Кот д'Ивоар свали Сенегал от трона след драма с дузпи

Кот д'Ивоар сложи край на мечтата на Сенегал да защити спечелената през 2021 година титла на Купата на африканските нации. Домакините елиминираха "лъвовете от Теранга" в сблъсъка помежду им на 1/8-финала след драма с дузпи. В редовното време срещата завърши 1:1, като гостите откриха чрез Хабиб Диало в 4-тата минута, но "слоновете" изравниха чрез Франк Кесие от дузпа в 86-ата минута. В крайна сметка победителят трябваше да се определи с дузпи и там Кот д'Ивоар бе безгрешен, като с 5:4 точни удара стигна и до крайния успех.

Срещата започна лошо за домакините, които инкасираха ранен гол. В 4-тата минута Садио Мане центрира от аутлиинята и намери Хабиб Диало в наказателното поле, той овладя на гърди и порази вратата на Яхия Фофана.

Последваха положения и пред двете врати, като за "слоновете" сериозни пропуски направиха Секо Фофана и Никола Пепе, докато за "лъвовете на Теранга" Абиб Диало, Исмаил Якобс, Ламин Камара и Садио Мане пропиляха добри възможности.

Натискът на Кот д'Ивоар в края даде резултат. В 82-рата минута Никола Пепе нахлу в наказателното поле и бе спънат от вратаря Едуар Менди и съдията даде дузпа за домакините. Франк Кесие пък изпълни точно наказателния удар, правейки резултата 1:1.

Наложи се да се играят продължения, в които отново имаше положения и пред двете врати. В 97-ата минута изстрел на Серж Орие профуча до вратата. В 105-ата пък изстрел на Садио Мане бе отразен от Фофана.

В крайна сметка се стигна и до дузпи. Там играчите на домакините бяха безгрешни, като Никола Пепе, Кристиан Куаме, Себастиан Алер, Серж Орие и Франк Кесие реализираха от бялата точка. За Сенегал точни бяпа Калиду Кулибали, Папе Сар, Бамба Денг и Садио Мане, но Муса Ниакате удари лявата греда при третото изпълнение и това се оказа фатално за неговия отбор, който загуби мача, докато домакините от Кот д'Ивоар ликуваха и продължават на 1/4-финал, където ги очаква победителя от мача Мали - Буркина Фасо.