Христо Марков: Един атлет при мъжете трябва да има минимум 100 000 евро за подготовка и възстановяване

Христо Марков: Един атлет при мъжете трябва да има минимум 100 000 евро за подготовка и възстановяване

Олимпийският шампион в тройния скок от Сеул 1988 Христо Марков коментира какво е необходимо на най-добрите ни млади атлети в момента Божидар Саръбоюков и Пламена Миткова, както и на останалите ни подрастващи състезатели.

“Хубави деца са, гледам репортажи. Момчето е много хубаво, но трябва да се пази, защото е висок. Безспорно са много хубави и двамата (б.а. Божидар Саръбоюков и Пламена Миткова), но когато говорим, че навремето по комунизма държавата е давала много средства за спорта. Така беше, но имаше и дисциплина - тогава имаше звено “скокове”, “средни бягания”, “спринт” и т.н. Всички тренираха по лагери заедно с личните си треньори. Но държавата тогава подсигуряваше пари на тези треньори, които спокойно да могат да си свършат работата.

За да имат бъдеще, техните треньори трябва да бъдат подсигурени, да могат да водят подготовка, да имат спокойствието да работят с тях. А не да се занимават с още 40 човека на една и съща тренировка. Аз го знам от опит - като направят пет отсечки или пет скока и всички започват да изглеждат като един. Не можеш да откриеш грешката. Викали сме други треньори, за да могат да ни видят грешките. Така се прави - за да се върне спортът в правилната посока, един атлет при мъжете трябва да има пари минимум 100 000 евро за по подготовка и възстановяване, а при юношите да бъде наполовина”, каза Марков пред журналисти в Пресклуб “България” днес. Срещата с медиите беше част от специалната поредица съвместно със списание “Атлетика” по случай 100-годишнината на леката атлетика в България.

Според Марков трябва да се завърнат общите лагери на националния отбор: “Трябва да се върнат груповите занимания на големите ни надежди. Това е най-важното нещо. На лагер атлетите си споделяме какво не се е получило, какво се е получило. Треньорите в същото време са се събрали, пият по ракийка и говорят за същите неща. Те мислят, те работят, те искат да има спорт. Сега какво правим? Всеки се е затворил в черупките си, в градовете си. Състезателите са по същия начин. Освен това трябва да изкараш състезателя от естествената му среда.”

Новият президент на Българска федерация лека атлетика Иван Колев, който също присъства на срещата с именитите ни атлети, взе отношение по този въпрос: “Това го правим, имаме такава директива, организирано е. Още на първия лагер на 15 април го правим.”

Христо Марков и Тереза Маринова обърнаха внимание и на липсата на стадион за лека атлетика в България.

“Държавата къде е? Да вземем аз и Тереза да го направим, как да го направим? Или държавата, или клубовете. То няма как да стане по друг начин”, каза Мраков.

“Не само стадион няма, то няма и зала. Зала “Фестивална” затвори на 28 февруари. Какво правим до април месец? Многомилионна София какво прави? Да се молим на Господ да имаме хубаво време и в гората”, добави Маринова.

Следвай ни:

Снимки: Startphoto

Още от Лека атлетика

Виж всички