Давид Давидов: Може и да не сме се справили по най-добрия начин

Давид Давидов: Може и да не сме се справили по най-добрия начин

УС на БФВ трябва да е от максимум 11 човека, не очаквам генерални промени на предстоящото Общо събрание, коментира вицепрезидентът на волейболната централа

През 2024 година изтича четиригодишният мандат на сегашното ръководство на БФВолейбол, начело с президента Любомир Ганев. В края на лятото предстои Отчетно-изборно събрание, което бе насрочено за 18 септември. На него ще се проведе избор за нов УС и президент за следващия мандат.

Има ли реална опозиция във волейбола?

Каква е вероятността от генерални промени след два месеца в ръководството на БФВ?

Какъв трябва да е броят на УС?

Каква е неговата позицията по възникналите „горещи“ ситуации с подрастващите последно време…

Това са малка част от въпросите, които търсят своя отговор.

Давид Давидов - Вицепрезидент на БФВ, член на УС на БФВ и главен отговарящ за детско-юношеското направление даде ексклузивно интервю пред BGvolleyball.com, в което отговаря на всички актуални и неудобни теми, вълнуващи обществото за управлението на сегашното ръководство.

Изтича четиригодишният мандат на сегашното ръководство на БФВ. Като вицепрезидент на федерацията, който отговаря за детско-юношеското направление, каква е вашата равносметка за изминалия период? Какво успяхте да подобрите и какво не успяхте да изпълните?

Това е дълга тема и може да бъде предмет на изцяло отделно интервю, поради което ще се спра основно на крайните резултати, които вълнуват спортната общественост. В резултат на добра работа в клубовете и създаване на условия от БФВ, станахме свидетели на стабилно представяне на няколко наши поколения при подрастващите, като спечелихме 7 медала в последните три години. Сред малкото волейболни държави сме, които постигат това, както при момчета, така и при момичета. Другият представител с такива постижения е Италия. Не един и двама треньори на различни гарнитури през годините са споделяли, че предоставените им условия за работа и подготовка са на изключително високо ниво.

Най-голяма тежест в оценката за работата на Българската федерация по волейбол обаче, носи представянето на представителните отбори за мъже и жени, а то е под нивото на очакванията и на постигнатото в предходни периоди.

Надявам се успехите на нашите млади състезатели да са основа за промяна в тенденцията, която да бъде затвърдена през следващия олимпийски цикъл.

Наскоро публично бе афиширано недоволство сред клубовете, като 52 от тях инициираха предсрочно Общо събрание на БФВ. Защо според Вас се стигна до това положение и какво генерира създалото се напрежение?

Основните причини за напрежение бяха свързани с провеждането на първенствата за подрастващите тази пролет. По различни причини тази пролет не разполагахме с необходимия административен ресурс, което претовари ангажирания екип. Възможно е да не сме се справили по най-добрия начин – поне такава е оценката на клубовете, която достига до нас. Работим усилено и в аванс, тези слабости да бъдат отстранени, както и да сме по-подготвени за следващия сезон.

Това недоволство обаче беше използвано и насочено в различна посока от хора, които в последните 20 години непрестанно спасяват българския волейбол. Хора, целящи завръщането си като фактори във вземането на важни решения. Немалко представители на клубове, които открито заявиха своето недоволство, споделиха, че тяхната позиция впоследствие е била използвана за съвсем различни цели.

Смятате ли, че има реална опозиция, или по скоро е нещо друго?

За мен ситуацията към днешна дата е несериозна. Доколкото ми е известно, работещите за спешно изборно събрание, така и не успяват да излъчат кандидат, който да застане срещу Любомир Ганев на предстоящото изборно събрание. След целия положен труд и обиколки из страната, се намираме пред реалната възможност отново да има състезание само с един участник.

Моят личен апел към лидерите на тази инициатива е да заявят ясно какви решения ще приложат за преодоляването на  посочените от тях проблеми. Сред участниците в подписката има авторитетни волейболни лица, президенти на водещи клубове. Би било логично и очаквано да излъчат алтернативен кандидат за президент, да предложат председатели на комисии, които към днешна дата не се справят по очаквания начин, да споделят информация до обществеността как ще успеят да привлекат допълнителни средства за бюджета на федерацията. В противен случай единствено ще подведат и използват доверието на хората, подписали тази декларация.

Доколко насроченото през септември Общото събрание може реално да доведе до някакви промени в УС на БФВ?

Не очаквам генерални промени. Както и досега, ще има група хора, които ще се стараят да бъдат полезни спрямо възможностите си и да осмислят своето участие в БФВ. Ще има също така членове с абсолютно формално присъствие в организацията, както и такива, търсещи възможности за дивиденти и използване на всяка отдала се възможност да критикуват председателя на федерацията.

Когато преди четири години заявихме своите амбиции за бъдещо управление, представихме документ с основни положения, върху които искаме да работим. База, на която можем да бъдем оценени в края на един мандат. И съответно - да бъде гласувано ново доверие, или не. Поне засега не ми е известно потенциалните кандидати за бъдещо членство, освен заявки от общ характер за спасение на волейбола, да са споделили конкретни приоритети или планове.

Нерядко се споделя виждане, че е конфликт на интереси, хора, назначени на трудови договори в БФВ, да бъдат членове на УС...

Това е въпрос на лично мнение и виждане. Нито общата практика в такъв тип организации, нито уставът на БФВ поставят такова ограничение. За мен съществуват по-важни критерии, които да определят пригодността на членовете на Управителния съвет за участие в организацията. Например - неучастие в комисии, въпреки че правилникът го изисква, участие в комисии, които за четири години не извършват никаква дейност, членове, тотално откъснали се от актуалните волейболни въпроси, изпадащи в ситуации на пълна неподготвеност, при вземане на важни решения, хора, които за 4 години нямат едно предложение за дневния ред на заседанията на Управителния съвет.

Непрекъснато се говори за редуциране на УС. От колко членове според вас трябва да е бъдещият УС и какви хора трябва да бъдат в него? Според Вас всички ли настоящи членове на УС вършат някаква работа?

Както може би стана ясно и от отговора ми преди малко, работата на този орган е далеч от ефективна и изпълняваща някакви генерални цели и стратегии. Разговорът тук не опира до конкретна бройка, която ще реши проблемите. Идеята за редуцирането се ражда от липсата на реален принос на немалка част от членовете и участие, свеждащо се до „аз съм председател на изявен клуб“ или „аз съм голямо волейболно име“ и съответно „имам право на претенция да бъда в Управителния съвет“. Организацията може да бъде съставена и от 25-има членове, ако всеки от тях върви с реалните свои ангажименти и принос. Към момента по такъв критерий и 17 са прекалено много. Виждането ми е, че броят трябва да бъде допълнително редуциран до не повече от 11.

По-притеснителното е, че аз не виждам потенциални нови лица-кандидати, които да внесат нужната енергия, свежи идеи, да осигурят нови партньорства, генерално да искат да жертват личното си  време за тази кауза.

Бих призовал клубовете, които ще упражнят правото си на глас през септември да изискат от членовете на настоящия УС персонален отчет за свършеното през периода -  като база за вземане на решение при предстоящ избор. Аз лично ще подготвя и изпратя такъв до участниците в Общото събрание, към момента на приключване на мандата.

На последното Общо събрание стана ясно, че федерацията има задължения от 2 милиона лева. Каква е ситуацията към днешна дата?

Цитираната сума е предмет на интерпретация и прочит на финансови документи от хора, на които липсва нужната квалификация. Реалната сума на задълженията към онзи момент беше значително по-ниска и натрупана предимно поради забавени постъпления от различни източници. Към днешна дата ситуацията с финансите на Българската федерация по волейбол  е управляема и целта е да бъдат изчистени всякакви задължения към датата на общото събрание.

Обявихте, че няма да се кандидатирате за следващия Управителен съвет на общото събрание през септември - какво ви подтиква да вземете такова решение и може ли все пак нещо да ви убеди да размислите?

За да има смисъл от участието в обществени организации на хора от бизнеса, какъвто съм аз, да отделят време от основните си ангажименти, такава организация трябва да налага отговорности за всеки участник, да поставя цели, да разработва стратегии, да прави планове за тяхната реализация периодично да прави анализ на напредъка в изпълнението. Към момента не сме дори близо до подобен начин на функциониране. Напротив, участници сме в една инертна структура, в която вместо екипна работа и взаимно допълване, надделява недоверието и подозрителността. Готов съм да влагам време в обществена дейност, но когато става въпрос за четиригодишен период, очаквам средата да бъде продуктивна.

Бих могъл да бъда полезен на волейбола и БФВ без да съм член на Управителния съвет. По какъв начин, това може да се обсъжда с ръководството, което предстои да бъде избрано през септември. Оставам в отлични отношения с колегите от Комисия Детско-юношески волейбол и Комисия Маркетинг, с които свършихме много работа през годините. С удоволствие ще им помагам и в бъдеще - започнахме много проекти, които предстои да бъдат доразвити в следващите години.

Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички