Как българските рали шампиони излязоха начело в Румъния

Този петък стартира третият кръг от румънския рали шампионат на асфалт – рали „Марамуреш”, а начело в класирането на северната ни съседка са българските рали шампиони Мартин Сурилов и Здравко Здравков (MS Rally Team, Ситроен С3 Rally2).

Явно у нас няма да има автомобилни състезания тази година и е нормално да виждаме все повече български пилоти, които карат в чужбина.

Трети пореден старт за националните шампиони в Румъния

Още в края на зимата Сурилов заяви за Sportal.bg, че планира да стартира в асфалтовите надпревари в Румъния, за да има възможност да се бори с по-силни, бързи и опитни пилоти. От доста години насам нивото на рали спорта в Румъния е по-високо от нашето, като това важи и за организацията и идеите, вложени в състезанията.

Шампионите на България завършиха на второ място в Румъния

Сурилов и Здравков завършиха трети в първия кръг в Румъния – рали „Харгита”, а след това взеха второ място във втората надпревара – „Арджеш” и о общо 56,8 точки оглавиха класирането.

Подиум за Сурилов и Здравков в румънския рали шампионат

Втората позиция за момента е за Андрей Гъртофан (Шкода Фабия R5) с 55,2 точки, а трети е многократният шампион на Румъния и победител в първия кръг от Европейския рали шампионат за тази година Симоне Темпестини (Порше 997 GT3) с 49 точки. 4-ото място заема победителят от „Харгита” Раул Бадиу (Шкода Фабия Rally2 evo) с 34 точки, който отпадна рано във второто рали.

Силно представяне на Игнат Исаев и Йордан Йорданов в Чехия

В челото на класирането има още един български екипаж – Антон Титов и Александър Спиров (Шкода Фабия R5) заемат 6-ото място с 30 точки от два старта.

Стратиева и Аврамов отпаднаха от рали "Канарски острови"

„В началото идеята наистина беше да караме срещу силни съперници, в нови ралита, където има повече нови неща – коментира за Sportal.bg Мартин Сурилов, който миналата година спечели най-голямото ни състезание рали „България”. – Дори за първия кръг не бях сигурен, че съм заявен за румънския шампионат. Ние работим с един местен отбор, който ни помага – DTO и оттам не ми дадоха категоричен отговор на този въпрос. После обаче всичко се изясни. За нас е важно доброто представяне в състезанията, а не самоцелното преследване на титлата.”

Тежко наказание за Александър Томов и Явор Брънков в рали „Канарски острови”

Първоначално имаше съмнения с регистрацията на Сурилов и Здравков, но по-късно FRAS (моторспорт федерацията на Румъния) ги разсея с публикуването на временното класиране след първите две ралита на асфалт за сезон 2024.

Маршрутът на рали „Марамуреш” включва 9 скоростни етапа – три в петък и в 6 в събота, като в петък вечер е нощният етап „Мара” с дължина 20,77 км, който се кара изцяло на фарове и стартира в 21:44 часа – едно от доказателствата за интересните идеи, които северните ни съседи влагат в рали шампионата си.

Сурилов и Здравков стартират като лидери в класирането този петък и ще е интересно да видим как ще се справят срещу най-силните румънски рали екипажи.

Снимки: Борислав Цветанов