Как Дафовска спечели олимпийската титла в Нагано

Как Дафовска спечели олимпийската титла в Нагано

Отбелязваме 26 години от историческия успех на българския биатлон – олимпийското злато на Екатерина Дафовска от игрите в Нагано, Япония през 1998 г. Ето в подробности как Снежната кралица от Родопите стигна до най-високия връх в спорта:

(откъс от книгата „БЪЛГАРИЯ НА ОЛИМП“)

Катя заминава за японския град Нагано в твърде изнервена обстановка. Тя има във визитката си два бронза от световни първенства (Антхолц 1995 и Осърбле 1997), но олимпийският й сезон е трагичен. Най-доброто нейно класиране е 34-о място…

„Тръгнах отчаяна, но майка ме изпрати с пожеланието: „Хайде, успех и може да се върнеш с медал – разкрива Дафовска. - Аз пък отговорих: „Ако нищо не направя, ще се откажа и сигурно това ще бъде краят на кариерата ми…“

Много хора тогава й подмятат, че е тръгнала с голяма кошница. Обърканият сезон е опънал до скъсване нервите на Катя. И тя дори заявява на треньорите, че не иска да се месят в нейната подготовка, а само да й прострелват оръжието.  

Дафовска пристига в Нагано 12 дни преди коронната си дисциплина 15 км с 4 стрелби. Фаворити са легендарната германка Уши Дизъл, украинката Олена Петрова и бившата ски-бегачка Магдалена Форсберг (Швеция), която печели 7 пъти поред Световната купа.

Екатерина е със стартов номер 18. Денят 9 февруари се оказва много странен. Времето в комплекса Нозава Онсен е изключително динамично. Метереологичната обстановката се мени интензивно, дори тотално на всеки час – от снежна виелица през слънце, после пак сняг, дъжд и накрая пак ярко слънце със синьо небе.

При тези условия много важна се оказва подготовката на ските, а за щастие в родния щаб са свършили добра работа по този въпрос. Няколко дни по-рано са уредили всички писалки да минат допълнителна обработка на структура при японците. Това също помага за сензацията. На прострелката обаче нашите нямат този късмет. Извива се виелица, но в българския лагер нямат нужната оптика и Дафовска не получава никаква информация за корекции в стрелбата. Като за капак Катя се чувства най-добре с тренировъчните ски и рискува, потегляйки с тях, което се случва за първи и последен път в кариерата й.

След първата стрелба Дафовска е девета, но след втората излиза на четвърта позиция. До този момент е без грешка с пушката, но при третия престой на рубежа прави първи пропуск с втория си патрон от серията. Това я праща на седма позиция, но с малка разлика от най-бързите.

Точната стрелба е решаваща за титлата в Нагано

Решаваща за титлата се оказва четвъртата, последна стрелба. Катя съумява да излезе от нея без грешка и така вече е лидер. И тук става видно, че е в орбитата на златото, защото останалите грешат и трупат наказателни минути към беговите си резултати. Метър след метър Катя наближава финала с отлично общо време.

Финишира и… започва голямото очакване. Дизъл също греши само веднъж на рубежа и изостава с 25,9 сек от българката. Световната шампионка от 1996-а и 1997-а Магдалена Форсберг прави цели 3 пропуска и се срива чак 14-а. Последната стартирала от големите е Олена Петрова (Украйна). С по-заден номер тя  успява да изпревари Дизъл, но не и Катя. Най-бързо бегово време регистрира малко известната тогава словенка Андрея Грашич, но 4 пропуска на рубежа я пращат на петото място.

Тук вече сензацията е необратима. Сътворява я Катя Дафовска! България има своята първа олимпийска шампионка в зимните спортове! Журналисти и треньори понасят засмяната родопчанка на раменете си за знаменитата снимка на Ройтерс, която ще обиколи света. Родният триумф в Нозава Онсен се засилва от друга българка. Павлина Филипова остава на крачка от медалите - само 2 десети от секундата я разделят от бронза на Уши Дизъл.

След това всичко се завърта пред очите на Катя като филм на бърз каданс. Следват празненства в хотела на МОК, където Иван Славков-Батето, тогавашният президент на БОК, дава импровизиран прием. И още - интервюта, поздравления от непознати по улиците и фееричното награждаване в центъра на Нагано. Плюс уникалното посрещане в България, където директно на пистата на летище „София“ се изсипва едва ли не цяло Чепеларе заедно с… гайдите и тъпаните.

Следвай ни:

Още от Зимни спортове

Виж всички