Албания не се предаде и лиши Хърватия от първа победа

Отборите на Хърватия и Албания изиграха пореден спектакъл от Евро 2024, завършвайки 2:2 в драматична схватка от група “В”, в която са още Испания и Италия. Казим Лачи беше точен за албанците в 11-тата минута, но в рамките на две минути съперникът обърна чрез Андрей Крамарич (74') и автогол на Клаус Джазула (76'). В добавеното време обаче същият този Джазула успя да се реваншира с гол за крайното 2:2.

Това са едва първи точки и за двата тима, след като в първия кръг те загубиха своите срещи. В последния пък им остават сблъсъци с фаворитите, което ограничава шансовете им за продължаване напред дори като един от четирите най-добри трети отбора.

Срещата за Албания много напомняше на тази с "адзурите", когато те поведоха сравнително рано, но после допуснаха бърз обрат. Този път съставът на Силвиньо имаше две отлични възможности да удвои аванса си още преди паузата, но ги пропусна. Хърватите пък бяха напът да повторят мача си с испанците, но поне съумяха да реализират, но пък в края не издържаха.

27 Евро 2024: Хърватия - Албания  2:2

Селекционерът на хърватите Златко Далич направи няколко промени в стартовите си 11. Направи впечатление, че опитният Иван Перишич действаше като ляв защитник, а Йошко Гвардиол мина в центъра на отбраната. На върха на атаката Бруно Петкович, който пропусна дузпа срещу испанците, излезе за сметка на Анте Будимир. Албанците също смениха централния си нападател, като бившият играч на Барселона Рей Манай започна вместо Aрмандо Броя.

Срещата започна с натиск на хърватите, които принудиха съперника да се прибере в своята си половина. При първата си атака обаче албанците успяха да поведат в резултата. Това стана в 11-ата минута,когато Лачи засече с глава подаване на Асани.

Попадението "отвори" двубоя, защото в следващите няколко минути се стигна до атаки и пред двамата вратари. Още тук обаче си пролича, че албанците вече ще чакат основно на контраатака.

Към 25-ата минута съставът на Силвиньо все пак изнесе играта напред и от своя страна притисна хърватите. В 28-ата Хисай засече с левия крак, но топката излезе в аут.

След нови три минути се стигна до чиста ситуация пред отбора в черни екипи. След грешка на Модрич топката стигна до Кристиян Аслани, който се оказа сам срещу вратаря, но Ливакович спаси.

Последваха нови десетина минути на натиск на Хърватия, но и до нов отличен шанс пред съперника. В добавеното време за малко Манай да удвои резултата с гол близнак на този на Лачи, но този път стражът спаси.

На полувремето Далич направи двойна смяна, пускайки Пашалич и Сучич за сметка на Брозович и Майер. Появилият се Сучич бързо се прояви, след като в 50-ата стреля опасно с левия крак, но Бериша отрази.

Осем по-късно Модрич центрира перфектно към Шутало, но от няколко метра той не уцели вратата с глава.

Игровото превъзходство на хърватите даде резултат в 74-тата, когато Крамарич най-накрая успя да изравни.

Буквално секунди по-късно Марио Пашалич беше изведен сам срещу вратаря, но пропусна да реализира.

Независимо от това - само минута по-късно - резултатът вече беше в полза на "ватрените". Пробив на Будимир доведе до рикошет, завършил с автогол на Джазула.

И след този гол инициативата остана у състава от Загреб и съвсем малко не достигна на Модрич да вкара за 3:1 в 88-ата.

Все пак в края Албания се хвърли с всички си напред и 90-ата на Ливакович му се наложи да спасява след силен удар по земя. В добавеното време пък късмет нямаше и Сефери.

След като обаче съдбата вече веднъж беше обърнала срещу Джазула, късметът го споходи в продължението, когато негов удар все пак се озова в мрежата на Ливакович за 2:2.

И това не беше всичко, защото в оставащите няколко минути и двата отбора пропуснаха шансове за победен гол.

Италия и Испания играят в четвъртък вечер, а последният кръг в групата е насрочен за 24 юни, когато хърватите ще спорят с еврошампиона, а албанците с тима на Луис де ла Фуенте.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!