"Аспирините" триумфираха след пореден късен гол и изпълнение на дузпи за историческа Суперкупа на Германия!

Отборът на Байер (Леверкузен) е новият носител на Суперкупата на Германия. Това се случи след победа с изпълнение на дузпи срещу тима на Щутгарт и общ резултат 6:5.

Иначе мачът в редовното време завърши при резултат 2:2, като шампионите поведоха след гол на Виктор Бонифейс (11'), а съперникът направи пълен обрат след попаденията на Енцо Мило (15') и Дениз Ундав (63'). Момчетата на Чаби Алонсо обаче направиха отново това, което могат най-добре и вкараха късен гол чрез Патрик Шик (88'), а при дузпите надвиха с 4:3.

Бившият отбор на Димитър Бербатов играеше от 37-ата минута с човек по-малко заради червения картон на Мартен Терие.

Съперниците бяха завършили на първо и второ място в Германската Бундеслига през сезон 2023/2024, като за "аспирините" това бе историческа титла и през целия сезон те не допуснаха нито едно поражение. Също така те триумфираха и в турнира за Купата на Германия, където на финала надвиха славния от миналото тим на Кайзерслаутерн, а със сегашната Суперкупа, която присъединиха към витрината си, вече могат да се похвалят със златен требъл за 2024 г.

Двубоят се проведе на клубния стадион на Байер - "БайАрена".

За "аспирините" на вратата започна Лукас Храдецки, който изведе и отборът с капитанската лента. Нататък Чаби Алонсо се довери на Андрих в отбрана, както и на Джака и Гарсия в средата на терена. На върха на атаката пък еднолично застана Виктор Бонифейс.

Наставникът на вицешампионите Себастиан Хьонес от своя страна позиционира под рамката на вратата Нюбел, а непосредствено пред него разположи Шабо и Руо. В средата на терена действа Мило, а пред него на върха на атаката самостоятелно трябваше да се позиционира Демирович.

Двубоят започна вихрено, като в първия четвърт час съперниците си размениха по един гол. "Аспирините" удариха първи, като Тапсоба се отличи с чудесен пас, намерил Виктор Бонифейс в наказателното поле, от което централният нападател се възползва повече от подобаващо и изведе своите напред.

Радостта на шампионите обаче не продължи дълго и само 4 минути по-късно подгласниците им в шампионата от миналата година изравниха. Играчите от Леверкузен проспаха остро подаване в пеналтерията си, а там топката засече Мило, който не остави шансове на стража Храдецки.

Гостите се вдъхновиха от това стечение на обстоятелствата и наложиха натиск. Усилията им можеха да се увенчаят с успех в средата на полувремето, когато Демирович не се ориентира достатъчно добре при едно центриране в наказателното поле. "Аспирините" отвърнаха на удара, като на свой ред стигнаха до няколко корнера.

Нещата за шампионите придобиха ужасяващ вид в 37-ата минута, когато останаха с човек по-малко. Мартен Тиери влезе зловещо в краката на съперников играч в средата на терена и съдията заслужено му показа директен червен картон.

Съперниците започнаха второто полувреме равностойно, но численото предимство на гостите си каза думата след като измина час игрово време и в 63-ата минута бе осъществен пълен обрат. "Аспирините" бяха хванати на контраатака, а неприятен рикушет прати топката в краката на Дениз Ундав, който не се поколеба да разстреля Храдецки.

Развитието на срещата никак не сломи шампионите, които съвсем скоро отново напарвиха поредица от изпълнение на корнери, но им липсваше последния пас, с който да създадат реално голово положение и да възстановят равенството. Вместо това Щутгарт можеше да реши мача още в 76-ата минута. Ундав пропусна да се превърне в абсолютен герой за своите, след като овладя добро подаване в наказателното поле и стреля към левия ъгъл, където капитанът Храдецки направи геройска намеса, избивайки в корнер.

Само три минути по-късно Александър Нюбел също се прояви като герой на вратата на Щутгарт, спасявайки коварен шут на Белосиан, а малко след това съдията подмина претенции на "аспирините" за дузпа.

Така изглеждаше, че този път вече няма какво да измъкне Леверкузен от трудната ситуация, но непримиримостта на отбора, воден от Чаби Алонсо се оказа безгранична. Само 135 секунди преди края на редовното време Патрик Шик бе намерен в коридор непосредствено пред наказателното поле, където футболистът проби, излезе очи в очи с Нюбел и го матира, за да прати срещата в етап на изпълнение на дузпи.

При изпълнението на дузпите Байер ликува след победа с 4:3, като "апирините" не пропуснаха нито веднъж от бялата точка. Всички четири изпълнения бяха реализирани от голмайстора в редовното време Патрик Шик, както и от Енцо Мило, Алейш ГарсияЕдмонд Тапсоба.

За Щутгарт с точните си изпълнение надежда за трофей дадоха Дениз Ундав и Енцо Мило, които вкараха головете по време на редовните 90 минути, като се разписа още и босненският халф Ермедин Демирович. Тяхната акуратност бе обезсмислена от пропуските на Франс Кретциг и  Силас Вамангитука.