Мнозина от вас сигурно са виждали колите, които участват в Shell Eco-marathon, които са известни с техните нестандартни форми, особено когато става дума за автомобилите от прототипния клас.
В него колите са изключително ниски и пилотът не седи седнал, а легнал. Това се прави с цел максимална оптимизация на аеродинамичното съпротивление, за да може колата да бъде максимално ефективна в движението си на пистата.
Иван Банчев – участникът на Shell Eco-marathon, който има олимпийска мечта за Париж 2024
Всичко това обаче се постига за сметка на комфорта на пилота, който трябва да бъде в тази нетипична позиция в продължение на близо 40 минути, колкото продължава един редовен опит в Shell Eco-marathon. Не случайно самите служители на Shell казват, че да караш един такъв болид е най-ужасното нещо на света.
Shell Eco-marathon Ногаро 2024 през погледа на Sportal.bg
Но дали това твърдение е вярно? Миналата седмица екипът на Sportal.bg имаше възможността да посети тазгодишното издание на Shell Eco-marathon в Ногаро, Франция, където имах възможността да легна зад волана на един такъв автомобил.
Определено изживяването не беше най-приятното на света, но не беше и толкова лошо, колкото ми бе описано предварително. Да, аз прекарах в колата приблизително 15 минути, като в голяма част от тях седях в бокса, тъй като на пистата преваля леко и тя бе затворена. В тези минути наистина се усети, че позицията не е много комфортна, но щом колата започна да се движи фокусът ми отиде върху шофирането и болките и дискомфорта, които изпитвах, останаха на заден план.
Но със сигурност мога да кажа, че след това преживяване, имам ново уважение към момичетата и момчетата, които се състезават в Shell Eco-marathon в тези доста некомфортни условия.
Снимки: Sportal.bg