Рилски сътвори паметен обрат и повали Балкан след блестяща трета четвърт

Отборът на Рилски спортист взе преднина от 1-0 победи срещу Балкан във финалната серия за титлата в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Любомир Киров наваксаха пасив от 21 точки, за да преодолеят ботевградчани с крайното 75:62 (12:30, 19:15, 26:4, 18:13) в своята зала "Арена Самоков". Самоковци изригнаха в третата четвърт, в която успяха да заличат своето изоставане и да излязат напред. В края на мача пък Майкълин Скот наниза девет поредни точки и нокаутира шампионите.

Вторият мач от серията е само след два дни - в събота от 19:00, отново в Самоков. След това тя се мести в Ботевград за следващите два мача, а ако се стигне до пети, то той отново ще се проведе на територията на Рилски спортист.

Любомир Киров: Серията е 1-0, няма нищо по-важно от това

Рилски изглеждаше потресаващо на паркета в първите 14-15 минути от мача, в които тимът допусна да изостане с цели 21 точки. Още до полувремето момчетата на Любомир Киров започнаха да се събуждат, а в третата четвърт изнесоха лекция на своя съперник по пътя към победата.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Йордан Минчев започна двубоя по много агресивен начин в нападение, като в първите две атаки той първо надигра Чавдар Костов и вкара, а след това си спечели нарушение от Алекс Симеонов и впоследствие вкара един от двата си фала за 0:3. Ударното начало на гостите продължи с още две страхотни защити и кошове на Димитър Димитров и Николай Грозев за 0:8 в полза на шампионите. Момчетата на Васил Христов се придвижваха светкавично на транзиция, а защитата им беше отлична в началните минути. Сюприйм Хана вкара още два фала и така дистанцията стана двуцифрена още в началото при 0:10, преди Алекс Симеонов да отбележи първите точки на Рилски в мача за 2:10. Домакините обаче отново не се върнаха в защита, а Майки Диксън направи резултата 2:15. След таймаута за Рилецо нищо не се промени - повече от пет минути те нямаха кош от игра, а Хана пък вкара втората си тройка за 2:18. Джон Флорвиъс стана автор на първия кош от паркета за домакините, но така или иначе тройката продължаваше да върви за гостите, които водеха с 6:23. Симеонов рано извърши две лични нарушения, а разликата продължаваше да се покачва и Балкан вече водеше с почти 20 при 8:27. Хана нямаше намерение да спира тормоза си от тройката - 3/4 за американеца от далечно разстояние и 10:30 в полза на Балкан. Веднага след това Чавдар Костов върна две точки за домакините за 12:30 след края на първата част.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Любомир Киров започна да отговаря на агресивността на своя съперник и с три поредни точни наказателни удара дистанцията бе съкратена до 15 при 15:30. Балкан обаче натискаше в подкошието на Рилски, а след поредната бърза атака разликата за първи път скочи до над 20 точки при 17:38 след серия от шест безответни точки в актива на шампионите. Веднага след това вторите в редовния сезон отговориха със същото, за да смъкнат част от изоставането си при 23:38, възползвайки се от няколко прибързани решения от страна на ботевградчани. Стигна се до поредица от добри изяви на двата отбора в защита, като в крайна сметка Алън Арнет бе намерен непокрит в предно поле и реализира за 26:38. Николай Грозев отново намери целта от далечна дистанция, а веднага след това домакините извършиха нова грешка и Йордан Минчев вкара на бърза атака за 28:45. Последните три точки за полувремето отидоха на сметката на Рилски, като резултатът преди старта на третата четвърт бе 31:45 в полза на Балкан.

Васил Христов: Трябва да се извадим от тази ситуация

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна солидно за домакините от Рилски, които най-сетне започнаха да показват признаци на събуждане. Те стартираха третата част с минисерия от четири поредни точки, като скъсиха разликата до десет точки при 35:45. Баскетболистите на Васил Христов продължаваха да допускат нетрадиционни грешки от началото на полувремето, а пък тези на Любомир Киров ставаха все по-агресивни в защита и си печелеха фалове твърде лесно - 38:47, когато Арнет бе фаулиран и това доведе до таймаут за Васил Христов. Гардът наниза двата си фала и така разликата вече бе само седем точки при 40:47. Тройка на Майкълин Скот вдигна залата на крака и допълнително усложни нещата пред тима на Балкан, който отново сбърка в нападение в рамките на два поредни пъти в две поредни атаки. Чавдар Костов продължи делото на своя съотборник и също стана автор на точен шут от тройката и така мачът започна отначало при 46:47. За първи път от началото на мача домакините излязоха напред при 49:48. Отборът на Васил Христов бе принуждаван от здравата защита на домакините да взима трудни стрелби, докато в същото време Рилски вече започна да трупа аванс на сметката си - 52:48. Деян Карамфилов пък се развихри в самия край на третата четвърт - пет поредни точки за гарда и осем точки преднина за Рилецо преди последните десет минути при 57:49.

Александър Янев: Това, че днес сме победили, не означава нищо

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Още в първата си атака за четвъртината отборът на Рилски стигна до двуцифрен аванс при 59:49 след кош на бърза атака на Алекс Симеонов. Отново националът блесна с ключово отиграване след своя тройка, а малко след това Джоузеф Лоусън направи разликата цели 15 точки при 66:51 в средата на последната част. Балкан остана и без един от лидерите си - Майки Диксън, който си изкара техническо нарушение, което пък бе негово пето в мача. В този момент Сюприйм Хана пое нещата в свои ръце и вкара пет поредни точки, за да скъси разликата до десет при 66:56. Георги Герганов също намери целта отдалеч и така гостите показаха, че още няма да развяват белия флаг - 66:59. Майкълин Скот обаче охлади ентусиазма на ботевградчани с две ключови стрелби от средно за 70:59. "Зелените" реагираха със супер комбинация и тройка на Димитър Димитров, след което домакините взеха две последователни важни борби в нападение и така изцедиха доста време от часовника - 70:62 с оставащи около 90 секунди до финалната сирена. Скот надигра Хана за пореден път и изведе тима си отново с двуцифрена разлика напред при 72:62. Всичко свърши с деветата поредна точка на Скот в последните минути - тройка за крайното 75:62.

Йордан Минчев: Натрупа се умора при нас

Майкълин Скот изведе Рилски към обрата с 20 точки и 5 борби. Алън Арнет добави 12 точки, а Джон Флорвиъс постигна 11.

Сюприйм Хана бе най-резултатен за Балкан с 18 точки. Димитър Димитров допринесе с 14 точки и 7 борби, а Майкъл Диксън приклюи с 11.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Майкълин Скот, Алън Арнет, Чавдар Костов, Алекс Симеонов, Джон Флорвиъс

БАЛКАН: Сюприйм Хана, Майкъл Диксън, Николай Грозев, Йордан Минчев, Димитър Димитров

Снимки: Startphoto