Белгия разгроми Азербайджан с четири гола на Лукаку, нападателят влезе в историята

Белгия разби с 5:0 Азербайджан в последния мач за двата тима от група "F" на квалификациите за Евро 2024. Над всички бе нападателят на "червените дяволи" Ромелу Лукаку, който отбеляза първите четири гола за отбора си още през първата част (17', 26', 30', 37'), а крайното 5:0 оформи Леандро Тросар (90'). По този начин нападателят на Рома влезе в историята, като завърши с 14 гола евроквалификациите, което е абсолютен рекорд. Освен това Кристиано Роналдо и Ференц Пушкаш са единствените европейски футболисти, които изпреварват белгиеца по брой отбелязани голове за националните си отбори.

Белгия започна много по-добре мача и логично откри резултата. Жереми Доку центрира в 17-ата минута и Лукаку с глава стартира головото си шоу - 1:0. Ключов момент настъпи малко след това, когато само за четири минути халфът на Азербайджан Еду Паскуал си изкара набързо два жълти картона и бе изгонен в 24-тата минута.

Две минути по-късно дойде второто попадение за Белгия и Лукаку. Отново Доку центрира, Тимъти Кастан свали с глава за нападателя на Рома, който с безпощаден удар с десния крак удвои резултата. Първоначално попадението бе отменено заради засада, но след консултация с ВАР бе зачетено. Само след четири минути дойде моментът и за хеттрика на Лукаку. Вут Фаес центрира и нападателят на Рома отново се разписа с глава, вкарвайки за 3:0. В 37-ата минута Лукаку затвърди головото си шоу, като получи добър пас от Орел Мангала и с хубав удар вкара четвъртия си гол в мача.

Втората част логично бе доста по-спокойна, като Белгия определено понамали темпото. Лукаку нямаше възможност да вкара още голове, тъй като бе заменен на почивката от Лоис Опенда. Отлично игралият в този мач Жереми Доку можеше да се разпише в 67-ата минута, но ударът му мина над гредата. Отново футболистът на Манчестър Сити се отчете с асистенция за последния гол на Белгия в мача. Доку проби отдясно и подаде успоредно на вратата към Леандро Тросар, който с лекота оформи крайното 5:0.

По този начин Белгия завърши със стил евроквалификациите, като измести от първото място в групата Австрия и завърши без загуба. Азербайджан пък остана на предпоследно място в групата.

Снимки: Imago