Баскетболният свят насочва вниманието си към Мондиал 2023

Дойде време за началото на 19-ото световно първенство по баскетбол. Мондиал 2023 започва от утре (25 август) и ще приковава вниманието на феновете на играта с оранжевата топка до 10 септември, а дом на шампионата на планетата тази година ще бъдат три държави - Япония, Филипините и Индонезия. Последната от тях дебютира като домакин на Световно, докато останалите две вече имат опит с организирането на надпревара от такъв форум - Япония през 2006-а и Филипините през 1978-а.

32 държави ще вземат участие в тазгодишното издание на Мондиала. И въпреки че няма да гледаме страни с традиции и медали от големи първенства като Аржентина, Турция и Хърватия на предстоящия шампионат, то дебют на първенство от такъв ранг ще направят Латвия, Грузия, Южен Судан и Кабо Верде.

Световното ще се проведе във формат от два етапа, като в първия 32-та отбора са разделени в осем групи по четири. Първите два тима от всяка група продължават към втория етап, който също ще е на групи - четири по четири отбора. Отново първите два тима се класират напред за четвъртфиналите, където започва и елиминационната схема. Участието на отпадналите преди четвъртфиналите отбори също продължава, като те ще играят за разпределение на местата от 17-о до 32-ро.

Естествено, преди началото на всяко Световно първенство най-голям интерес предизвиква “извънземният” отбор на САЩ. Златните медалисти от последните четири Олимпийски игри обаче отново отпътуват за Мондиал без най-големите си звезди от НБА - няма ги състезатели като ЛеБрон Джеймс, Стеф Къри, Кевин Дюрант, Деймиън Лилард, Донован Мичъл, Антъни Дейвис, Джейсън Тейтъм и още, и още. Американците отиват с млад отбор, който ще се опита да измие срама на тима от 2019-а, когато “янките” записаха най-лошото си класиране изобщо в историята - седмо място в Китай. Сега обаче селекцията на Стив Кър заминава за Световното с изключително талантлив и млад отбор, като лидер на тима ще бъде звездата на Минесота Антъни Едуардс, който вече показа на какво е способен с националната фланелка, след като вкара 34 точки на Германия в последната контрола на Щатите. Освен това “янките” имат отличен плеймейкър като Тайрийз Халибъртън, защитника на годината Джарън Джаксън-младши, реализатори като Джейлън Брънсън и Брандън Инграм, както и неуморните Боби Портис и Джош Харт. Новобранецът на годината Паоло Банкеро също е в отбора.

На другата крайност пък са действащите световни шампиони от Испания, които покориха върха преди четири години в Пекин. Серджо Скариоло отново води най-опитните си “кучета” като Руди Фернандес и Серхио Люл, които имаха основна роля за триумфа на клубния си Реал Мадрид в Евролигата през миналия сезон, въпреки че и двамата вече са съответно на 38 и 35 години. Заедно с тях за втора поредна световна титла ще се борят братята Уили и Хуанчо Ернангомес, които очакват да се завърнат на звездния небосклон, след като напуснаха НБА и се завърнаха в Европа. За съжаление, двукратните световни първенци този път няма да разчитат на най-полезния играч на Мондиала през 2019-а - Рики Рубио, който постави на пауза професионалната си кариера заради психически проблеми. В неговите обувки влиза 19-годишният талант от школата на Реал Мадрид Хуан Нунес, който вече показа уменията си в подготовката на “Ла Фурия” за шампионата. Преди броени дни пък Усман Гаруба бе освободен от своя Оклахома Сити Тъндър и сега 21-годишното крило ще има допълнителна доза мотивация да се докаже на заинтересованите към себе си тимове. Скритият коз на испанците определено се казва Санти Алдама, който записа солиден сезон с Мемфис Гризлис и вече се отличи със силни изяви в контролите на тима преди началото на Световното.

Канада е следващият изключително интересен за наблюдаване отбор. “Кленовите листа” могат да се радват на най-силната генерация от баскетболисти изобщо в своята история, като в тима дори се подвизава и състезател, реализирал над 30 точки средно на мач през сезона в НБА - Шей Гилджъс-Алекзандър от Оклахома. Наличието на НБА играчи в състава продължава с Ар Джей Барет, Лугенц Дорт, Дуайт Пауъл, Кели Олиник, Дилън Брукс и  Никейл-Алекзандър Уокър. Селекционер на канадците ще бъде един от треньорите на Александър Везенков в Сакраменто Кингс - Жорди Фернандес, който обаче няма да може да използва услугите на другата си голяма звезда в лицето на Джамал Мъри. Гардът на шампионите от Денвър Нъгетс все още се възстановява от дългия сезон в НБА.

Като изключим САЩ, където бе очаквано, няма отбор, който да понесе толкова трудности и липси преди началото на Световното първенство от тима на Сърбия. “Плавите” на Светислав Пешич ще са без суперзвездите си Никола Йокич и Василие Мицич, а също така участие на първенството няма да вземат още водещи фигури на сръбския отбор като Неманя Недович, Никола Калинич, Владимир Лучич, Милош Теодосич и Бобан Марянович. Без Йокич и Мицич лидер на Сърбия отново ще бъде стрелецът на Атланта Хоукс Богдан Богданович, който стана топреализатор на страната си преди четири години в Китай. Той ще има подкрепата на Никола Милутинов от Олимпиакос, Марко Гудурич от Фенербахче и Филип Петрушев от Филаделфия, но дали те ще бъдат достатъчни за златото?

Трудна ще е задачата и на Лука Дончич, върху когото ще е възложена цялата тежест да изведе нацията си към още един медал от голямо първенство. Също като сърбите, европейските шампиони от 2017-а и четвърти на Олимпийските игри през миналата година са засегнати от проблеми от различен вид. Един от лидерите на словенците - Горан Драгич, вече потвърди, че няма да играе на Мондиала, а пък освен това в подготовката на тима баскетболистът на Денвър Нъгетс Влатко Чанчар скъса връзки и отпадна от състава за първенството. Дончич обаче вече е достатъчно опитен, а и спокойно можем да кажем, че е в най-добрата си физическа форма от началото на кариерата си в НБА. Той ще може да раздава асистенции на Майк Тоби, Клемен Препелич и Зоран Драгич, които се очаква да бъдат основните фигури зад гърба му.

Националният отбор на Франция винаги бе сред медалистите на последните три големи първенства -  бронз от Световното през 2019-а и сребърни отличия от Токио 2020 и ЕвроБаскет 2022. На момчетата на Венсан Коле със сигурност им е омръзнало да губят финали и сега се отправят към Мондиал 2023 с мисълта да спечелят златото. Ветераните от НБА Руди Гобер, Еван Фурние и Никола Батум са на линия за “петлите”, като за последния това ще е последно Световно първенство, тъй като спира с баскетбола след Олимпиадата догодина. Французите получават допълнителна огнева мощ и от Евролигата - Нандо де Коло, Гершон Ябуселе, Матиа Лесор, Ели Окобо и  Мустафа Фал.

Никой не трябва да отписва Германия в борбата за медалите на предстоящия шампионат. Бундестима игра впечатляващо във всяка една от проверките си преди началото на първенството, като беше много близо до това да победи Канада и САЩ. Тимът на Гордън Хърбърт загуби от канадците със само една точка, а срещу Щатите имаше аванс от 16 точки, преди Антъни Едуардс и Тайрийз Халибъртън да въведат ред за “янките”. Германия има потенциал да играе финал на предстоящия форум, просто защото отборът изглежда страхотно на терена и може да разчита на достатъчно играчи, свикнали с темпото от НБА. Става въпрос за Денис Шрьодер, Даниел Тайс и братята Франц и Мориц Вагнер, както и на Йоханес Фойтман, Маодо Ло и Айзък Бонга, които подсилват германците от отборите си от Евролигата.

Без Бен Симънс, но с подобен тип играч, който не се срамува и да стреля - Джош Гиди, отборът на Австралия замина за Япония, за да прави компания на силните тимове. В редиците на “кенгурутата” са още познати имена като Пати Милс, Матийс Тайбъл, Данте Екзъм, Джо Ингълс и Джош Грийн. Австралия обаче е в много тежка група още в първия етап на шампионата, като още в началото на участието си трябва да се справя с Германия, Финландия на Лаури Марканен и Япония на Руи Хачимура. Италия пък не допусна поражение в проверките си и отива на Световното с високо вдигната глава. Може ли Грузия с Токо Шенгелия, Тад МакФадън и Гога Битадзе да блесне в дебюта си на Световно? Как ще се справи Черна гора с Никола Вучевич и какво ще ни предложи Латвия без лидера си Кристапс Порзингис - ще разберем в следващите дни. 

Група “А” - Италия, Филипините, Ангола, Доминиканска република 

Група “B” - Сърбия, Китай, Пуерто Рико, Южен Судан 

Група “C” - Гърция, Йордания, САЩ, Нова Зеландия 

Група “D” - Черна гора, Египет, Литва, Мексико 

Група “E” - Финландия, Япония, Германия, Австралия 

Група “F” - Кабо Верде, Словения, Грузия, Венецуела 

Група “G” - Иран, Кот д’Ивоар, Бразилия, Испания 

Група “H” - Латвия, Франция, Ливан, Канада 

Програма за първия етап на Мондиал 2023:

25.08 (петък) 

11:00 Ангола - Италия 
11:00 Финландия - Австралия 
11:45 Мексико - Черна гора 
12:15 Латвия - Ливан 
15:00 Доминиканска република - Филипините 
15:10 Германия - Япония 
15:30 Египет - Литва 
16:30 Канада - Франция 

26.08 (събота) 

11:00 Кабо Верде - Грузия 
11:00 Южен Судан - Пуерто Рико 
11:45 Йордания - Гърция 
12:45 Иран - Бразилия 
14:30 Словения - Венецуела 
15:00 Сърбия - Китай 
15:40 САЩ - Нова Зеландия 
16:30 Испания - Кот д'Ивоар 

27.08 (неделя) 

11:00 Италия - Доминиканска република 
11:30 Австралия - Германия 
11:45 Черна гора - Египет 
12:45 Ливан - Канада 
15:00 Филипините - Ангола 
15:10 Япония - Финландия 
15:30 Литва - Мексико 
16:30 Франция - Латвия  

28.08 (понеделник) 

11:00 Китай - Южен Судан 
11:00 Венецуела - Кабо Верде 
11:45 Нова Зеландия - Йордания 
12:45 Кот д'Ивоар - Иран 
14:30 Грузия - Словения 
15:00 Пуерто Рико - Сърбия 
15:40 Гърция - САЩ 
16:30 Бразилия - Испания 

29.08 (вторник) 

10:30 Германия - Финландия 
11:00 Ангола - Доминиканска република 
11:45 Египет - Мексико 
12:45 Ливан - Франция 
14:10 Австралия - Япония 
15:00 Филипините - Италия 
15:30 Черна гора - Литва 
16:30 Канада - Латвия  

30.08 (сряда) 

11:00 Южен Судан - Сърбия 
11:00 Грузия - Венецуела 
11:40 САЩ - Йордания 
12:45 Кот д'Ивоар - Бразилия 
14:30 Словения - Кабо Верде 
15:00 Китай - Пуерто Рико 
15:40 Гърция - Нова Зеландия 
16:30 Иран - Испания

Следвай ни:

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago

Още от Баскетбол

Виж всички