Много драма, голове и продължения пратиха Хърватия на финал и разочароваха Нидерландия

Хърватия надделя с 4:2 в първия полуфинал от тазгодишното издание на финалната фаза на Лигата на нациите. Двата отбора поднесоха истинско зрелище за феновете по трибуните на “Де Кайп”, стадионът на Фейенорд.

Донийл Мален даде преднина на домакините през първата част, но “ватрените” постигнаха пълен обрат с попадения през втората част на Андрей Крамарич (55’, дузпа) и Марио Пашалич (73’), но тогава, когато вече се виждаха победители, те допуснаха попадение на Ноа Ланг (90’) дълбоко в добавеното време. Именно това попадение доведе до продължения, където обаче Бруно Петкович (98’) и Лука Модрич (116’, дузпа) сложиха категорично точка на спора.

Срещата започна по-скоро в спокойно, опознавателно темпо. Първата малко по-остра ситуация дойде в деветата минута, когато Донийл Мален се измъкна добре по дясното крило след двойно подаване, но опитът му да стреля, бе блокиран. Последва и удар след корнера, но Йосип Шутало застана на пътя на топката.

Постепенно грешките в средата на терена зачестиха, но двата тима не успяваха да се възползват, тъй като защитите действаха съсредоточено. В 24-ата минута играчите на Златко Дали осъществиха малко по-остра атака, Модрич стреля, но отклонената топка бе изчистена от Нейтън Аке докато Марио Пашалич много опасно се опита да стигне до топката с ножичен удар, което му донесе жълт картон. Междувременно кълбото бе вкарано в мрежата от Лука Модрич, но попадението бе отменено без забавяне.

Точно след изминаването на половин час игра нидерландските футболисти стигнаха до може би най-интересното положение от началото на двубоя, когато Нейтън Ако се възползва от изнасянето в по-предни позиции на противниковата отбрана и с дълъг пас намери Шави Симонс, който се озова в отлична позиция, но стреля над вратата.

Само две-три минути по-късно домакините успяха отново да се възползват от несигурност в противниковата защита, няколко добри паса между играчи в синьо освободиха Матс Вайфер на границата на наказателното поле, той намери Донийл Мален, който без замисляне с плътен удар намери мрежата за 1:0. След попадението футболистите на Роналд Куман започнаха да действат доста по-спокойно и да владеят малко по-сигурно топката.

Хърватите започнаха активно втората част с желание да стигнат бързо до изравнително попадение. Още в първата минута Иван Перишич центрира опасно, но стражът Джъстин Бийлоу се намеси добре. Минутка по-късно Крамарич успя сам да си изработи добра позиция, но стреля покрай лявата греда на домакините. “Ветрените” получиха дузпа в 54-ата минута, когато Коди Гакпо много невнимателно пое една топка пред наказателното поле, зад гърба му се появи Лука Модрич, който отне, а почувствал ръце върху гърба си се строполи на земята. Зад топката застана Андрей Крамарич и реализира спококойно за 1:1.

Домакините можеха много бързо да си върнат преднината, но ударът на Матс Вайфер премина покрай вратата, след като преди това Копмайнер бе отнел топката в средата на терена. Двайсет минути преди края Коди Гакпо, който се премести отляво след влизането на Ваут Вегхорст, не успя да се справи с Йосип Юранович и Ливакович пресече топката.

Гостите успяха да осъществят пълен обрат в 73-ата минута, когато едно от по-непознатите имена в техния състав Лука Иванушец успя да осъществи добро подаване към Марио Па[алич в наказателното поле и нападателя реализира в долния десен ъгъл за 1:2 под невярващия поглед на няколко бранители в синьо, които не се намесиха.

Домакините опитаха да вдигнат темпото след изоставането си в резултата. В 81-ата минута Вирджил ван Дайк стреля опасно с глава, но вратарят на Хърватия не бе затруднен достатъчно. Футболистите на Роналд Куман постепенно стесниха обръща около наказателното поле на хърватите и опитваха с високи топки в пеналта да притесняват Ливакович. В началото на добавеното време ново центриране предизвика суматоха пред стража, но отново Коди Гакпо не успя да намери рамката на вратата.

Драмата в двубоя стана пълна в последната шеста минута на добавеното време, когато поредното центриране в наказателното поле отново предизвика разбъркване, а след няколко неуспешни опита за игра с глава топката стигна до резервата Ноа Ранг и той я прати с крак в мрежата за 2:2 и прати двубоя в продължения.

Допълнителните 30 минути започнаха в по-спокойно темпо, а двата тима изглеждаха малко уморени и по-предпазливи в изявите си. В 99-ата минута обаче появилият се от скамейката в началото на първото продължение Бруно Петкович осъществи добра солова акция и със силен удар преодоля Джъстин Бийлоу за 2:3.

Играчите на Златко Далич продължиха да бъдат все по-настоятелно след попадението и до края на продължението пропуснаха основно чрез Марио Пашалич още две много опасно положения, които можеха да им донесат и по-сериозна преднина.

В началото на второто продължение двата отбора си размениха по още едно добро положение за попадение, когато първо Никола Влашич пропусна, но впоследствие се оказа, че е бил в засада. Впоследствие нидерландските играчи се възползваха от грешка в отбраната на гостите, но Стивън Бергвайн от непосредствена близост прати топката встрани.

Така се стигна до 116-ата минута, когато отново играчите на Златко Дали осъществиха поредна добра контраатака, а Тайрър Малария доста нескопосано опита да противодейства на Влашич, но вместо това го фаулира. Това доведе до втора дузпа за хърватите, а Модрич реализира за 2:4. В края на срещата ново попадение на хърватите пък бе отменено поради засада.

По този начин Хърватия в неделя ще се изправи срещу победителя от утрешния полуфинал между Испания и Италия. Нидерландия пък ще играе срещу загубилия за третото място в събота вечер.

Снимки: Imago