Бортолето тръгна последен, но спечели на "Монца" заради колата на сигурността

Габриел Бортолето спечели своята втора победа за сезона във Формула 2, след като триумфира в основното състезание на пистата „Монца“, която прие 11-ия кръг за сезон 2024.

Бразилецът стигна до първото място, въпреки че стартира последен заради завъртането си в квалификацията в петък. Днес той извади късмет с колата на сигурността, която се появи на пистата точно когато лидерите правиха своите спирания в бокса.

Бортолето остана на пистата по-дълго и спря в осмия тур, когато надпреварата беше неутрализирана заради спрелия автомобил на Денис Хаугер в първия шикан. Норвежецът напусна състезанието след контакт с Ритомо Мията в зоната за спиране.

След своя пит стоп Бортолето се върна на пистата на петото място, но пред него бяха само пилоти, които бяха с алтернативната стратегия с по-дълъг първи стинт със средно твърдите гуми. След рестарта бразилският пилот от Академията на Макларън постепенно стигна до първото място и поведе точно в средата на дистанцията от 30 обиколки.

До финала той практически кара необепокояван и спечели с аванс от цели 9.4 секунди пред стартиралия от полпозишъна Зейн Малони, който спря в бокса точно преди инцидента на Хаугер и Мията. Тройката оформи Ричърд Вершоор, който подобно на Бортолето се възползва от колата на сигурността, за да стигне до челото, след като и той стартира от дъното на решетката.

Четвъртото място в края на най-важния уикенд в своята кариера до момента спечели Андреа Кими Антонели, който до самия край трябваше да се отбранява от атаките на Джошуа Дюрксен. Виктор Мартинс, вчерашният победител Оливър Беарман, Рафаел Виягомес, Джак Крауфорд и Енцо Фитипалди формиха зоната на точките в днешния старт.

Лидерът в генералното класиране Исак Хаджар остана в подножието на топ 10, въпреки че в началото той беше в челото. По-бавен пит стоп и колата на сигурността обаче дръпнаха френския състезател назад и той така и не успя да се върне в зоната на точките.

Така младокът на Ред Бул загуби огромна част от своя аванс, който преди днешния ден беше 35.5 точки пред Бортолето. Победата на бразилеца и нулата на Хаджар обаче означават, че преди финалните три кръга за годината разликата между двамата е само 10.5 пункта. Трети в подреждането с пасив от 30 точки от лидера е вторият от днес Малони.

Сезон 2024 във Формула 2 продължава след две седмици на уличната писта в столицата на Азербайджан – Баку. Освен край бреговете на Каспийско море до края на годината пилотите от Формула 2 ще се състезават още в Катар и Абу Даби в края на ноември и началото на декември.