Румъния разби с красиви голове Украйна в съседския сблъсък

Румъния разби Украйна с убедителното 3:0 в Мюнхен в първия мач за двата тима на Евро 2024. В 29-ата минута Николае Станчу откри за северните ни съседи с красив гол, Разван Марин отбеляза второ хубаво попадение за за румънците в 53-тата минута, а само четири минути по-късно Денис Драгуш приключи интригата в двубоя с трети гол. Доста слаб мач за украинците направи стража на Реал Мадрид Андрий Лунин, който направи груба грешка за първото румънско попадение и не се намеси добре при второто. Така румънците се поздравиха с първи успех на еврофинали от 24 години и след шест поредни мача без победа на европейски първенства, като за последно те спечелиха с 3:2 над Англия на Евро 2000.

Балансът на двата тима преди днешната среща бе абсолютно равен, като в пет приятелски мача досега съперниците си бяха разменили по две победи, а един от мачовете завърши наравно. След днес обаче румънците вече са с предимство.

Селекционерът на Румъния Едуард Йорданеску бе избрал да започне в схема 4-3-3, като атаката на северните ни съседи водеха Денис Ман, Денис Драгуш и Флоринел Коман. В средата пък действаха Николае Станчу, Разван Марин и Мариус Марин. Като титуляр в защитата започна бранителят на Тотнъм Раду Драгушин.

Украинският селекционер Серхий Ребров започна във формация 4-2-3-1, като атаката на тима водеше голмайстора на Ла Лига Артьом Довбик от Жирона. От задни позиции му помагаха Виктор Циганков, Георгий Судаков и Михайло Мудрик. Като ляв бек стартира и футболиста на Арсенал Олександър Зинченко.

Украинците започнаха по-активно срещата, но първият точен удар бе за Румъния. В 8-ата минута след грешка на Иля Забарний топката попадна във Флоринел Коман, който стреля отдалеч, но в ръцете на Лунин. Украйна пък отвърна с шут от дистанция на Артьом Довбик в 22-рата минута, минал над вратата на Флорин Ница. Седем минути по-късно обаче дойде и първия гол в мача. Лунин отигра лошо върнатата към него топка и я подаде на Денис Ман. Той пък чукна към капитана Николае Станчу, който със страхотен изстрел пред дъгата на наказателното поле откри резултата - 1:0 за Румъния.

27 Евро 2024: Румъния - Украйна 3:0

Украйна опита да реагира и изпълни няколко ъглови удара. При един от тях в 37-ата минута опасен удар на Олександър Зинченко от воле бе блокиран. Само три минути по-късно пък Румъния можеше да удвои. Голмайсторът Станчу центрира отляво от корнер, а Лунин отново не реагира особено добре, но за негов късмет топката облиза горната греда и излезе в аут. Това като цяло бе и всичко по-интересно през първата част.

Второто полувреме започна с атаки и към двете врати. Така се стигна до 53-тата минута, когато след румънска контраатака топката попадна в Разван Марин, който отново с далечен шут вкара втори много красив гол за северните ни съседи, като отново Лунин не се намеси по най-добрия начин.

Този гол сякаш окончателно обезвери украинците, а Румъния започна да напада още по-настървено. Четири минути след втория гол опасен удар на Станчу бе блокиран, а шут на Андрей Рацу бе избит с мъка от Лунин в корнер. От последвалия ъглов удар румънците разиграха късо, като Денис Ман находчиво подаде към Денис Драгуш, който чукна топката в мрежата за 3:0 и хвърли отново в екстаз румънските фенове на стадиона. Останаха известни съмнения за засада, но в крайна сметка се видя, че такава нямаше и голът бе признат. В 65-ата минута украинците имаха шанс да върнат едно попадение, но влезлият като резерва Андрий Ярмоленко стреля над вратата.

До края на срещата Украйна продължи да опитва да отбележи поне почетно попадение. В 75-ата минута хубав далечен изстрел на Георгий Судаков бе спасен с вещина от румънския страж Флорин Ница. Четири минути по-късно след центриране от пряк свободен удар на Мудрик Раду Драгушин изчисти в тялото на Никушор Банку и можеше да се стигне до автогол, но вратарят на румънците отново спаси. В 84-ата минута и Мудрик не успя да намери очертанията на вратата на Ница и стреля неточно от добра позиция. Минута преди края и резервата Георге Пушкаш можеше да си отбележи автогол след корнер, но за негов късмет топката премина встрани от вратата. В продължението на срещата друга украинска резерва - Роман Яремчук, нацели горната греда на Румъния с прехвърлящ удар.

РУМЪНИЯ (4-3-3): Ница; Рацу, Бурка, Драгушин, Банку; Станчу, М.Марин, Р.Марин; Ман, Драгуш, Коман

УКРАЙНА (4-2-3-1): Лунин; Коноплия, Забарний, Матвиенко, Зинченко; Степаненко, Шапаренко; Циганков, Судаков, Мудрик; Довбик

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!