Танак поведе, Нювил отпадна в Сардиния

Ойт Танак излезе начело в рали „Сардиния“ след сутрешните отсечки, които взеха една голяма жертва – неговият съотборник Тиери Нювил.

Белгиецът, който е начело в генералното класиране в Световния рали шампионата (WRC) допусна грешка в последната отсечка преди обедната зона за смяна на гуми. Пилотът на Хюндай не прецени правилно подхода си към един десен завой и излетя от пътя.

Преди грешката си Нювил се движеше на третото място, но на повече от половин минута зад лидерите – Танак и Себастиен Ожие. Осемкратният шампион Ожие започна деня с аванс от 4.5 секунди пред естонския си съперник, но още в първата отсечка сутринта загуби лидерството, след като спука гума.

Впоследствие пилотът на Тойота си върна първото място в първото минаване на „Тула“, но отново изостана във второто минаване на „Темпио Паусаниа“. В последния етап за сутринта Ожие отново спука гума, но в самото края на дългата 22.61 километра „Тула“ и загубите му бяха минимални.

Така в средата на ралито той изостава със само 3.5 секунди от Танак, а двамата имат аванс от повече от минута спрямо Такамото Кацута, който е трети. Японецът започна деня на четвъртото място и го запази преди отпадането на Нювил в осмия етап на състезанието.

Кацута вода със 17.1 пред третия пилот на Хюндай Дани Сордо, а на още 23.0 зад тях е и Елфин Еванс. Зад уелсеца се движи и лидерът в WRC2 Сами Паяри, който с чисто темпо изпревари Грегоар Мюнстер от М-Спорт. Разликата между двамата е 4.6 секунди.

А авансът на Паяр пред Ян Соланс в класирането в WRC2 е 49.2 секунди. Трети в категорията се движи Пиер-Луи Лубе, който изостава с 1:22.0 от Соланс. Между Соланс и Лубе е и състезаващият се с български лиценз Николай Грязин, който обаче не е заявил това състезание за точки за шампионата в WRC2 и затова е извън класирането в категорията.

Рали „Сардиния“, шести кръг за сезон 2024 в WRC, продължава следобед с двете минавания на „Монте Лерно“ (25.33 км) и „Койлуна“ (14.53 км).

Снимки: Red Bull Content Pool