Олимпиакос ликува в лютото балканско дерби след продължения и дузпи

Отборът на Олимпиакос мина през много мъки, но все пак успя да се класира за 1/2-финалите в турнира за Лигата на конференциите. Гърците загубиха реванша срещу тима на Фенербахче с 0:1 в редовното време, като единственият гол вкара Ирфан Кахведжи (11’). “Червено-белите” обаче бяха спечелили първия двубой с 3:2, което им позволи да пратят мача в продължения и дузпи, които спечелиха с 3:2. При 11-метровите наказателни удари головете за победителите вкараха Аюб Кааби, Андре Орта и Йоргос Масурас, а за домакините точни бяха Миши Батшуай, Александър Джику.

На полуфиналите южните ни съседи ще срещнат фаворита за спечелването на турнира според букмейкърите Астън Вила, който отстрани френския Лил също след победа в първия мач, загуба в реванша и рулетка с дузпи.

Астън Вила оцеля след драма с дузпи в Лил

Турците започнаха вихрено и по-малко от четвърт час след началото заличиха пасива от първия двубой. Ирфан Кахведжи остана абсолютно непокрит на границата на наказателното поле, като се намери футболист в “червено-бяло” да го пресрещне, но вече беше прекалено късно и играчът на домакините откри резултата.

В 30-ата минута преднината можеше да набъбне, но подаването на Шимански в пеналтерията беше пресечено и “фенерите” не успяха да осъществят пълен обрат в общия резултат.

Спечели билет за двама за финала на Шампионската лига

Пет минути по-късно и на Ливакович му се наложи за първи път да спасява отбора си в критичен момент, когато брилянтен пас от дълбочина на Йоветич намери нападател на гърците, който остана очи в очи с бронзовия медалист от Мондиал 2022 в Катар и последният демонстрира железни нерви, изчиствайки в корнер.

В добавеното време на първото полувреме Шимански се свлече в наказателното поле на Олимпиакос, като ситуацията бе преразгледана чрез системата VAR и бе преценено, че няма основания да се отсъди дузпа.

През втората част интересните неща се случиха в заключителните минути, когато двата отбора си размениха по едно добро положение. В 81-ата минута Доминик Ливакович отново трябваше да се намесва, спасявайки удар на Йоргос Масурас, а при ответната атака гол на Миши Батшуай не бе зачетен заради засада.

Така мачът влезе в продължения. В 103-ата минута Олимпиакос удари греда. След центриране на Константинос Фортунис, топката стигна до Висенте Ибора, който стреля с глава. Ливакович докосна топката, а след това тя срещна и десния му страничен стълб. Опасността остана пред вратата на домакините, но удар с глава на Давид Кармо бе изчистен пред голлинията от Александър Джику също с глава. Фенербахче имаше своя шанс в 114-ата минута, когато Душан Тадич засече ниско подаване на Миха Заиц, но прати топката над вратата.

Олимпиакос остана с десет души на терена, след като секунди преди последния съдийски сигнал за игровата част от мача Андреас Нтой бе изгонен с втори жълт картон. Турците обаче нямаха времето да се възползват от численото си предимство на терена и всичко трябваше да се реши след изпълнение на 11-метрови наказателни удари.

При рулетката с дузпите първи изпълняваха гостите. Зад топката застана Аюб Кааби, който не сбърка и даде преднина на своите. След него зад топката застана един от най-опитните на терена - Душан Тадич, но той не се справи от бялата точка и не успя да възстанови равенството. Гърците обаче не се възползваха от психологическото си предимство, тъй като Юсеф Ел Араби пропусна, а веднага след това Миши Батшуай изравни, с което върна ситуацията в началното ѝ състояние.

Третото завъртане повтори дословно това, което се случи при при първия път, в който съперниците биха дузпи и Андре Орта даде предимство за гръцкия тим, а любезните домакини пропуснаха чрез Дженгиз Юндер. Веднага след това Йоргос Масурас даде комфортно предимство на отбора си, а това означаваше, че от тук нататък всеки пропуск за турците щеше да е фатален, както и всеки гол за гърците щеше да даде старт на големите празненства.

Последните бяха отложени за съвсем кратък момент, след като Родиней не успя да дари победата на Олимпиакос, но веднага след това друг от опитните на терена Леонардо Бонучи пропусна.

Така момчетата на Хосе Луис Мендилибар вече можеха да отпразнуват изстрадания си упех, а оттук нататък предстои подготовката им за полуфиналните схватки с Астън Вила.