Шотландия и Норвегия завършиха квалификациите с шоу с шест гола

Отборите на Шотландия и Норвегия направиха равенство 3:3 в последна среща от група “А” на квалификациите за Евро 2024. Островитяните имаха известен късмет и стигнаха до головете благодарение на дузпата на Джон Макгин (13'), автоголът на Лео Йостигор (33') и попадението на Стюарт Армстронг (59'), а скандинавците от своя страна вкараха чрез Арон Дьонум (3'), Йорген Странд Ларсен (20') и Мохамед Елиунуси (86').

Двата състава приключиха квалификационния турнир на второ и трето място, като шотландците са тези, които спечелиха визи за финалите в Германия през идната година. Те финишират с 6 точки аванс пред днешния си съперник.

Гостите от Скандинавския полуостров трябва да съжаляват, че не измъкнаха пълния комплект точки, защото на два пъти имаха водачеството.

Аро Дьонум даде ход на головото шоу след по-малко от 180 секунди игра, като футболистът на гостите се разписа, стреляйки от границата на наказателното поле.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Радостта на гостуващия тим продължи съвсем кратко и десет минути по-късно шотландците получиха право да изпълнят дузпа заради Аро Дьонум, който се превърна в антигерой за своите, след като игра с ръка в собственото си наказателно поле. Зад топката застана Джон Макгин, който не сбърка и изравни резултата.

Седем минути след това гостите поведоха за втори път. Йорген Странд Ларсен стреля от наказателното поле и даде отново аванс на своите.

Както в първия случай, така и сега скандинавците нямаха време да се зарадват на водачеството си. Груба грешка в отбрана приближи топката в опасна близост до опразнената врата на гостите, като Лео Йостигор опита да изчисти, но вкара в собствената си врата.

След почивката островитяните осъществиха пълен обрат и най-накрая се видяха напред в резултата. Авторът на първото попадение Джон Макгин изведе в изгодна позиция своя съотборник Стюарт Армстронг, който нямаше как да сбърка и даде преднина за своите.

До края имаше време и за още. Гостите в крайна сметка съумяха да изравнят и да не си тръгнат съвсем с празни ръце. Юлиан Риерсон разсече отбраната на домакините с чудесно центриране отдясно на наказателното поле и намери непокрития Мохамед Елиунуси, който се разписа и оформи крайния резултат.

Така скандинавците демонстрираха, че макар и да остават извън финалите в Германия през следващата година, те успешно могат да се борят с топ отборите, които ще се състезават на големия форум. Островтяните от своя страна показаха, че притежават страхотна воля да се завръщат в критични моменти, която ще им трябва съвсем скоро на турнира на Евро 2024. До къде може да ги отведе тя, тепърва предстои да видим.

Снимки: Imago