи мач от група 3 на Лига "А" от новото издание на турнира Лигата на нациите. Головете за домакините отбелязаха Никлас Фюлкруг (27'), Джамал Мусиала (58'), Флориан Виртц (66'), Александър Павлович (78') и Кай Хавертц от дузпа (81').

Именно Мусиала бе може би най-важният играч за домакините, които зарадваха феновете на стадиона в Дюселдорф, тъй като играчът на Байерн (Мюнхен) имаше неизменно участие или като голмайстор, или като асистент при първите четири гола за своите.

Успехът даде първото място на момчетата на Юлиан Нагелсман в група 3 на Лига "А" на турнира.

Именно "сухата мрежа" изведе германците на върха, тъй като в другия мач от групата отборът на Нидерландия също записа победа с 5 гола срещу тима на Босна и Херцеговина, но допусна 2.

"Лалетата" разцъфнаха срещу Босна и Херцеговина

Разгромната победа бе изненадваща, тъй като в исторически план "маджарите" са едни от най-тежките съперници на Бундестима и преди началото на двубоя победите бяха 14-12 в полза на Германия. Също така днешните съперници се срещнаха и на Евро 2024, където 4-кратните световни шампиони отново победиха, но стигнаха до доста по-пестелива и трудна победа с 2:0.

Голямата новина, свързана с домакините, която и преди началото на двубоя се знаеше, бе, че под рамките на вратата се завръна Марк-Андре Тер Стеген, който се очаква да се превърне в титулярния избор на Юлиан Нагелсман поне в близкото бъдеще. Напред бяха определени да действат голяма част от твърдите титуляри на германските национали като Кимих, Шлотербек, Грос, Мусиала, Хавертц, Виртц и др.

От другата страна на терена унгарският селекционер Марко Роси също не допусна големи изненади. На вратата започна стражът на РБ Лайпциг - Петер Гулачи, което означаваше, че до голяма степен местната обстановка трябваше да му е позната, но въпреки силните му изяви, някои групи грешки в отбраната попречиха за по-достойна загуба. В защита сред титулярите бе и друг играч на отбора от Саксония - Вили Орбан, а напред маджарската селекция беше изпъстрена с футболисти, играещи за топ европейските първенства. Разбира се, перлата в короната на селекцията от Централна Европа - Доминик Собослай, но футболистът на Ливърпул бе тотално изолиран и не успя да разгърне пълния си потенциал.

"Маджарите" опитаха да изненадат домакините още с първия съдийски сигнал и Собослай центрира опасно, като единствено некординираните действия на унгарската отбрана попречиха на ранен гол във вратата на Тер Стеген. Близо четвърт час след началото пък Керкез стреля над вратата, с което затвърди очакването, че той и съотборниците му няма да бъдат никак лек протнивник.

Германците от своя страна контролираха действията около средата на терена с разигравания и опитваха да пречупят противника с бавна преса, което обаче не им се получаваше поне в през първата половина на полувремето. В 20-ата минута усилията им малко по малко започнаха да придобиват реална форма и Фюлкруг се изплъзна зад отбраната, за да отправи първия точен удар в мача. Реакцията на вратаря Гулачи бе достатъчно адекватна и до гол в крайна сметка не се стигна.

Унгарският страж бе пречупен при следващата значима опасност. Поредната бавна и многоходова германска атака завърши със серия от дълги подавания, като последното от тях прехвърли цялата отбрана на гостите в наказателното поле, стигна Мусиала, който се бе позиционарал малко пред лявата греда, а той веднага отигра към неохранявания Никлас Фюлкруг, за когото се оказа детска игра да прати топката в опразнената врата.

В следващите минути натискът на германците се засили, като половин час след старта на двубоя Хавертц можеше да даде комфортна преднина на своите. Той скочи високо, за да засече прехвърлящо подаване в малкото наказателно поле, но ударът му с глава разтресе напречната греда. В изтичащите секунди на редовното време на първата част отново Хавертц бе близо до отбелязването на втори гол. Той набра висока скорост с топка в крака и отправи мощен изстрел, който мина покрай гредата.

Десетина минути след почивката Хавертц направи трети опит, който отново не бе сполучлив, за да дойде 58-ата минута, когато Джамал Мусиала открадна топката и завърши по подобаващ начин с попадение индивидуалната си акция. Това бе гол номер 8 с националната фланелка за футболиста на Бундестима.

Второто попадение окончателно пречупи "маджарите" и съвсем скоро домакините оформиха преднина с класически резултат. Великолепна индивидуална акция на Флориан Виртц преодоля няколко унгарски футболисти и след грешка на бранител в червен спортен екип халфът на отбора на Германия се озова в пеналтерията, където измежду купа от играчи намери момента, в който да стреля и матира за трети път Петер Гулачи.

Четвърт час преди края на редовното време гостите бяха тотално отчаяни с четвърти гол в мрежата си. Резервата Александър Павлович получи подаване в наказателното поле и се освободи от опеката на бранителя, който го пазеше. Нататък направи крачка напред с топката и унижи Гулачи, като прокара коженото кълбо между краката му.

Само три минути по-късно ситуацията за гостите от Централна Европа стана катастрофална, след като съдията отсъди дузпа в полза на домакините. Кай Хавертц застана зад топката и преодоля лошия късмет, който бе надвиснал над него тази вечер, за да направи преднината на тима си от четрири чисти гола.

Разбира се, същото не можеше да се твърди за унгарците, които така и не отбелязаха почитен гол, но поне в остатъка от срещата вратата им не бе поразена отново.

Така играчита на Германия набраха необходимото самочувствие за предстоящия суперсблъсък срещу отбора на Нидерландия, който е след броени дни на 10-и септември (вторник). Тогава "лалетата" ще бъдат домакини, като срещата е от 21:45 часа българско време, а в същите ден и час Унгария ще има възможност за поправителен изпит при домакинството си на Босна и Херцеговина в Будапеща.

ГЕРМАНИЯ 5:0 УНГАРИЯ
1 - 0 Никлас Фюлкруг (27')
2 - 0 Джамал Мусиала (58')
3 - 0 Флориан Виртц (66')
4 - 0 Александър Павлович (78')
5 - 0 Кай Хавертц (81', дузпа)