Анхел Ди Мария дари победата на Бенфика срещу Порто в епичен мач с един червен и девет жълти картона

Отборът на Бенфика победи тима на Порто с 1:0 в супер дербито на португлаския футбол, като срещата бе част от програмата на 7-ия кръг на Лига Португал. Попадението за победителите отбеляза Анхел Ди Мария (68'), а гостите играха от 19-ата минута с човек по-малко, когато бе изгонен Фабио Кардосо.

С успеха отборът на Бенфика се изкачи на първото място, докато тима на Порто се смъкна до третата позиция.

Домакините стартираха с раздробена схема от 4-2-3-1. Под рамката на вратата бе Анатолий Трубин, а непосредствено пред него играха Николас Отаменди и Антонио Силва. Връзката между двете половина на терена ще правеха Оркун Кьокчу и Жоао Невеш, а върха на атаката самотен действаше Петър Муса, който бе подпомаган по крилата от голямата звезда на отбора Анхел ди Мария и Давид Нерес.

Гостите от Порто от своя страна започнаха с класическото 4-4-2. На вратата действаше Диого Коща, а последните линии пред него пазиха Давид Кармо и Фабио Кардосо. В халфовата линия Стивън Еустакио и Алан Варела бяха основни действащи лица, а на върха на атаката Пепе Акино и Мехди Тареми дадоха всичко от себе си отборът им да избегне поражението, но то не се оказа достатъчно.

Двата отбора започнаха мача с много хъс и желание за изнесена преса, като топката често преминаваше от едната в другата половина. Първо, Анхел Ди Мария от тима на домакините отправи удар от границата на наказателното поле, а за гостите от Порто късмета си опита Стивън Еустакио. И двата удара бяха неточни и минаха над напречната греда.

Следващото интересно положение дойде малко след като изминаха десетина минути от началото на двубоя. Ромарио опита да копне топката над защитата в наказателното поле, но Антонио Силва връхлетя и изчисти в ъглов удар.

През следващите няколко минути гостите опитаха да притиснат "орлите", които изнасяха по-трудно топката, но така и не им се наложи в първите минути да се справят с по-сериозно голово положение.

Страстите се нажежиха в 19-ата минута. Галено стреля от дистанция и Трубин улови, след което прати топката напред, където Анхел Ди Мария овладя и тръгна с бясна скорост. Малко преди да се озове непосредствено пред наказателното поле, Фабио Кардосо връхлетя отзад и съдията показа червен картон. Съдията преразгледа ситуацията чрез системата VAR и прецени, че нарушение е имало и "драконите" трябва да останат с човек по-малко, въпреки че на някои повторения от телевизионните камери остана впечатлението, че футболистът на Порто е играл с топката.

Домакините успяха да се възползват от численото си превъзходство чак четвърт час по-късно, когато стигнаха до две последователни голови положения. Първо Жоао Нереш центрира опасно в наказателното поле на Порто, като Диого Коща се намеси и изби в ъглов удар. При последвали корнер Рафа Силва овладя и стреля, но прати топката встрани от вратата.

В 34-ата минута играчите на Порто можеха да останат и с втори човек по-малко, когато Кармо спъна отзад свой противник и първо получи жълт картон, а видео асистент-реферът извика главния съдия Жоао Пинейро да прерагледа ситуацията чрез системата VAR. Там той видя, че е имало нарушение на правилата, но прецени, че не е необходимо да промени цвета на официалното наказание.

Негативното стечение на обстоятелствата не демотивира играчите на Порто, които продължиха да търсят пътя към вратата на съперника. Новото положение пред вратата на Бенфика дойде в 40-ата минута, когато Пепе Акино изпробва мерника си от средна дистанция, но стражът на домакините Трубин отново бе безупречен и изчисти в корнер.

В минутите до края на полувремето отборът на Бенфика бе този, който създаде по-интересните положения. Най-близо до нещо опасно бе Анхел ди Мария, който анесе удар от ръба на пеналтерията, но той профуча високо над напречната греда.

Домакините започнаха второто полувреме със самочувствие и в рамките на първите няколко минути създадоха интересни положения. Първо, Александер Ба създаде смут в противниковото наказателно поле с опасно центриране, а при последвалия корнер Оркун Кьокчу нацели гредата.

След това домакините продължиха да владеят тотално инициативата, като от време на време допускаха пропуквания. В едно от тях в 68-ата минута най-добрият за Порто - Галено, напредна бързо, но бранител на "орлите" го спря на време.

Така се стигна до 68-ата минута, когато голямата звезда на Бенфика - Анхел Ди Мария, стигна до центриране в наказателното поле на съперника, засече топклата и я прати под напречната греда на вратата, пазена от Диого Коща, вкарвайки дългоочаквания гол.

Четвърт час преди края на редовното време Невеш създаде отново суматоха в наказателното поле на Порто, пращайки опасно центриране, а при изпълнението на последвалия коренер Анхел Ди Мария пропусна възможността отново да огорчи гостите от Порто. Около десетина минути по-късно самият Ди Мария центрира опасно, но и тази опасност бе преодоляна.

В добавеното време играчите на Порто направиха отчаяни опити да стигнат до равенството, но не стигнаха до чисто голово положение, а при една от атаките Тареми не усети, че е попаднал в засада и бе принуден да прекрати нападението си малко след като овладя топката.

Така "орлите" логично чуха последния съдийски сигнал при 1:0 в своя полза и заслужено се поздравиха с успеха.