Мали пребори Буркина Фасо с голове от съблекалнята и е на четвъртфиналите

Мали победи Буркина Фасо с 2:1 в 1/8-финален мач от Купата на африканските нации. И двата гола за победителите паднаха в първите минути на първото и второто полувреме, като тимът поведе с 2:0 след автогол на Едмонд Тапсоба (3’) и Ласин Синайоко (47’). Буркина Фасо успя да намали от дузпа в 57-ата минута, реализирана от Бертран Траоре, но силите им не стигнаха за обрат.

Мали откри рано-рано резултата още в 3-тата минута. След центриране опасно отдясно Амаду Айдара стреля с глава. Топката намери страничната греда на Буркина Фасо, а при опита си да избие играчът на Байер (Леверкузен) Едмонд Тапсоба прати топката в собствената си врата. Малийците продължиха да играят по-добре и в 15-ата минута Адама Траоре проби добре и отправи опасен изстрел, минал над вратата на стража на Буркина Фасо Ерве Кофи.

Петнадесет минути по-късно Ласин Синайоко се обърна и отправи топовен изстрел, отразен от стража на символичните гости. В 33-ата минута пък Камори Думбия от Мали стреля от дъгата наказателното поле, но шутът му мина с малко встрани от вратата. Поредното положение за Мали дойде три минути по-късно, като отново Санайоко стреля, но Кофи улови. Така приключи и първото полувреме, минало изцяло под диктовката на малийците.

Второто полувреме започна по абсолютно същия начин, както и първата част - с попадение за Мали. Активният Ласин Синайоко проби опасно отдясно и с хубав удар между краката на Кофи направи резултата 2:0. Буркина Фасо се активизира сериозно след двата получени гола и бързо успя да пренесе играта пред вратата на противника. При една такава атака влезлият като резерва Седрик Бадоло опита да отиграе с глава, а Бубакар Куаяте игра с ръка в наказателното си поле, което бе забелязано след проверка на ВАР. Зад бялата точка застана звездата на Буркина Фасо Бертран Траоре, който не срещна проблеми и от дузпата намали резултата на 2:1 в 57-ата минута.

В 72-рата минута можеше да се стигне до възстановяване на равенството, но малийският вратар Джиги Диара успя да избие удара на Мохамед Конате от непосредствена близост. В последната минута от редовното време Исуфи Дайо от Буркина Фасо засече с глава от пряк свободен удар и изравни резултата, но радостта му бе кратка, тъй като попадението бе отменено заради засада. До края на срещата малийците удържаха скъпоценния си аванс и ще се изправят след няколко дни срещу домакините от Кот д’Ивоар, които отстраниха  с дузпи Сенегал.