Обещаващо начало за Реал Мадрид и Белингам

Отборът на Реал Мадрид започна успешно новата кампания, след като постигна безпроблемна победа с 2:0 при гостуването си на Атлетик Билбао в двубой от първия кръг на Ла Лига. Родриго (28’) откри головата сметка на „лос бланкос“ за този сезон, а новото попълнение Джуд Белингам (36’) ознаменува официалния си дебют с попадение.

Както и се очакваше, Карло Анчелоти промени схемата си на игра от досегашната 4-3-3 на 4-3-1-2, която ще налага през новата кампания. Освен това италианският наставник предприе няколко промени спрямо обичайния си титулярен състав от миналия сезон. На вратата беше Андрий Лунин заради сериозната контузия на Тибо Куртоа. В отбрана най-любопитно беше включването на завърналия се в тима ляв бек Фран Гарсия. В халфовата линия отсъстваха опитните Тони Кроос и Лука Модрич, но там бяха Федерико Валверде и Едуар Камавинга, които през миналия сезон често играеха на други позиции. Белингам пък правеше връзката между полузащитата и нападението. В атака липсваше типичен централен нападател след раздялата с Карим Бензема, като вместо това Анчелоти заложи на тандема РодригоВинисиус Жуниор. От друга страна, домакините бяха подредени в 4-2-3-1 с Иняки Уилямс като „деветка“.

Играчите на Реал Мадрид излязоха за своята загрявка със специални екипи, посветени на Куртоа. Тяхното послание беше: "Много сила, Тибо!" Самият двубой започна при спокойно темпо, като единственият удар в началните 15 минути беше неточният такъв на Валверде. В 24-тата Дейвид Алаба отправи шут, който обаче беше спасен от Унай Симон. Четири минути по-късно Родриго комбинира с Даниел Карвахал и със своя изстрел прати топката в близкия ъгъл на вратаря, с което даде аванс на своя тим.

В 35-ата минута Винисиус имаше чудесна възможност да удвои преднината на гостите, но Симон отрази неговия шут. Въпреки това секунди по-късно те така или иначе стигнаха до втори гол. При изпълнение на корнер топката стигна до Белингам, а халфът отправи удар, при който тя описа красива траектория и стана неспасяема за противниковия страж. Още при следващата си атака баските се опитаха да намалят своето изоставане. Тогава Лунин улови изстрел по земя от Унай Гомес, който междувременно беше повален с шпагат от Едер Милитао. Домакините поискаха дузпа, но ВАР отказа да даде такава.

Началото на втората част беше помрачено от контузия на Милитао, която доведе до принудителното влизане на Антонио Рюдигер в игра. Междувременно, Ернесто Валверде направи цели три смени на почивката. Този ход предизвика по-голяма инициатива на "лъвовете", но не и техни положения. Това обаче устройваше „лос бланкос“, които стигнаха до ситуация за нов гол чак в 68-ата минута. Тогава Валверде стреля покрай вратата след изпълнение на пряк свободен удар. Малко след това Симон се справи с шут на Винисиус. Домакините най-после бяха близо до попадение в 72-рата минута, но тогава Рюдигер изчисти топката пред вратата след изстрел на Ойхан Сансет. В оставащите минути Симон спаси удари на Родриго и резервата Модрич, а Сансет и Айтор Паредес пропуснаха да вкарат почетен гол за своя отбор.

АТЛЕТИК БИЛБАО - РЕАЛ МАДРИД 0:2

0:1 Родриго (28')

0:2 Белингам (36')

Атлетик Билбао: Симон, Де Маркос, Вивиан, Паредес, Лекуе, Галарета, Весга, Н. Уилямс, Гомес, Муниаин, И. Уилямс

Реал Мадрид: Лунин, Карвахал, Милитао, Алаба, Гарсия, Валверде, Камавинга, Чуамени, Белингам, Родриго, Винисиус

Снимки: Imago