Рилски спортист написа нова златна страница в историята си с първа титла в клубната витрина

След като претърпя няколко разочарования в последните години, отборът на Рилски спортист най-сетне е шампион на България по баскетбол. Самоковци спечелиха първата си титла в клубната история, след като детронираха Балкан с 3-1 победи във финалната серия в Националната баскетболна лига. Рилецо сложи край на битката с успех със 81:69 (18:18, 12:9, 20:21, 31:21) над ботевградчани в неговата крепост в “Арена Ботевград”.

Така към своите четири спечелени Купи на България, тимът на Рилски добави и шампионската титла в своята витрина. Самоковци бяха на прага да стигнат до златото в две поредни години - през 2021-ва, когато отборът загуби от Левски Лукойл на финала, и през 2022-ра, когато именно Балкан спря Рилецо. Сега обаче воденият от Любомир Киров тим най-после съумя да се настани на върха на българския баскетбол

Балкан пък не можа да си спечели трето поредно злато от първенството, след като триумфира с титлата през последните две години. През по-голямата част от сезона ботевградчани не показваха най-доброто от себе си и именно заради това завършиха на четвъртото място в редовния сезон, но превключиха на плейофен режим и отстраниха лидера Черноморец на полуфиналите. За тяхно съжаление, силите на "зелените" този път не стигнаха за пълен триумф.

Алън Арнет е MVP на финала в НБЛ

Героят за победата на Рилски спортист днес се казва Александър Янев. Бившият национал, който трябваше да пропусне доста време заради контузия, се завърна в последните мачове на тима си от плейофите и имаше решителен принос за успеха на отбора си тази вечер, след като вкара 26 точки при 6/10 стрелба от игра и 11/12 от наказателната линия. Янев наниза 19 от точките си само в последната четвърт, в която торпилира Балкан.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Рилски спортист успя първи да дръпне с аванс в резултата, след като първо Алън Арнет вкара маркова за себе си стрелба от средно разстояние, а след това Майкълин Скот открадна топката от Сюприйм Хана и отбеляза за 2:6 в полза на гостите. И двата тима допуснаха доста грешки в офанзивен план в първите минути от срещата, като гостите пропуснаха няколко възможности да си осигурят по-сериозен аванс и след като не го направиха, Йордан Минчев отговори с точен шут от средно за 4:6. Разликата се запази в рамките на две точки при 7:9, когато Минчев извърши второто си лично нарушение и така той бе заменен от Димитър Димитров - 7:10 в полза на Рилецо. Настана хаос на паркета, играчите на двата отбора летяха от единия до другия край, като карамболът завърши с кош на Димитър Димитров за 10:13, след като преди това Майкълин Скот бе вкарал тройка за пет аванс в полза на гостите. След това играта се развиваше кош за кош, като баскетболистите на Рилски спортист запазиха аванса си, но той вече бе само точка при 14:15. Майкъл Диксън изведе Балкан за първи път напред в мача при 16:15 с два успешни наказателни удара, като с течение на първата четвърт гостите изпитваха все повече проблеми с агресивната защита на своя съперник. Диксън пък отново се отличи със страхотна стрелба с табло с изтичането на времето за 18:15, но секунди след това Деян Карамфилов му отвърна с тройка със сирената за равенството при 18:18.

Любомир Киров: Това е изключителен момент за Рилски спортист

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Първите няколко нападение от страна на двата тима във втората четвърт бяха безплодни, като сушата без кош бе стопирана от два точни изстрела от наказателната линия на Майкъл Диксън за 20:18 в полза на домакините от Ботевград. Резултатността беше изключително ниска от началото на периода, като двата отбора все още нямаха кош от игра, близо четири минути от старта на частта. Джоузеф Лоусън стана автор на първия точен изстрел от паркета за 20:22 в полза на Рилски спортист. След като пропусна онази стрелба за победата в третия мач, днес Майкълин Скот бе на мисия и продължаваше да показва точния си мерник - 3/4 от тройката, 11 точки за американеца и 20:25 за гостите от Самоков. Междувременно пък ботевградчани нямаха никакъв успех със стрелбата и вече бяха 1/10 от тройката, като самоковци също изпуснаха няколко поредни отворени тройки и благодарение на това дистанцията се запази в рамките на пет точки. Скот наниза още две точки на сметката си, но след това Димитър Димитров вдигна публиката на крака с тройка за 23:27. Диксън пък бе основоположникът на възстановяването на равенството, след като първо отбеляза, а след това записа асистенция за забивка на Димитров - 27:27 при оставащи около 60 секунди до края на първото полувреме. Скот вече бе отбелязал повече от половината точки на своя отбор за 27:29, а след това Балкан пропусна цели три поредни тройки в едно притежание. Флорвиъс оформи резултат 27:30 след края на първото полувреме. Домакините завършиха откриващите 20 минути с 2/16 стрелба от тройката.

Йордан Бозов: Не си спомням кога за последно плаках

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

По подобие и на третия мач, Любомир Киров отново започна второто полувреме с Александър Янев и Джоузеф Лоусън вместо Джон Флорвиъс и Алекс Симеонов. Първите точки в третата четвърт обаче бяха отбелязани от Илиян Пищиков, който се измъкна на бърза атака и реализира за 29:30. Рилски обаче отвърна с четири поредни точки в рамките на няколко секунди - американското дуо Лоусън-Арнет изведе гостите напред при 29:34. Веднага след това ботевградчани най-сетне можеха да разчитат на точен шут от далечно разстояние, след като Сюприйм Хана отбеляза тройка за 32:34. Янев обаче оправда доверието към себе си и на два пъти надигра високите играчи на Балкан, за да вкара четири последователни точки и да изведе Рилецо напред с шест точки при 32:28. В този момент обаче Янев трябваше да бъде заменен и Алекс Симеонов се завърна на неговото място на терена. Отлична комбинация на пик-н-рол между Скот и Лоусън завърши с кош на втория за 32:40 в полза на Рилски спортист. Момчетата на Васил Христов отвърнаха с две поредни тройки чрез Пищиков и Ханна, но между тях защитата на домакините се пропука и позволи на Симеонов да се разходи до коша за 38:42. Лоусън пък се озова на мисмач срещу Хана и с лекота отбеляза за 38:44 с оставащи три минути до края на третата четвърт. Балкан обаче съумя да намали изоставането си до само две точки при 44:46, благодарение на силни изяви на Димитър Димитров, който се превърна в първия играч на домакините с двуцифрен точков актив. Ботевградчани обаче изпуснаха инерцията и Алън Арнет върна жеста, също вкарвайки четири поредни за 44:50 в полза на самоковския тим. В момент на криза капитанът Димитров изригна с нов ключов изстрел - тройка за 47:50, а веднага след това Диксън си спечели нарушение и вкара един от двата си наказателни за 48:50 преди старта на последната четвърт.

35 Балкан (Ботевград) : Рилски спортист

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Шампионите поставиха страхотен старт на последната четвърт, като първо Димитров наниза поредната си тройка, а след това Хана прелетя от единия до другия кош за 53:52 в полза на Балкан. Последва по една размяна на водачеството, след което Александър Янев реализира тройка от деветия метър за 55:57 в полза на Рилски спортист. Ключов момент бе неспорстменско нарушение на Майкълин Скот срещу Майкъл Диксън, като звездата на ботевградчани вкара и двата си фала за 57:57 плюс факта, че домакините имаха притежание. Те обаче не стигнаха до кош, а секунди по-късно се отсъди още един неспортсменски - на Димитров срещу Янев, в резултат на който бившият национал донесе двуточков аванс на тима си при 57:59. Ново нарушение, този път дискусионно, на Адамс срещу Янев отново изпрати крилото на линията, като така самоковци увеличиха преднината си до четири при 57:61. Димитров вкара веднъж от линията от другата страна, но Янев продължи наказателната си акция с тройка за 58:64. След таймаута Йордан Минчев пропусна тройка, а Алън Арнет удължи серията на гостите и преднината им стигна осем точки при 58:66. Минчев се реваншира с два точно изпълнени наказателни удара, но след това Янев отново бе оставен сам на тройката и отново вкара за 60:69 в полза на самоковци. Балкан обаче не бе готов да се предаде и с тройка на бърза атака на Хана разликата бе скъсена до пет точки при 66:71 с оставащи около две минути до края. Лоусън беше фаулиран от Димитров и не трепна от линията за 66:73, а до края на редовното време вече имаше около 70 секунди. След прекъсването Скот закъсня и фаулира Диксън при стрелбата, но звездата на домакините отбеляза само единия си фал за 67:73 на влизане в последната минута от редовното време.

Васил Христов пред Sportal.bg: Каквото и да се случва, ние трябва да се държим заедно

Александър Янев бе големият герой за победата на Рилски спортист с 26 точки и 8 борби при 6/10 стрелба от игра и 11/12 от наказателната линия. Майкълин Скот добави 15 точки, 5 борби и 8 асистенции, Алън Арнет се разписа с 14 точки и 8 овладени топки, а Джоузеф Лоусън записа 11 точки и 5 борби.

Димитър Димитров бе топреализатор за Балкан с 22 точки. Сюприйм Хана прибави 13 точки и 7 асистенции, а Йордан Минчев се отличи с 10 точки и 5 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Сюприйм Хана, Илиян Пищиков, Николай Грозев, Йордан Минчев, Ерик Адамс

РИЛСКИ СПОРТИСТ:
Майкълин Скот, Алън Арнет, Чавдар Костов, Алекс Симеонов, Джон Флорвиъс

Играйте и спечелете страхотни награди от Балкан и Рилски спортист със Sportal.bg!

Майкъл Диксън от Балкан и Чавдар Костов от Рилски спортист бяха първите баскетболисти, които излязоха на паркета за загрявката, около два часа преди старта на двубоя.

Междувременно пък феновете на Балкан написаха още един стих след този, който посветиха на капитана на тима Димитър Димитров.

Феновете на Балкан написаха още един стих

Капитанът на Балкан Димитър Димитров се завръща в игра, след като пропусна третия мач заради счупен нос. Крилото ще играе със специална предпазна маска.

Феновете на Рилски спортист акостираха в залата за двубоя, който може да донесе на клуба първата му титла в неговата история.