Очаквайте в 15:00 Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Ман Сити срещна стабилен отпор от Интер, но успя да вдигне мечтания трофей в ШЛ и да завърши требъла

Манчестър Сити спечели първи трофей от Шампионската лига в своята история. Това се случи след успех с 1:0 над Интер на "Ататюрк" в тазгодишния финал на най-престижната клубна футболна надпревара. Родриго Ернандес отбеляза единственото попадение в 68-ата минута и така донесе исторически требъл на "гражданите", които станаха едва втория английски отбор с подобно постижение след градския им съперник Манчестър Юнайтед. Отборът на Интер, който се бореше за четвърта европейска титла, даде сериозен отпор на фаворизирания тим на "гражданите" и след като се оказа изоставащ в резултата, имаше три страхотни възможности да вкара мача в продължения. Удар на Димарко обаче срещна гредата, а Лукаку пропусна от няколко метра. В добавеното време и Едерсон спаси английския шампион.

Всичко около изминалия финал между Манчестър Сити и Интер

Сити завърши турнира без нито една загуба през този сезон, докато Интер има вече три поражения. Първите две бяха в груповата фаза в мачовете срещу Байерн (Мюнхен).

Интересно е, че това бе първи официален сблъсък между Манчестър Сити и Интер изобщо.

Джосеп Гуардиола се изравни по брой трофеи от надпреварата (3) със Зинедин Зидан и пред него остава само Карло Анчелоти, който има четири трофея.

5 Бултраси и тифози на Интер заедно из улиците на Истанбул

Фенклубовете на двата отбора в България бяха изключително активни и десетки привърженици на Сити и Интер от нашата страна посетиха съседна Турция, за да наблюдават на живо най-големия двубой в европейския клубен футбол за сезона.

24 Феновете на Манчестър Сити и Интер

Джосеп Гуардиола бе направил две промени в сравнение с финала за ФА Къп срещу Манчестър Юнайтед. Едната бе напълно очаквана, тъй като Едерсон замени на вратата Щефан Ортега, който пазеше традиционно в турнира за Купата на Англия. Новината бе, че Кайл Уокър, който в последната седмица имаше проблеми с контузия, остана на пейката за началото. Вместо него започна Нейтън Аке.

61 Манчестър Сити 1:0 Интер

Както предполагаха италианските медии, Симоне Индзаги предпочете да заложи на Един Джеко вместо на Ромелу Лукаку, който остана на пейката за началото, въпреки че се намираше в прекрасна форма. Хенрих Мхитарян бе възстановен, но Марсело Брозович започна в халфовата линия на "нерадзурите" заедно с Хакан Чалханоолу и Николо Барела. Хоакин Кореа и Милан Шкриняр също бяха готови, но останаха сред резервите.

Церемонията по откриването продължи десетина минути и се състоеше в изпълнения на Бърна Бой, Анита и Алесо, които завършиха с пищно пирошоу. Посланикът на турнира Хамит Алтънтоп пък изнесе "Ушатата" на терена на "Ататюрк". Двата отбора излязоха под акомпанимента на химна на Шампионската лига, който бе изсвирен на пиано

"Гражданите" очаквано започнаха много по-активно. Още в третата минута Де Бройне изведе Холанд, който стреля от малък ъгъл, но над вратата. В тази ситуация обаче бе маркирана засада. Три минути след това Сити създаде първата чиста възможност. Бернардо Силва много добре се освободи от Димарко и стреля по диагонала от седем-осем метра, но топката премина на сантиметри от горния далечен ъгъл. Онана остана на мястото си, така че нямаше да успее да реагира, ако изстрелът на португалеца бе точен.

Последваха два последователни момента, в които Едерсон показа нервност и лоша преценка, което позволи на Лаутаро да отиграе една топка, която стражът си помисли, че излиза. В крайна сметка обаче това не донесе повече проблеми на бразилеца.

След първия 1/4 час играта сe понакъса за около десетина минути, като Сити владееше повече топката, а Интер се опитваше да контраатакува. В 27-ата минута Едерсон отново сбърка и подаде лошо към Стоунс, който не успя да овладее. Това даде шанс на Барела да стреля извън наказателното поле, но ударът на халфа бе много неточен. Веднага след това английският тим вдигна оборотите. Родри направи двойно с Де Бройне, след което изведе Холанд зад отбраната. Норвежецът стреля силно, но право в Онана, който спаси.

Лошата новина за Пеп Гуардиола бе, че в 30-ата минута Де Бройне получи разтежение. Белгиецът се опита да продължи 5-6 минути, но не се чувстваше добре и бе заменен от Фил Фоудън. Така, за жалост, Де Бройне трябваше да напусне принудително във втори пореден финал в ШЛ. В двубоя срещу Челси преди два сезона той бе сменен принудително в 60-ата минута.

До почивката битката бе много сериозна, но до други интересни ситуации така и не се стигна.

Второто полувреме започна доста нервно и с няколко остри физически сблъсъци.

В 57-ата минута Ромелу Лукаку замени Един Джеко, който също получи мускулна контузия. Минута след това Аканджи сгреши много сериозно в защита, след като реши да остави една върната към него топка за Едерсон. Лаутаро стигна до топката и излезе очи в очи със стража на Сити, но от малък ъгъл не успя да го преодолее.

След тази ситуация "гражданите" пренесоха играта изцяло в половината на съперника и за първи път създадоха осезаем натиск. Той даде резултат в 68-ата минута, когато след продължителна атака Аканджи разсече отбраната на Интер с подаване към Бернардо Силва отдясно. Португалецът центрира незабавно, топката рикошира в Ачерби, като играчите на Сити, които бяха наблизо, претендираха за игра с ръка, но през това време кълбото стигна до Родри, който с плътен удар от 15-ина метра порази целта за 1:0.

Интер опита моментален отговор и бе близо до равенството само три минути по-късно. Удар с глава на Димарако обаче срещна греда. След това топката отново стигна до италианеца, който опита добавка, но топката рикошира в Лукаку.

В 78-ата минута Фоудън пропусна златна възможност да реши всичко, след като проби добре в наказателното поле и остана сам срещу Онана, но стреля право във вратаря.

В 89-ата минута драмата бе пълна, защото от четири метра Ромелу Лукаку стреля с глава право в Едерсон, който изби с коляно, а топката не премина голлинията и така Сити запази аванса си.

Буквално в последната секунда на продължението Едерсон спаси Сити, след като изби удар с глава на Госенс, който засече центриране от корнер и насочи топката под напречната греда.