Море от турски фенове заля Дортмунд, ще бъде ли Роналдо фактор на Европейското първенство - на живо от Германия преди ден 5 на ЕВРО 2024

Испания нокаутира Хърватия за начало на Евро 2024

Тимът на Испания записа изразителен успех с 3:0 над Хърватия в считана за тежка група “В” на Европейското първенство, в която са още Италия и Албания. Първо Алваро Мората беше точен в 28-ата минута, четири по-късно Фабиан Руис удвои, а в добавеното време на първото полувреме се разписа и Даниел Карвахал. Гостите се отчетоха само с пропусната дузпа от Бруно Петкович в 80-ата минута. При добавката тогава нападателят все пак вкара, но пък голът не беше зачетен.

38 Евро 2024: Испания - Хърватия 3:0

Отборът на Луис де ла Фуенте демонстрира отлична ефективност, осигурявайки се перфектен старт на кампанията в Германия. В същото време полуфиналистите от последния Мондиал пропиляха три-четири шанса и бяха наказани.

В стартовите 11 на испанците изненадата беше Марк Кукурея, който започна вместо Алекс Грималдо. Очаквано в центъра на защитата капитанът на Реал Мадрид Начо Фернандес зае мястото на Аймерик Лапорт, който не беше готов на 100%. Ламин Ямал, Нико Уилямс и Алваро Мората действаха в атака. При хърватите всичко беше според прогнозите, като вездесъщият Лука Модрич беше титуляр.

Още от началото хърватите приеха ролята да се защитават, предоставяйки владението на топката на иберийците. Капитанът Алваро Мората отправи първия точен удар в седмата минута.

Малко след това ролите се размениха и балканците взеха инициативата. В 22-рата известният с добрата си игра с глава Будимир получи пас от Станишич, но беше блокиран от Льо Норман.

В този силен за играчите на Златко Далич период те бяха шокирани от попадение на Мората. Това се случи в 28-ата минута, когато нападателят на Атлетико Мадрид беше изведен само срещу вратаря от Фабиан Руис и реализира за 1:0.

Хърватите имаха шанс да изравнят само две минути по-късно, но Унай Симон спаси удар на Матео Ковачич.

"Фуриите" бързо добавиха втори гол на сметката си, след като този път Руис сам реализира за 2:0. Това се случи в 32-рата.

Както и след първото попадение, последва добър шанс за "ватрените", но и сега Симон беше на мястото - в случая след изстрел на Брозович. В 41-вата тимът от Загреб нямаше шанс и след засичане на Гвардиол, при което Будимир не съумя да насочи топката в мрежата.

Полувремето завърши перфектно за "ла роха", след като в добавеното време Ямал намери Карвахал и той засече в мрежата на Ливакович за 3:0.

С първия сигнал за втората част хърватите тръгнаха смело напред, но набързо пред вратата им отново стана "напечено". В 51-вата Ливакович направи впечатляващо спасяване след шут на Ямал, а веднага след това малко не стигна и на Мората.

В 55-ата нещо подобно се случи и пред испанската врата, като този път Станишич стреля, но Кукурея изби.

В средата на второто полувреме Мората усети болки и поиска смяна. Тогава пък хърватският селекционер извади Ковачич и Модрич.

Испанците вече видимо доиграваха срещата, но грешка на вратаря им Унай Симон доведе до шанс за съперника. Тогава Родри препъна Бруно Петкович, на когото му оставаше само да насочи топката в опразнената мрежа. Реферът Майкъл Оливър логично посочи бялата точка, но показа само жълт картон за халфа на испанците.

Стражът на "ла роха" обаче се реваншира, спасявайки удара на Петкович от бялата точка в 80-ата минута. Но последва добавка, при която нападателят все пак реализира. Но в крайна сметка голът не беше зачетен, защото от ВАР прецениха, че Иван Перишич, който подаде към Петкович, е бил в наказателното поле при изпълнението на дузпата.

В следващия си мач испанците излизат срещу Италия на 20 юни в Гелзенкирхен. Ден по-рано Хърватия ще играе с албанците в Хамбург.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!