Португалия 0:0 Словения

Бурна вечер в Дортмунд прати Германия на 1/4-финал

Германия стана вторият тим, който се класира за 1/4-финалите на Евро 2024. Домакинът на турнира победи с 2:0 Дания в сблъсъка между двата тима от 1/8-финалите след една доста бурна вечер в Дортмунд. Тя бе такава в буквален и в преносен смисъл. В буквален, защото в средата на първото полувреме над стадиона се изви страхотна гръмотевична буря, заради която срещата бе спряна за близо 25 минути. А в преносен - защото мачът бе страхотно зрелище, с много положения пред двете врати, невероятни спасявания, отменени голове и важни намеси на ВАР. Все пак Бундестимът успя да наложи волята си и стигна до успеха с попадения на Кай Хавертц от дузпа в 53-тата и Джамал Мусиала в 68-ата минута.

Юлиан Нагелсман бе избрал да започне мача с Кай Хавертц на върха на атаката и Льорой Сане и Джамал Мусиала на крилата. Илкай Гюндоган действаше зад гърба му, а в средата на терена си партнираха Тони Кроос и Роберт Андрих.

Каспер Юлманд пък бе предпочел Расмус Хойлунд като изнесен нападател и Кристиан Ериксен и Андреас Сков Олсен зад гърба му. Йоаким Меле и Александър Ба бяха в ролята на халф-бекове, а Пиер-Емил Хьойберг и Томас Дилейни бяха двамата опорни халфове.

Германия започна вихрено мача и можеше да открие резултата още в 4-ата минута. Нико Шлотербек прати топката в мрежата след центриране от корнер, но попадението не бе зачетено заради нарушение в атака на Йошуа Кимих.

В 6-ата минута самият Кимих отправи мощен шут от далечна дистанция и принуди Каспер Шмайхел да прави важно спасяване.

При последвалия корнер дойдоха нови проблеми за Шмайхел след нов изстрел с глава на Шлотербек, но стражът отново бе на мястото си.

56 Евро 2024: Германия - Дания

В 10-ата минута последва поредна добра атака на Бундестима. Този път Кай Хавертц получи топка зад защитата и реши да шутира от воле, но Шмайхел се изяви с ново спасяване.

След това при корнера Роберт Андрих стреля с глава и отново стражът на датчаните бе на правилното място, за да улови.

Минута по-късно и Джамал Мусиала опита късмета си с далечен удар, който обаче премина встрани от целта.

Постепенно Дания укроти ентусиазма на съперника си и в 24-тата минута стигна и до първата си голова възможност в мача. Кристиан Ериксен намери Йоаким Меле в наказателното поле, а той шутира от движение, но над вратата.

В средата на полувремето времето реши също да се намеси. Страхотна гръмотевична буря се изви над Дортмунд и Майкъл Оливър даде знак за временно спиране на играта. Това се случи в 35-ата минута. Малко по-късно двата отбора дори се прибраха в съблекалните.

След близо 25-минутна почивка дъждът спря и срещата бе подновена. Германия отново започна по-добре и в 37-ата минута Кай Хавертц се озова на добра позиция и стреля с глава, но отново Шмайхел направи блестящо спасяване. След това и Шлотербет отправи изстрел, но встрани от вратата.

Дания също имаше чудесен шанс в 41-вата минута, когато Расмус Хойлунд открадна топката в близост до вратата и моментално стреля, но встрани.

"Червеният динамит" създаде още по-добра възможност в 45-ата минута, когато организира контраатака, Томас Дилейни изведе Расмус Хойлунд, който обаче не успя да преодолее Мануел Нойер, който излезе добре и блокира удара му.

Втората част започна с шок за Германия. "Червеният динамит" отбеляза чрез Йоаким Андерсен в 49-ата минута, но и този гол бе отменен след намесата на ВАР заради засада в хода на атаката.

По-малко от минута по-късно събитията се пренесоха пред другата врата и Йоаким Андерсен се оказа грешникът за гостите. При центриране на Раум топката се удари в ръката му, ситуацията бе прегледана от видеоасистентите и Майкъл Оливър посочи бялата точка - дузпа. Кай Хавертц изпълни наказателния удар и отбеляза за 1:0.

В 59-ата минута Хавертц бе длъжен да удвои преднината. Той изскочи зад защитата на съперника и елегатно копна топката над Шмайхел, но тя отиде покрай вратата.

Германия организира още една блестяща атака в 64-тата минута, в чиято основа отново бе Хавертц, който подаде за Сане, който направи нов непростим пропуск от добра позиция. В ситуацията обаче имаше и засада.

Дания обаче също продължаваше да търси начин да застраши Нойер и това се случи в 66-ата минута, когато Расмус Хойлунд се освободи в пеналта и стреля, но вратарят на домакините направи отлично спасяване.

Домакините обаче до голяма степен решиха всичко в мача в 68-ата минута. Нико Шлотербек с прекрасен дълъг пас изведе Джамал Мусиала на скорост, той надбяга пазача си и останал очи в очи с Шмайхел не сгреши за 2:0.

В добавеното време Германия вкара още един гол чрез Фабиан Виртц, но той бе отменен заради засада.

Малко по-късно Кай Хавертц се отличи с поредния си невероятен пропуск очи в очи със Шмайхел, който направи поредно невероятно спасяване.

Все пак Германия си свърши работата и постигна така желаната победа, с която направи нова крачка напред в турнира. Там Бундестимът очаква победителя от двойката Испания - Грузия.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!