Италия постигна първи и много важен успех в ерата "Спалети"

Eвропейският шампион Италия записа успех с 2:1 над Украйна на „Джузепе Меаца“ в мач от квалификациите за Евро 2024. Давиде Фратези (12', 29') беше големият герой за домакините с двата си гола, а единственото попадение за гостите беше дело на Андрий Ярмоленко (41'). Така „адзурите“ за първи път спечелиха под ръководството на новия си селекционер Лучано Спалети, и то срещу опонент, който засега им се явява пряк конкурент за второто място в група С.

Лучано Спалети направи цели пет промени в стартовия си състав след разочароващото равенство 1:1 със Северна Македония, като повечето от тях бяха принудителни. Така Джорджо Скалвини, Фратези и Николо Дзаниоло замениха съответно контузените Джанлука Манчини, Сандро Тонали и Матео Политано. Мануел Локатели беше предпочетен пред Браян Кристанте, а Чиро Имобиле отстъпи мястото си на върха на атаката в полза на Джакомо Распадори. Последната промяна означаваше, че капитанската лента тази вечер отиде при Джанлуиджи Донарума въпреки критиките по адрес на вратаря след мача в Скопие. От друга страна, гостите бяха разположение в 4-2-3-1 с Артьом Довбик като централен нападател, на когото помагаха най-вече капитанът Ярмоленко, Георгий Судаков и Виктор Циганков, което прати Михайло Мудрик на пейката за началото на двубоя.

Мачът започна с минута мълчание в памет на жертвите на земетресението в Мароко и наводненията в Либия. По време на националните химни пък всеки един от футболистите на гостите беше загърнат с флага на Украйна под аплодисментите на италианската публика. Първият удар дойде още в третата минута, когато далечен изстрел на Джовани Ди Лоренцо прелетя покрай вратата. В десетата минута Распадори имаше възможност да открие резултата, но ударът му отблизо се оказа твърде разочароващ. Само две минути по-късно все пак "адзурите" взеха аванс. Тогава Судаков се похлъзна в своята половина, което позволи на Дзакани да вземе топката и да я подаде на Фратези, който веднага я прати в противниковата мрежа с шут по земя.

Последваха пропуски на Локатели и Распадори, за да се стигне до 29-ата минута, когато домакините удвоиха своя аванс. Дзаниоло опита удар, който рикошира първо във Фратези, а след това и в Распадори. В крайна сметка халфът успя да нанесе удар за втория си гол в срещата. Първоначално беше маркирана засада, но впоследствие ВАР зачете попадението. В 36-ата минута украинците най-после нанесоха удар чрез Довбик, но той беше отразен от Донарума. Распадори отговори със свой шут, който също беше спасен, но от Георгий Бушчан. В 41-вата минута Довбик стреля, а Донарума изби удара му. Димарко обаче сгреши с изчистването и подари топката именно на Ярмоленко, който беше точен с добавката си, намалявайки изоставането на своя тим.

В началото на втората част Довбик и Дзакани направиха по един пропуск за своите отбори. В 59-ата минута пред Распадори се откри чудесна възможност за гол, но Бушчан изби удара му в корнер. Седем минути по-късно Скалвини стреля с глава при корнер, но топката мина малко над вратата. Секунди след това вратарят на домакините спаси далечен шут на Дзаниоло. В 68-ата минута при продължителна атака на италианците Локатели разтресе напречната греда със своя изстрел, а след това Николо Барела беше неточен със своя удар. В следващите минути резервата Кристиано Бираги и Циганков също не успяха да се разпишат за някой от двата тима. В заключителните минути пък удари на резервите Мудрик и Владислав Ванат, както и на Юким Коноплия не доведоха до изравнително попадение.

Така Италия се изравни по точки именно с Украйна, като и двата тима имат по 7 пункта. Със същия актив е и Северна Македония, но втората позиция в групата в момента е за „адзурите“, които са и с мач по-малко в сравнение със своите конкуренти.

ИТАЛИЯ - УКРАЙНА 2:1

1:0 Фратези (12')

2:0 Фратези (29')

2:1 Ярмоленко (41')

Италия: Донарума, Ди Лоренцо, Скалвини, Бастони, Димарко, Барела, Локатели, Фратези, Дзаниоло, Распадори, Дзакани

Украйна: Бушчан, Коноплия, Забарний, Кривцов, Миколенко, Зинченко, Степаненко, Ярмоленко, Судаков, Циганков, Довбик

Снимки: Imago