Домакинът Германия пречупи коравите унгарци и първи се класира за елиминациите

Домакинът Германия победи с 2:0 Унгария във втория мач за двата тима от Евро 2024, като срещата се игра на стадион "Мерседес-Бенц Арена" в Щутгарт. В 22-рата минута Джамал Мусиала откри резултата за Бундестима, а в 67-ата Илкай Гюндоган удвои. С втората си поредна победа германците са първите сигурни участници на осминафиналите предвид регламента на турнира, дори и да се стигне до невероятна въртележка в групата им. Днес успехът не дойде толкова лесно и бляскаво, колкото срещу Шотландия, но отборът на Юлиан Нагелсман отново показа класа и устойчивост и взе своето. Младият талант на Байерн (Мюнхен) Джамал Мусиала пък е първият играч на Европейското дотук, който е с две попадения. Унгария пък записа втора загуба и ще трябва на всяка цена да победи Шотландия в последния си мач, както и да се надява на благоприятно развитие в останалите групи.

Странно или не, но статистиката показваше, че до днес в последните три двубоя между двата отбора германците нямаха победа. През 2022 г. Унгария триумфира с 1:0 като гост в среща от Лигата на нациите, преди това тимовете завършиха наравно в същия турнир, а на миналото Европейско Германия едва се спаси от загуба с маджарите в Мюнхен и успя да изтръгне 2:2 с късен гол на Леон Горетцка. Днес обаче Бундестимът се справи с неудобния си съперник.

Предвид гръмкото си начало и разгромната победа с 5:1 над Шотландия, логично селекционерът Юлиан Нагелсман не направи никакви промени и излезе със същите титуляри.

Така Германия отново започна с Мануел Нойер на вратата и с четворката в защита Йошуа Кимих, Антонио Рюдигер, Йонатан Та и Максимилиан Мителщет. Тони Кроос и Роберт Андрих действаха в средата на терена зад креативното трио Флориан Виртц, Джамал Мусиала и Илкай Гюндоган. В предни позиции ще стартира Кай Хавертц.

Селекционерът на Унгария Марко Роси направи три промени в сравнение с поражението от Швейцария с 1:3 в първия мач, като Мартон Дардай и Бендегуз Бола замениха Адам Ланг и Атила Шалай, а Атила Фиола се завърна сред тримата в защита. Отново Барнабаш Варга водеше нападението на маджарите, подпомаган от Доминик Собослай и Роланд Шалай.

Още в първите секунди на срещата унгарците имаха чудесна възможност да шокират домакините. Йошуа Кимих върна лошо топката към Мануел Нойер, но опитният вратар със сетни усилия успя да изчисти топката. Германия пък отговори с точен удар на Кай Хавертц в 5-ата минута. Само две минути по-късно пък опасен удар на Бендегуз Бола след корнер бе блокиран от Роберт Андрих. В 12-ата минута грешка на Вили Орбан сгреши и остави Кай Хавертц да мине зад гърба му, но шутът на нападателя на Арсенал бе спасен от Петер Гулачи. От последвалия корнер пък опасно воле на Роберт Андрих бе блокирано. Така се стигна до 22-рата минута, когато Германия откри резултата. Илкай Гюндоган бе изведен добре в наказателното поле на Унгария и се пребори с Вили Орбан за топката, като я върна именно към Джамал Мусиала, който му бе подал. Талантливият офанзивен халф на Байерн (Мюнхен) стреля и с рикошет в бранител и с помощта на горната топката влетя в мрежата - 1:0 за Германия. Това бе и второто попадение в турнира за големия талант на немския футбол. Унгарците имаха претенции за нарушение на Гюндоган, но след преглед с ВАР такова не бе отчетено от главния съдия Дани Макели.

Буквално в следващата минута Унгария можеше да изравни. Доминик Собослай стреля опасно от пряк свободен удар, но Мануел Нойер със сетни усилия успя да избие, а след това и изчисти топката при добавката на Бендегуз Бола, като освен всички други и изчисти от голлинията преди идването на връхлитащ унгарски футболист. В 29-ата минута последва нов опасен шут на унгарския капитан, но Йонатан Та бе на мястото си и изчисти. Последваха малко по-спокойни минути, в които най-интересното бе няколко корнера пред вратата на Гулачи. В 44-тата минута Флориан Виртц комбинира с Мусиала, който веднага стреля, а топката рикошира и намери мрежата, но от външната страна на вратата. В последните секунди на първата част пък поредното опасно центриране на Собослай от фаул доведе до изравнителен гол, но попадението бе отменено заради засада на Вили Орбан.

Втората част започна с два опасни удара за Германия. В 55-ата минута първо Петер Гулачи трябваше да се намесва след центриране на Гюндоган, а веднага след това унгарският страж спаси опасен изстрел на Кроос, който рикошира в бранител и допълнително затрудни вратаря. Междувременно Юлиан Нагелсман направи две смени и пусна в игра Никлас Фюлркуг и Льорой Сане на местата на Кай Хавертц и Флориан Виртц. Най-добрата възможност за унгарците от началото на второто полувреме пък дойде точно след час игра, когато Роланд Шалай центрира и намери Барнабаш Варга, който надскочи Йонатан Та и стреля с глава, но топката мина встрани от вратата на Нойер. В 67-ата минута Германия удвои преднината си. Хубава комбинация изведе Максимилиан Мителщет, който пък подаде отлично успоредно на вратата на Унгария подаване. То намери левия крак на Илкай Гюндоган, който се разписа с отмерен удар и направи 2:0.

Малко след втория си гол Бундестимът можеше да се разпише и за трети път, но шут на Кимих профуча покрай вратата на Гулачи. В 74-тата минута Сане също тества унгарския вратар, който успя да избие удара му. Минута по-късно крилото на Байерн (Мюнхен) отново стреля, този път от дистанция, но Гулачи отново съумя да избие. До края на срещата отново пред Сане се откри добра възможност, но унгарски бранител успя да избие. Минута преди края на редовното време пъй Нойер увисна при центриране и изпусна топката, но Йошуа Кимих успя да избие от голлинията удара на Собослай.

46 Евро 2024: Германия - Унгария 2:0

ГЕРМАНИЯ (4-2-3-1): Нойер; Кимих, Рюдигер, Та, Мителщет; Кроос, Андрих; Мусиала, Гюндоган, Виртц; Хавертц

УНГАРИЯ (3-4-2-1): Гулачи; Фиола, Орбан, Дардай; Бола, Наги, Шафер, Керкез; Р.Шалай, Собослай; Варга

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!