За историята: Аталанта смачка Марсилия и е за първи път на европейски финал!

Отборът на Аталанта победи с 3:0 тима на Марсилия в мач-реванш от 1/2-финалите на Лига Европа. Головете за триумфа отбелязаха Адемола Луукман (30'), Матео Руджери (52') и Ел Билал Туре (90'+5'). Така бергамаските се класираха за първи европейски финал в своята история.

Съперниците направиха равенство 1:1 във Франция преди седмица и така италианците се класираха за последния двубой от надпреварата с общ резултат 4:1.

Марсилия и Аталанта не се победиха, всичко ще се реши в Бергамо

На финала отборът на Аталанта ще срещне тима на Байер Леверкузен. Мачът е в Дъблин на 22-ри май (сряда).

"Аспирините" сътвориха поредното чудо и след като изоставаха с 0:2 в един момент, успяха да стигнат до 2:2 и продължи напред с общ резултат 4:2.

Байер мина през ада, за да запази рекордната си серия, класирайки се за финала в Лига Европа

Джан Пиеро Гасперини започна с промяна под рамката на вратата спрямо шампионатната победа с 2:1 срещу тима на Салернитана преди броени дни. Тогава ръкавиците сложи Марко Карнезеки, като сега щафетата пое Хуан Мусо, който се справи повече от отлично. Имаше и три промени в защита, където вместо Скалвини и Хатебур стартират Джимсити и Руджери. В халфовата линия пък Пашалич и Миранчук отстъпиха местата си на Копмайнерс и Кетеларе.

От другата страна на терена Жан-Луи Гасе, който също постигна шампионатна победа в последния си мач срещу тима на Ланс с 2:1, бе подменил сред титулярите в отбрана Майкъл Мурийо, на чието място стартира Шансел Мбемба. Също така за разлика от сблъсъка с френските вицешампиони днес провансалци започнаха не с трима, а с четирима играчи в защита, като допълнението виждаме в лицето на Куентин Мерлин. Атаката също бе подсилена, като там действаха трима играчи и Амин Арит, който игра на домашна сцена в халфовата линия, сега го видяхме в ролята на нападател.

Усещането за голям европейски мач се носеше още в часовете преди неговото начало. Феновете създадоха страхотна атмосфера пред самия стадион, а вече, заели местата си по трибуните направиха изключително шоу, което не отстъпваше на предстоящия спектакъл на терена.

Първата възможност се разкри пред домакините, които успяха да пропукат отбраната на съперника в нейната сърцевина. Шарле Де Кетеларе навлезе в наказателното поле на провансалци, залъга няколко защитници, принуди стража Пау Лопес да се хвърли в опит да избие топката, като последния бе преодолян, но халфът на италианците не успя да се разпише от малък ъгъл.

Марсилци отговориха четвърт час след началото, когато Ндиайе стреля от вътршеността на пеналтерията, но шутът му бе твърде посредствен и прати топката в аут. Домакините от своя страна бързо организираха нападение и съвсем скоро се озоваха в атакуваща позиция, а малко не стигна на Джанлука Скамака да намери очертанията на вратата с плътен, фалцов удар.

В следващите минути натискът на бергамаските се засили, който кулминита в 24-ата минута, когато напречната греда спря ново брилянтно включване на Скамака при изпълнението на един ъглов удар. След това бергамаските имаха нов шанс, но при добавката Пау Лопес се намеси и избави вратата си от гол.

Половин час след началото логичното се случи и играчите на Аталанта взривиха трибуните с дългоочаквания гол. Адемола Луукман направи бърз рейд, с който остави безпомощни бранителите в "бяло", няколко финта по-късно се озова очи в очи с Пау Лопес и преодоля стража, откривайки резултата.

След това италианците осъществиха брутален натиск и само чудото спаси съперника им от бърз двоен удар. Първо Коопмайнерс стреля от вътрешността на наказателното поле, но този път срещна съпротивата на Лопес. По-малко от 120 секунди по-късно Кетеларе стреля силно по земя и отново вратарят се намеси подобаващо. В 41-вата минута пък Скамака се ориентира добре след подаване на свой съотборник, но късмета не го споходи и прати топката в аут.

В оставащите минути до края на полувремето домакините укротиха стихийния си натиск и се върнаха към мощната преса с разигравания в половината на французите. Така те избегнаха изненади в заключителните минути и се оттеглиха на почивката със заслужена преднина.

Гостите излязоха преобразани след почивката и по-малко от четири минути след подновяването на играта създадоха страхотно положение. Ндиайе отправи опасен шут, който не намери очертанията на вратата.

Този устрем бе прекършен много бързо. Отбраната на провансалци се пропука след контраатака, преляла в преса, в чийто завършек Луукман намери с пас Руджери на границата на наказателното поле и последният прати безмилостен удар в обратния ъгъл на Пау Лопес, с което даде много стабилна преднина на тима си.

Голът като че ли уби амбицията на гостите да търсят обрат и те заиграха далеч по-спокойто от стихийният натиск, който опитаха да наложат в първите минути на полувремето. Търпението им можеше да се възнагради час след началото, когато Верету изпълни прекрасно пряк свободен удар от над 30 метра и можеше да вкарар гол-шедьовър, но вместо това топката кацна на напречната греда.

Няколко минути по-късно и Обамеянг опита късмета си от статично положение, но неговият шут срещна стената.

В оставащия четвърт час до края вече всичко бе ясно и съперниците опитаха да се насладят на чудесната атмосфера, създадена от бергамаските тифози. Като цяло домакините продължиха да контролират събитията на терена и опитаха да стигнат до още по-убедителна победа. Те успяха да го направят в добавеното време, когато Туре се разписа и записа своето име в продължавата приказка на италианския тим!

Веднага след това бе даден и последният съдийски сигнал, който узакони историческото класиране на италианците за финала във втория по сила турнир, организиран от УЕФА. Досега бергамаските имаха един полуфинал в турнира за Купата на носителите на Купи през сезон 1978/1988, когато бяха отстранени от белгийския Мехелен след загуба с общ резултат 2:4 (1:2 1:2).

АТАЛАНТА 3:0 МАРСИЛИЯ (общ резултат 4:1)
1 - 0 Адемола Луукман (30')
2 - 0 Матео Руджери (52')
3 - 0 Ел Билал Туре (90'+5')