Германия повали и Нидерландия, оптимизмът сред феновете на Бундестима се завръща

Домакинът на Евро 2024 Германия изигра втори силен мач в рамките на няколко дни и победи Нидерландия с 2:1. След като сразиха Франция в Лион, футболистите на Юлиан Нагелсман показаха привлекателен футбол и срещу един от традиционните си съперници, а феновете в страната имат все повече поводи за оптимизъм.

Двубоят на "Комерцбанк Арена" във Франкфурт беше много интересен, но Германия доминираше и заслужено спечели с попадения на Максимилиан Мителщет (11') и Никлас Фюлкруг (85'). Гостите откриха още в началото с гол на Джоуи Ферман, но допуснаха обрат. Съперниците не се бяха срещали от 2022 година, когато завършиха 1:1 в контрола. Преди първия съдийски сигнал с минута мълчание беше почетена паметта на починалите легенди на германския футбол Франц Бекенбауер и Андреас Бреме.

Германците играят на приливи и отливи под ръководството на Юлиан Нагелсман, но през миналата седмица показаха много качествен футбол срещу Франция и спечелиха с 2:0 в Лион. Преди това Бундестимът нямаше победа в три поредни мача. Нидерландия демонстрира повече постоянство при Роналд Куман. "Лалетата" са в серия от 4 победи без допуснат гол, като последната от тях бе постигната преди броени дни срещу Шотландия (4:0).

Нагелсман избрал същите 11, които започнаха и срещу Франция. На вратата беше Марк-Андре тер Стеген, в защита започнаха Йошуа Кимих, Йонатан Та, Антонио Рюдигер и Максимилиан Мителщет, а двойка вътрешни халфове бяха Тони Кроос и Роберт Андрих. На върха на атаката отново действаше Кай Хавертц, подпомаган от Джамал Мусиала, Илкай Гюндоган и Флориан Виртц.

Нидерландците бяха подредени в система 3-4-2-1. Под рамката застана Барт Вербруген, тримата централни бранители бяха Матайс де Лихт, Вирджил ван Дайк и Нейтън Аке, а по фланговете сновяха Дензъл Дъмфрис и Дейли Блинд. Йерди Схаутен и Джоуи Ферман си партнираха в средата на терена, пред тях играеха Мемфис Депай и Тижани Райндерс, а ролята на централен нападател беше отредена за Донийл Мален.

За разлика от мача в Лион, когато поведоха още в 7-ата секунда, този път германците получиха ранен гол. Бяха изминали само пет минути, пред Тер Стеген да извади топката от мрежата си. Домакините сбъркаха след изпълнение на тъч, Мемфис Депай напредна отдясно и центрира, а Ферман технично засече подаването на капитана на "лалетата" и откри резултата. Попадението беше първо за халфа на ПСВ Айндховен с екипа на националния тим.

Бундестимът нямаше нужда от много време, за да отвърне на предизвикателството. В 11-ата минута подаване на Мусиала намери свободния Мителщет и левият бек на Щутгарт по прекрасен начин насочи топката под гредата - 1:1. За него това също беше дебютен гол на международно ниво. Германците продължиха да доминират и действията се водеха предимно в половината на Нидерландия. Гюндоган имаше добър шанс да се разпише, но Вербруген спаси.

В 20-ата минута силен удар на Андрих излезе в аут. Домакините увремено комбинираха в средата на терена и не даваха на Нидерландия да разиграва спокойно. "Оранжевите" се ориентираха към дълги пасове, но те рядко стигаха до футболистите, към които бяха насочени. В 33-ата минута статично положение създаде смут в наказателното поле на Германия, но отклонената топката беше избита пред погледа на връхлитащия Мален.

До края на първото полувреме темпото на игра не спадна. Хавертц пропусна сам срещу вратаря, но се оказа, че е бил в засада. Малко преди това пък силен удар на Депай беше блокиран. Германците имаха и претенции за дузпа, но те бяха подминати от рефера Еспен Ескаас. Съставът на Юлиан Нагелсман игра разнообразно и определено се стремеше да доминира, докато нидерландците бяха по-предпазливи и разчитаха на контраатаки.

След почивката Нидерландия заигра значително по-офанзивно. Тер Стеген се справи с опасен удар на Мален, а след това Дейли Блинд прати топката над вратата от пряк свободен удар. В 57-ата минута Райндерс получи достатъчно свободно пространство и стреля, но неточно. След час игра Нагелсман пръв прибегна към смените и пусна Крис Фюрих и Паскал Грос на местата на Андрих и Гюндоган. В 61-ата минута Депай стигна до центриране в наказателното поле, но не уцели вратата.

В 65-ата минута Мителщет не беше близо от това да се разпише за втори път, но Вербруген внимаваше. Германия постепенно си върна надмощието в средата на терена, а след появата на Томас Мюлер и Никлас Фюлкруг атаките на Бундестима станаха по-опасни. Куман също освежи състава си и включи в игра Мартен де Роон, Куентин Тимбер, Ваут Вегхорст и Коди Гакпо. В 76-ата минута Мусиала се оказа на добра позиция в наказателното поле, но Вербруген за пореден път показа отличен рефлекс.

Десетина мунти преди края Томас Мюлер можеше да увеличи головата си сметка за Бундестима, но Вербруген за кой ли път се намеси блестящо. Натискът на Германия обаче се усилваше. В 85-ата минута Тони Кроос центрира от корнер, Фюлкруг отклони топката с рамо и тя премина голлинията, въпреки че Вербруген и в тази ситуация реагира. Първоначално съдията не зачете гола, но часовникът на ръката му сигнализира, че топката е влязла във вратата и той посочи центъра.

В оставащото време Нидерландия потърси изравняването, но защитата на Германия действаше стабилно. Тимът на Нагелсман натрупа нова доза самочувствие и ще продължи по-спокойно подготовката си за финалите на Европейското първенство.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!