Англия изигра още един слаб мач и зарадва феновете в Скопие, но изпълни последната си цел в квалификациите

Англия завърши квалификациите за Евро 2024 с шест победи и две равенства, след като направи 1:1 със Северна Македония в Скопие. „Трите лъва“ вече си бяха осигурили класирането и първото място още преди два кръга, като днес имаха нужда само от точка, за да са сигурни, че ще попаднат в първа урна за жребия за групите на европейското първенство. Те я постигнаха, но след неособено убедително представяне. Енис Барди откри резултата в 41-вата минута, а Яни Атанасов си отбеляза автогол в 47-ата. Англия и Италия се класират като първи и втори в Група С, като "скуадрата" изпревари Украйна само заради по-добрите си показатели в директните двубои. Македония завършва на четвърто място  с осем пункта, а Малта остава на дъното.

Гарет Саутгейт направи шест промени в сравнение с победата над Малта в петък. Най-съществената от тях е, че капитанът Хари Кейн остана на скамейката за началото, като вместо него започва Оли Уоткинс. Талантът на Манчестър Сити Рико Люис дебютира с националната фланелка, като той действаше отляво на отбраната. Кайл Уокър, който бе с капитанската лента, влезе като десен бек. Деклан Райс се завърна в халфовата линия. Букайо Сака и Джак Грийлиш подпомагаха Уоткинс по двата фланга.

В състава на домакините имаше две корекции от мача с Италия. Алими и Атанасов, който отбеляза два гола на „Олимпико“ стартираха за сметка на Адеми и Елези.

Англия очаквано имаше сериозно предимство от самото начало. В 14-ата минута удар на Деклан Райс от границата на наказателното поле срещна гредата, а секунди след това Оли Уоткинс също имаше добър шанс, след като бе оставен сам и стреля с глава, но не успя да насочи топката във вратата. В средата на полувремето грешка на Хари Магуайър можеше да струва скъпо на англичаните. Бранителят на Манчестър Юнайтед първо подари топката на Миовски, който продължи веднага към Елмас. Футболистът на Наполи влезе в наказателното поле, а след това бе изблъскан в гръб от Магуайър. Елмас падна и домакините поискаха дузпа. Реферите обаче пожалиха Магуайър, който изобщо не игра с топката, а контактът бе безспорен.

Домакините все пак получиха дузпа в 41-вата минута, когато Рико Люис разпери много ръцете си и удари с лакът в лицето Миовски, въпреки че преди това игра с глава за топката. Реферът първоначално не отсъди наказателен удар, но тук ВАР се намеси и го призова да прегледа повторение, след което той промени решението си и даде дузпа в полза на домакините. Барди изпълни, Пикфорд изби, но след това капитанът на домакините сам направи добавка за 1:0.

Първият точен удар за англичаните дойде в добавеното време на първата част. Отправи го именно Люис, но той не бе проблем за стража на Северна Македония.

Две минути след началото на втората част Грийлиш прати топката във вратата на домакините след чудесен пробив преди това на Букайо Сака. След намесата на ВАР обаче попадението бе отменено заради засада. В 58-ата минута в игра за „трите лъва“ се появи Хари Кейн и с първото си докосване той изравни резултата, след като засече с глава центриране на Фоудън от корнер. Топката обаче рикошира в Яни Атанасов и в крайна сметка попадението бе записано като автогол на нападателя.

Англия не успя да надгради и да стигне до пълен обрат. В 88-ата минута дори домакините можеха да стигна до победата, но удар на Серафимов с глава премина на сантиметри над напречната греда.

Снимки: Imago